پر بازدید ترین مطالب

خطر انقراض نسل کوسه ماهی در خلیج فارس


جحسین دلشب روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: برخی صیادان با هدف استفاده از دم و باله کوسی ماهی ها که به تعبیر آنها تقویت کننده است، اقدام به صید این آبزی کرده و لاشه آنها را به دلیل ترس از جریمه شدن در آب دریا رها می کنند که این لاشه ها با امواج دریا به ساحل می آیند.
وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت فروش هر کیلوگرم دم و باله کوسه ماهی 80 هزار ریال است.
دلشب ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در مصوبه سال ٩٣ صید کوسه های خلیج فارس و دریای عمان را که در سال های اخیر به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت و صید بی رویه در خطر انقراض قرار گرفته اند ممنوع اعلام کرده است.
وی یادآور شد: مفاد این مصوبه که شامل جریمه ٣٠٠ میلیون ریالی برای هر قطعه از انواع کوسه ماهی است را به سازمان شیلات و بهره برداران اعلام کرده است.
دلشب افزود: برابر قانون، صید، حمل، خرید و فروش انواع کوسه ماهیان چه با هدف صید اصلی و ضمنی ممنوع است و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: آموزش جوامع صیادان عمده ترین روش تاثیرگذار برای جلوگیری از صید کوسه ماهیان در آب های خلیج فارس است.
وی اضافه کرد: در این ارتباط هم اکنون آموزش برای صیادان مناطق جنوبی استان بوشهر آغاز شده است که همکاری سازمان هایی از جمله شیلات در این زمینه اجتناب ناپذیر است.
دلشب ادامه داد: در صورتی که جوامع صیادی آگای لازم را کسب کنند به جای صید کوسه ماهی ها از آنها حفاظت می کنند.
وی گفت: بتازگی تصاویری از لاشه های کوسه ماهی های تلف شده در ساحل جزیره شیف و بندر بوشهر در فضای مجازی استان بوشهر انتشار یافته است.
7212/6043**
خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجهلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب