پر بازدید ترین مطالب

خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)


                 خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)

خبرگزاري آريا – برترين ها – ترجمه از پلاد ناصري: با وجود خودروهاي بسياري که در طي ساليان سال طراحي و توليد شده اند، بررسي و مطالعه تمام نقاط قوت و ضعف آنها و انتخاب برترين يا بدترين خودروها کمي دشوار به نظر مي رسد.
اما با توجه به محبوبيت يا عدم استقبال برخي از محصولات از سوي خريداران و فعالان حوزه بازار خودرو مي توان موارد متعددي از زشت ترين ماشين هاي توليد شده را يافت که در بخش اول اين مقاله به 10 مورد از آنها اشاره کرديم. در ادامه موارد ديگري از اين دست خودروها را معرفي خواهيم کرد:
11- کرايسلر لبارون 1978
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
سبک و مدل طراحي خودروهاي آمريکايي در سال هاي دهه 70 ميلادي، با وجود توليد مدل هايي محبوب در آن سال ها، خيلي سريع جاي خود را به ماشين هاي جديدي در بازار خودروي جهان دادند که ظاهري کاملا متفاوت و متمايز داشتند. به اين ترتيب در سال هاي دهه 90 ميلادي، ديگر اثري از توليد اين خودروها با ظاهري بلند و کشيده در بازار باقي نمانده بود، و حتي بعضي از اين مدل ها موجب تمسخر و استهزا هم واقع مي شدند.
يکي از بدترين خودروهاي دهه 70 کرايسلر لبارون مدل 1978 بوده است که با قالپاق هاي عجيب و درخشان و چراغ هاي جلوي بزرگ و غيرمتعارف، تقريبا هيچ محبوبيتي در ميان خريداران کسب نکرد. اين ماشين که بدون هيچ نوآوري خاصي در زمان خودش فروش ناموفقي را پشت سر گذاشت، يکي از بدترين خودروهاي آمريکايي تاکنون شناخته مي شود و تا همين امروز هم فضاي سه پارکينگ بزرگ کرايسلر را اشغال کرده است.
12- يوگو
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
مي توانيد تصور کنيد که يک خودرو تنها 3990 دلار قيمت داشته باشد؟ شرکت يوگو در سال هاي دهه هشتاد ميلادي دست به چنين کاري زده است و اين موضوع مي تواند موجب خنده بسياري از افراد شود. ماشين هاي يوگو مثل اسباب بازي بودند و هنگام رانندگي کردن با آنها احساس مي کرديد سوار بر يک دوچرخه قديمي و فرسوده شده ايد که چيزي از عمر آن باقي نمانده است.
از آنجا که مي خواهيم فقط ظاهر زشت خودروها را مورد توجه قرار دهيم، بايد به شيشه هاي کناري اين خودرو اشاره کنيم که اتاق اين خودرو را شبيه به خانه عروسکي کرده بود. با وجود آنکه بازار هدف اين خودرو، کشور يوگوسلاوي و شوروي سابق بوده است اما اين خودرو توانست به بازار آمريکا هم راه پيدا کند و پس از مدتي با وجود کيفيت پاييني که داشت، از رده خارج شد.
13- شورولت SSR
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
بدون شک با توليد شورولت SSR در سال 2003، کمدين ها و سازندگان برنامه هاي طنز بسيار خوشحال شدند چون ماشين بسيار مناسبي براي نمايش هاي کمدي خودشان پيدا کردند و ديگر مجبور نبودند ماشين هاي موجود در بازار را تغيير شکل دهند و آنها را با قيافه اي مضحک براي برنامه هاي طنز آماده کنند. ظاهر اين خودرو به اندازه اي زشت و خنده دار بوده است که مي توان تصور کرد که سخنگوي شرکت جنرال موتورز اعلام کرده باشد: “ما ماشيني توليد کرده ايم که لازم نيست که هيچکس آن را جدي بگيرد و براي تضمين ادعاي خود، آن را به رنگ زرد درآورده ايم.” طراحي و توليد شورولت SSR بدون شک يک فاجعه بوده است.
14- فورد ادسل
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
معمولا خودروهايي که در بازار مورد توجه واقع نمي شوند، به دليل کم کاري طراحان صنعتي دچار ضعف در طراحي هستند. اما قضيه براي فورد ادسل کاملا برعکس است. به نظر مي رسد طراحان فورد، روي اين خودرو بيش از اندازه کار کرده اند و سخت گرفته اند. در سال ها پاياني دهه 50 ميلادي، خودروسازان آمريکايي سعي مي کردند از زياده روي در طراحي بدنه خودروها و استفاده از المان هاي خاص طراحي خودداري کنند. اما فورد ادسل اين افراط گرايي را به حد نهايت رساند. وقتي به ظاهر اين ماشين نگاه مي کنيد، تقريبا از هرا زاويه اي آن را عجيب و نامعقول مي يابيد. اما نماي جلوي اين خودرو مطمئنا بدترين بخش آن است.
15- نيسان جوک
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
اولين بار که شرکت نيسان اين خودرو را به عنوان محصول جديدش در يکي از نمايشگاه هاي خود معرفي کرد، اغلب منتقدان به قدري از آن ناراضي بودند که به وضوح در مقاله هايشان حتي نام اين ماشين را به سخره مي گرفتند. قسمت جلوي اين ماشين که شامل چراغ ها و جلوپنجره آن است به شکل عجيبي با يکديگر نا همخواني دارند و غير از اين چراغ هاي اصلي جلوي خودرو، چهار چراغ ديگر هم در همين بخش جلويي تعبيه شده است که دليل آن به درستي معلوم نيست. متاسفانه بايد گفت که نيسان با طراحي و توليد خودروي جوک، مرزهاي جديدي از زشت بودن را براي خودروسازان و فعالان بازار خودرو معرفي کرده است.
16- جيپ کامپس
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
اگر به دوستان خودتان بگوييد که يک خودروي جيپ خريده ايد احتمالا تصور مي کنند که يک ماشين سنگين و بزرگ با سپرهاي استيل خريده ايد و مي خواهيد با سفرهاي ماجراجويانه طبيعت وحشي را فتح کنيد. اما اگر انتخابتان جيپ کامپس باشد، ناگهان دوستانتان با يک خودروي گرد و کوچک با قطعات پلاستيکي در بدنه مواجه خواهند شد که با يک نشان کوچک جيپ در جلوي آن خودنمايي مي کند.
طراحي جيپ کامپس مدل 2006 از تمام گوشه و زوايا نازيبا و ناخوشايند به نظر مي رسد. کامپس بدترين طراحي گريل و جلوپنجره را در تاريخ جيپ ثبت کرده است که با چراغ هاي بدترکيب و انحناهاي ناموزون مي تواند بازتاب بسيار خوبي از ورشکستگي و اوضاع بد اقتصادي کرايسلر در آن سال ها باشد.
17- ميتسوبيشي i-MiEV
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
ميتسوبيشي i-MiEV شباهت زيادي به يک حشره چرخ دار دارد که اندي چاق شده است و از الکتريسيته براي حرکت استفاده مي کند. اين خودرو واقعا فاصله زيادي با يک ماشين دارد. در طراحي ميتسوبيشي i-MiEV سعي شده است همه چيز براي طي مسافت بيشتر توسط اين ماشين برقي قرباني شود، اما بايد گفت که با تمام اين اوصاف، پروژه سرانجام موفقي نداشته است و اين خودرو با يک بار شارژ شدن مي تواند تنها 62 مايل را طي کند.
18- پونتياک ترنس اسپورت
خودروهايي که علاقه‌اي به داشتن آن‌ها نخواهيد داشت (2)
زماني که اين خودرو در سال هاي ابتدايي دهه 90 توسط جنرال موتورز توليد شد، با سوار شدن بر آن احساس مي کرديد کل عرض خيابان را اشغال کرده ايد و از اين جهت هيچ کدام از رانندگان با ديدن اتومبيل شما در خيابان لبخندي بر لب نداشتند! در واقع طرح مفهومي پونتياک ترنس اسپورت در سال 1986 معرفي شد، و با ايجاد تغييرات نهايي در اتاق و بدنه اين خودرو و همچنين اضافه کردن سقف تمام شيشه اي براي آن، به مرحله توليد رسيد. ولي متاسفانه ظاهر آن به شکل عجيبي زشت و خنده دار از آب درآمد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب