جراحي بواسيرمفیدستان:

جراحي بواسير


خبرگزاري آريا –

عوارض جراحي بواسير ,  جراحي هموروئيد
خون ريزي و عفونت از عوارض جراحي بواسير است

اغلب بواسيرها بدون نياز به درمان و به طور خود به خود بعد از يک يا دو هفته بهبود ميابند. اما اگر بهبود نيافت بنابر نظر پزشک معالج و نيز شرايط بيمار، نياز به مداخله ي جراحي مطرح خواهد شد. توجه داشته باشيد هيچ اقدام درماني ( اعم از دارويي و جراحي ) نمي تواند از عود مجدد بواسير جلوگيري کند مگر اينکه تغييرات مورد نظر را در رژيم غذايي خود بدهيد ، ورزش منظم را فراموش نکنيد، در صورت داشتن اضافه وزن از وزن خود بکاهيد و خود را به داشتن اجابت مزاج منظم عادت دهيد.

روش هاي جراحي بواسير
• برش هموروئيد (Excisional hemorrhoidectomy) جراحي و برش هموروئيد است که عمدتاً تنها زماني استفاده مي‌شود که وضعيت هموروئيد بسيار وخيم است. در اين روش بيمار پس از انجام عمل جراحي درد بسيار زيادي را تجربه مي‌کند و معمولاً ۲ تا ۴ هفته طول مي‌کشد تا بهبود يابد. اما در دراز مدت کساني که داراي هموروئيد درجه ۳ هستند و با اين روش درمان شده‌اند، شرايط بهتري نسبت به افرادي دارند که با روش رگ بندي با طناب لاستيکي درمان شده‌اند. اين روش توصيه شده براي افرادي است که داراي هموروئيد خارجي ناشي از لخته خون در صورتي که ظرف مدت ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت انجام شود. پماد گليسريل تري نيترات هم براي افرادي که داراي درد هستند و هم افرادي که در حال بهبود هستند، مفيد است.

• درمان سرخرگ زاديي هموروئيدي در سراسر مقعد به روش داپلر روشي تقريباً هجومي است که با استفاده از داپلر فراصوتي محل دقيق ريزش دروني خون سرخرگي را شناسايي مي‌کند. اين سرخرگ‌ها سپس به هم متصل مي‌شوند و بافت پرولابه شده بخيه مي‌شود و به حالت نرمال برمي گردد. ميزان بازگشت در اين روش اندکي بالاتر است اما مشکلات و عوارض آن در مقايسه با هموروئيدکتومي کمتر است.

• هموروئيدکتومي اصلي که به عنوان هموروئيدوپکسي بسته نيز شناخته مي‌شود روشي است که در آن قسمت عمدهٔ بافت هموروئيدي که به صورتي غيرعادي بزرگ شده است برش داده مي‌شود و سپس مابقي بافت هموروئيدي به جاي طبيعي خودش برگردانده مي‌شود. اين عمل معمولاً درد کمتري دارد و در مقايسه با برش کامل هموروئيد، زودتر بهبود مي‌يابد. اما در اين روش شانس برگشت علائم هموروئيدي بيشتر از روش رايج همورئيدکتومي است و بنابراين معمولاً اين عمل به بيماراني که دچار هموروئيد درجه ۲ يا ۳ هستند توصيه مي‌شود.

پس از جراحي چه مدت نياز به بستري خواهد بود؟
بين ۱ تا ۲ روز.

پس از جراحي چند روز بايد در آب ولرم نشست؟
به مدت حداقل ده روز، سه يا چهار بار در هر روز و هربار پانزده دقيقه ، بلافاصله بعد از دفع مدفوع و شست و شوي خود، در لگن آب گرم بنشينيد. در لگن بايد به قدري آب بريزيد که ناحيه مقعد شما را بپوشاند.

مفهوم جواب پاتولوژي چيست؟
در حين جراحي هر گونه نسجي که از بدن برداشته شود بايد به آزمايشگاه فرستاده شود تا از نظر بدخيمي مورد آزمايش واقع شود ونيز تشخيص مورد تائيد قرار گيرد که اين کار در آزمايشگاه پاتولوژي صورت مي گيرد و جواب آن حدود دو هفته بعد از عمل آماده ميشود.

آيا بخيه محل عمل بايد خارج شود؟
معمولا نخي که براي عمل جراحي شما مورد استفاده قرار مي گيرد از نوع قابل جذب است و نيازي به خارج کردن آن نيست.

علائم هشدار دهنده براي مراجعه زودهنگام به پزشک چيست؟
در صورت مشاهده هر کدام از علائم زير بعد از عمل جراحي به پزشک خود مراجعه نماييد: درد شديد ، خونريزي شديد، تب ، لرز و يا تعريق .

چند روز بعد از عمل مي توان حمام رفت؟
۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل ميتوانيد به حمام برويد.

پس از ترخيص به چه داروهايي نياز است؟
بسته به نظر جراح، مسکن و آنتي بيوتيک براي شما تجويز ميشود.

عوارض جراحي هموروئيد (عوارض جراحي بواسير)
خون ريزي
عفونت
تنگي مقعد
احتباس ادراري
بي اختياري مقعد

جراحي بواسير , نحوه عمل جراحي بواسير
اغلب بواسيرها بدون نياز به درمان و به طور خود به خود بعد از يک يا دو هفته بهبود ميابند

● مشکلات پس از جراحي
برداشتن هموروئيد از طريق جراحي (هموروئيدکتومي) معمولا براي بيماري درجه ۳ يا ۴ استفاده مي شود. در اين عمل، هموروئيد داخلي و خارجي بريده مي شوند. زخم هاي به جامانده ممکن است بخيه شوند (در تکنيک بسته) يا بازبمانند (در تکنيک باز). درد پس از جراحي يک مساله مهم است و معمولا مخدرهاي ضددرد موردنياز است. بيماران مي توانند ۴ ـ ۲ هفته بعد به سرکارشان بازگردند.

از ديگر عوارض هموروئيدکتومي، مشکل ادرار کردن است که در ۵ درصد از بيماران اتفاق مي افتد و ممکن است براي تخليه مثانه، نياز به سوندگذاري باشد. در يک تا ۲ درصد بيماران نيز خونريزي با تاخير (۷ـ۴ روز پس از جراحي) اتفاق مي افتد. همچنين ممکن است باريک شدن مقعد ناشي از اثر زخم، شکاف ها، عفونت ها و لخته هاي خون پس از جراحي (در هموروئيد خارجي) نيز رخ دهد.

به طور کلي درمان هاي غيرجراحي ترجيح داده مي شود. چرا که با درد و عوارض کمتري همراه است. گاهي اوقات ترکيبي از درمان ها (مانند يک روش تثبيت کننده و يک هموروئيدکتومي) مي تواند موثرتر واقع شود، گرچه براي افراد بالاي ۷۰ سال و کساني که از سلامت کمي برخوردارند، روش هاي تثبيت کننده ترجيح داده مي شوند.

برداشتن هموروئيد توسط ليزر نيز يکي از سالم ترين و موثرترين روش هاي درماني شناخته شده، اما مانند هر روش ديگري، مزايا و معايبي دارد. از مزاياي آن، سرعت عمل و ناراحتي کمتر است. ديگر اين که پس از عمل، اثري از آن به جا نمي ماند. همچنين به دليل دقت بالاي عمل، بهبودي سريع تر صورت مي گيرد و ميزان خونريزي از زخم نيز معمولا اندک است و نيازي به بستري شدن بيماران در بيمارستان، حتي به مدت يک شب نيست. علاوه بر اين، بافت هاي اطراف هموروئيد، آسيب نمي بينند.

از معايب اين عمل، پرهزينه بودن آن است و به دليل جديد بودن روش، ممکن است يافتن متخصصان و جراحان آموزش ديده در اين زمينه دشوار باشد. به علاوه جراحي با ليزر ممکن است با عوارض و عفونت هايي همراه باشد. از معايب ديگر عمل، اين است که تنها هموروئيدهاي خارجي را درمان مي کند.

گردآوري:بخش سلامت بيتوته
منابع:fa.wikipedia.org
drhakimian.com
anokryo.blogfa.comلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

اندکی تفکر …

دهان شما خروجی افکار شماست...
وقتی باز میشود سریعترین راه برای درک شخصیتتان در اختیار مخاطب قرار میگیرد، مواظب ویترین شعورتان باشید،تا افکار و وجودتان خریدارهای بیشتر داشته باشد.