پر بازدید ترین مطالب

خانم ها، ديرتون نشه!


خانم ها، ديرتون نشه!

خبرگزاري آريا –
خانه تکاني, رسم خوشايند نوروزي,تميز کردن خانه
هر چه به روزهاي پاياني سال نزديکتر مي شويم همگي بخصوص خانم هاي خانه، دستپاچه و در تکاپو هستند و مدام از کار زياد و نداشتن وقت مي نالند چون مي ترسند کارهاي خانه ناتمام بماند و اما، سال نو تحويل شود…
اين رسم خوشايند نوروزي، براي برخي از خانواده رسم زيبا و دلپذيري است اما براي برخي ديگر هيچ لطفي ندارد و پر از حواشي ناخوشايند است. در اين يادداشت، با بيان چند اصل مهم، قصد داريم خانه تکاني را به فعاليتي خاطره انگيز و شيرين مبدل کنيم:
اصل اول : برنامه ريزي
خانه تکاني را به روزها و آخرين دقايق سال موکول نکنيد، به تعويق انداختن کارها باعث مي شود بسياري از کارهايتان ناتمام بماند و يا آن طور که باب ميل تان است انجام نشوند، از طرفي فکر و خيال تميز کردن خانه ر ا هم که نگو، قطعا امانتان را خواهد بريد. براي پرهيز از احساس نگراني و دلهره توصيه مي کنيم از همين روزهاي ابتدايي اسفند، براي انجام خانه تکاني برنامه ريزي نمائيد و وقتي از ايام روزانه تان را صرف آن کنيد تا آرام آرام و سرحوصله، کارهايتان را انجام دهيد. به اين منظور دفترچه اي را تهيه کنيد ، فرصتهاي فراغت خود را يادداشت کنيد تا دريابيد چقدر زمان داريد و تا چه زماني بايد کارهايتان را به اتمام برسانيد. انجام چه کارهايي، در اولويت است و چه کسي و چگونه بايد آنها را انجام دهد.
اصل دوم: مشارکت اعضاي خانواده
همه اعضاي خانواده را دعوت به همکاري کنيد. هيچ کس نبايد بي نصيب بماند همه بايد در کار خانه تکاني شريک شوند. متناسب با سن وسال، توانايي، شرايط و موقعيت کاري هريک از افراد، تقسيم وظايف نموده و مسئوليت انجام برخي از کارها را به آنها محول کنيد. اين کار دقيقا بايد پيش از شروع خانه تکاني انجام شود تا هر يک از اعضا بتوانند با توجه به موقعيت کاري شان برنامه ريزي کرده و زماني را براي انجام وظايف شان مشخص کنند. حواستان به اين مهم باشد که همه اعضاي خانواده اعلام رضايت کرده و مسئوليت انجام وظايفشان را بر عهده بگيرند، بهتر است با اعضا مشورت کنيد تا کارها شکل اجبار به خود نگيرند. مشارکت در خانه تکاني فوايد چندي دارد که از جمله آثار آن مي توان به بهبود روابط خانوادگي و عاطفي، احساس همبستگي و اتحاد، احساس آرامش و نشاط و… اشاره نمود.
اصل سوم: فهرست تهيه کنيد
فهرستي از کارهايي که قصد انجام آنها را داريد، بنويسيد. در تهيه اين ليست مي توانيد از اعضاي خانواده کمک بگيريد تا دقيقا بدانيد مي خواهيد چه کنيد و چه برنامه اي براي خانه تکاني امسال در نظر داريد. ممکن است کارهايي را به همين تازگي انجام داده باشيد و يا آن که کارهايي باشند که انجام آنها در خانه تکاني لازم است و نبايد فراموش شوند. پس از مشخص کردن فهرست، کارهايتان را اولويت بندي کنيد و بر حسب تقدم و تاخر و اهميت انجام شان طبقه بندي نمائيد. توصيه مي کنيم براي هر يک از قسمت هاي خانه فهرست جداگانه اي تدارک ببيند و تمامي کارهاي مختص به آن بخش ها را از مهمترين تا جزيي ترين ها را يادداشت کنيد، تميز کردن مکانهايي از خانه چون آشپزخانه و حمام نيازمند توجه بسيار و انجام ريزه کاري هايي است که تنها با نوشتن يک ليست جامع از کارهاست که مي توانيد تمامي کارها را در آن زمان مشخص انجام دهيد و نياز به دوباره يا چند باره کاري نداشته باشيد. از طرفي، در تهيه ليست بهتر است مشخص کنيد که چه کسي مسئوليت انجام کدام بخش از خانه تکاني را دارد. کارهاي آسان را به يک نفر و کارهاي سخت و وقت گير را بين چند نفر از اعضاي خانواده تقسيم کنيد.
خانه تکاني, رسم خوشايند نوروزي,تميز کردن خانه
به نمونه اي از اين ليست توجه کنيد:
روز اول: باز کردن پرده اَشپرخانه (پدر)، تميز کردن داخل کابينت ها (مادر و فرزند بزرگتر)، پاک کردن شيشه آشپرخانه (پدر)، شستن ظرفهاي داخل کابينت ( فرزند بزرگتر)، شستن کف آشپرخانه (فرزند کوچکتر) و…
روز دوم: زنگ زدن به قالي شويي(پدر)، گردگيري اتاق پذيرايي (فرزند کوچکتر)، پاک کردن ديوارها و پنجره ها(پدر و فرزند بزرگتر)، جارو کردن اتاق (مادر) و…
روز سوم و روزهاي بعد را به اين ترتيب تکميل کنيد.
اصل چهارم: ليستي از نيازمندي هايتان تهيه کنيد
همزمان با تهيه ليست کارهايتان، لازم است فهرستي از مواد مورد نياز براي خانه تکاني را هم يادداشت کنيد تا به هنگام انجام کارها، مجبور نشويد چند دقيقه يا ساعاتي را بخاطر تهيه مواد شوينده و ساير مايحتاج منزل را ترک کنيد، دراين صورت خانه تکاني برايتان سخت مي شود و زمان بيشتري از شما را مي گيرد. پيشنهاد مي کنيم فهرست کاملي را از تمام مواد و لوازم مورد نياز بنويسيد از سطل و نردبان و دستمال گرفته تا مواد شوينده. قبل از شروع کار، همه مواد مورد نياز را اماده و يا خريداري نمائيد، در دسترس تان بگذاريد تا به وقت نياز به راحتي آنها را پيدا کرده و استفاده کنيد.
اصل پنجم: خانه را بازار شام نکنيد
به هم ريختن تمام اسباب و لوازم خانه يکي از اشتباهات رايج در خانه تکاني است، همه لوازم را براي تميز کردن بيرون مي آوريم ، اما تا آخرين روز خانه تکاني، آنها را از روي زمين و ميز و صندلي و… جمع نمي کنيم. اين کار باعث مي شود خانه نامرتب تر از قبل به نظر آيد. بهم ريختگي خانه نه تنها حس بدي را به اعضاي خانواده تزريق مي کند بلکه باعث مي شود پيشرفت انجام کارهاسخت تر و کندتر شود. براي همين توصيه مي کنيم به اين بهانه که همه چيز يکباره به هم مي ريزد و به يکباره هم در جاي خود قرار مي گيرد دورو برتان را شلوغ نکنيد. سعي کنيد در اخر هر روز کاري تان، تمامي وسائلي را که از جاي خود بيرون آورده ايد را جمع کنيد؛ حتي اگر تميز کردن آن قسمت از خانه تمام نشده باشد، بازهم لوازم را از وسط راه برداريد تا فضاي خانه شلوغ و بهم ريخته نشود.
اصل ششم: بخشش را فراموش نکنيد
معمولا در هر خانه تکاني با مجموعه اي از اشياي مختلفي مواجه مي شويم که ديگر از آنها استفاده نمي کنيم؛ به زور در گوشه اي از خانه، در قعر کمد و کابينت هايمان، جايشان مي دهيم و فقط سالي يک بار، آن هم در خانه تکاني سراغي از انها مي گيريم فقط بخاطر زودودن گرد و غبارشان. امسال با خودتان قرار بگذاريد تا اگر چيزهايي را ديديد که ديگر به کارتان نمي آيد و يا ممکن است در چند سال آينده، آنها را به عنوان اشياي از مد افتاده بدون استفاده بيرون بيندازيد، بجاي آن که به دنبال جاي جديدي برايشان باشيد و يا در گوشه اي از خانه بگذاريد، آنها را به شخصي که هم اکنون نيازمند استفاده از انهاست ، ببخشيد. مطمئن باشيد با اين کار، هم، فضاي خانه تان تميز تر و زيباتر از قبل خواهد شد هم با شاد کردن دل ديگران، احساس مثبت و خوشايندتري از خود خواهيد داشت.
اصل هفتم: مواظب سلامت تان باشيد
کم نشنيده و يا نديده ايد که در اين روزهاي پاياني سال، برخي از افراد بخاطر عدم رعايت نکات پزشکي، راهي بيمارستانها شده و يا حتي مجبور شده اند سال را در آنجا تحويل کنند. پس توجه به توصيه هاي زير الزامي است:
•به خود و خانواده گرسنگي ندهيد
• آنقدر درگير خانه تکاني و تميز کردن خانه نشويد که يادتان برود بايد غذايي آماده کنيد و بخوريد.
• از مصرف غذاهاي آماده بالخص از خوردن فست فودها و ساندويج ها پرهيز کنيد.
• خوردن نان و پنير و گردو و يا نان و پنير و خيار و گوجه هم سالم است و هم پرانرژِي.
• ميان وعده فراموش نشود.
• در اين روزها، مصرف روزانه سه وعده شير الزامي است.
• ميوه و سبزيجات بسيار مصرف کنيد.
منبع:تبيان
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب