پر بازدید ترین مطالب

تعامل با دستگاه‌هاي بي‌جان


تعامل با دستگاه‌هاي بي‌جان

خبرگزاري آريا – زماني دستياران ديجيتال تنها به فيلم‌هاي علمي- تخيلي تعلق داشت و شخصيت‌هاي اين فيلم‌ها بودند که با اين موجودات مجازي صحبت مي‌کردند و کارهايشان را به آنها مي‌سپردند، اما پيشرفت هوش‌ مصنوعي آن‌قدر سريع بود که امروزه ديگر در بسياري از تلفن‌هاي همراه، تبلت‌ها و حتي ساعت‌هاي هوشمند، شاهد حضور همراهي ديجيتالي هستيم که مي‌‌تواند جست‌وجو کرده، قرارهايمان را تنظيم کند و حتي مکالمه داشته باشد.
نخستين دستيار مجازي مدرن سيري (Siri) اپل بود که 6 سال پيش عرضه شد و پس از آن غول‌هاي دنياي تکنولوژي يکي پس از ديگري رقباي آن را معرفي کردند. الکساي آمازون، دستيار ديجيتال گوگل، کورتاناي مايکروسافت و بيکسبي سامسونگ به همراه سيري، پنج دستيار ديجيتال اصلي دنياي امروز را تشکيل مي‌دهند.
سيري (Siri)
سيري باسابقه‌ترين دستيار هوشمند در ميان رقبايش به شمار مي‌آيد که از زمان معرفي iOS5 در سال 2011 همراه با اين سيستم‌عامل پيشرفت کرده و بهبود يافته است. توانايي‌هاي سيري در اوايل کار محدود به موارد معمولي مانند آب و هوا و پيام‌ها بود، اما اکنون با قرار‌گرفتن در کامپيوترها و ساعت اپل، کارکردهاي آن گسترش و بهبود قابل ملاحظه‌اي يافته است.

برخلاف برخي دستياران ديحيتالي ديگر که ورودي متني را هم مي‌پذيرند، اپل تمرکز سيري را بر دستورات صوتي گذاشته و در اين زمينه واقعا هم قوي عمل مي‌کند. مي‌توانيد از آن بخواهيد تماس بگيرد، پيام بفرستد، قرار ملاقات تنظيم کرده، نرم‌افزار اجرا کند، سوال جواب دهد، آهنگ پخش کند و بسياري عملکردهاي ديگر که روز به روز در حال پيشرفت است. اخيرا نيز اپل با افزودن قابليت اتصال نرم‌افزارها به سيري، فاز جديد و لازمي را به دستيار ديجيتالش افزود که به آن کمک مي‌کند در حوزه‌هاي وسيع‌تري فعاليت کند.
در کنار تمام اينها، سيري دو نقطه ضعف بزرگ دارد: اول آن‌که به نظر مي‌رسد کندتر از رقبايش پيشرفت مي‌کند و علاوه بر اين، محدود بودن آن به محصولات و اکوسيستم اپل، کاربران ديگر سيستم‌عامل‌ها، چه موبايل و چه دسکتاپ را بيرون در نگه مي‌دارد.
کورتانا (Cortana)
هنگامي که مايکروسافت کورتانا را همراه با ويندوز 10 معرفي کرد، خيلي از کاربران فرض کردند اين دستيار مجازي هم در زمره‌ پروژه‌هايي‌ است که مايکروسافت صرفا براي عقب نماندن از ديگران ايجاد کرده و نمي‌توان حساب چنداني روي آن باز کرد، اما با مرور زمان اين نظر کمرنگ‌تر شد. با افزايش محبوبيت ويندوز 10، ايکس‌باکس‌ جديد و البته عرضه‌ سري سرفيس، کورتانا گسترش فوق‌العاده‌اي داشته و چشم‌انداز مايکروسافت تبديل آن به يک دستيار واقعي است.
بر اساس اين نقش، کورتانا سعي مي‌‌کند اطلاعات متنوعي مانند مخاطبان مهم، علاقه‌مندي‌ها، ساعات عدم مزاحمت و مانند آن را از کاربرش جمع‌آوري و پردازش کند تا بتواند کارکرد مفيدتري برايش داشته باشد. اين اطلاعات در قسمتي به نام «دفترچه» (Notebook) ذخيره مي‌شود که کاربر مي‌تواند به آن دسترسي داشته و حتي آن را ويرايش کند.
کورتانا از ديدگاه هوش‌ مصنوعي هم در جايگاه خوبي قرار دارد و مکالمه با آن تجربه‌ لذتبخش‌تري نسبت به سيري است، زيرا کاربر مي‌تواند سؤال و جواب رفت و برگشتي شبيه به يک مکالمه‌ واقعي با کورتانا داشته باشد. مايکروسافت همچنين با هوشمندي کورتانا را براي اندرويد و iOS هم ارائه داد تا نشان دهد در اين رقابت بسيار جدي است!
دستيار گوگل (Google Assistant)
دستيار گوگل همان‌طور که از بي‌نامي‌اش پيداست، بيشتر از آن‌که شخصيت داشته باشد، کارايي دارد! اين دستيار ابتدا فقط روي اندرويد اجرا مي‌شد ولي کمي بعد، گوگل نسخه‌ iOS آن را براي رقابت با سيري ارائه کرد و روي دسکتاپ هم امکان استفاده از آن از طريق مرورگر کروم وجود دارد.
همراهي دستيار گوگل با موتور جست‌وجوي اين شرکت، آن را به يکي از قوي‌ترين دستياران ديجيتال مبدل ساخته که به يمن اقيانوس پهناور اينترنت تقريبا سوالي نيست که از پاسخ آن دربماند! اين دستيار هوشمند در تشخيص جملات و دستورات بسيار عالي عمل مي‌کند و قدرت مکالمه‌اي بالايي دارد. مثلا هنگامي که شما سوالي در مورد يک فرد مشهور بپرسيد و پس از دريافت پاسخ، سن او را با به‌کارگيري يک ضمير بپرسيد، دستيار گوگل اين اشاره را تشخيص داده و
به درستي پاسخ خواهد داد.
با ورود گوگل هوم (Google Home) به خانه‌ها، دستيار گوگل که در بازار رقابت روي دستگاه‌هاي همراه قرار داشت، بازار دستيار قدرتمند ديگري يعني الکسا را هدفگيري کرده است. حالا بايد منتظر ماند و ديد برنده‌ اين بازار پرتلاطم کدام‌يک خواهند بود.
بيکسبي (Bixby)
مگر مي‌شود بازاري در دنياي ديجيتال وجود داشته باشد و سامسونگ وارد آن نشود؟! بيکسبي تازه‌وارد، دستيار مجازي اين شرکت است که اگر از گوشي‌ جديدش (يعني گلکسي S8) استفاده کرده باشيد، احتمالا با آن برخورد کرده‌ايد. سامسونگ کارکرد بيکسبي را به سه بخش تقسيم کرده است: صوت، خانه و ديد. صوت، بخش سوال و جواب و دستورات است که عملکردي شبيه به سيري يا کورتانا را ارائه مي‌کند. خانه، اطلاعاتي است که بيکسبي از منابع متنوع براي شما جمع‌آوري و عرضه مي‌کند. ديد (Vision) هم که خاص‌ترين سرويس اين دستيار است، با تحليل تصوير گرفته شده توسط دوربين به شما اجازه مي‌دهد اعمال مختلفي را بر اساس محتواي داخل عکس انجام دهيد! اين ويژگي آن‌قدر ظرفيت دارد که به برگ‌ برنده‌ سامسونگ در اين رقابت تبديل شود.
بيکسبي خيلي جوان است و تا رفع ايرادات آن و پيشرفت سطح يادگيري‌اش هنوز راه زيادي را بايد طي کند، اما با توجه به تنوع محصولات سامسونگ، تعجب نکنيد اگر چند سال ديگر، با بيکسبي روي تلويزيون يا يخچالتان آشنا شديد!
الکسا (Alexa)
شايد تا به حال کمتر اسم دستيار ديجيتالي شرکت آمازون را شنيده باشيد که به دليل نبود محصولات آن در کشورمان تا حدي طبيعي است، اما الکسا در حال حاضر يکي از قوي‌ترين و جذاب‌ترين دستياران مجازي دنيا به شمار مي‌آيد!
الکسا ابتدا فقط در داخل بلندگوهاي هوشمند (اکو) آمازون عرضه شد و هنوز هم تا حد زيادي محدود به همين دستگاه‌هاست، اما اين محدوديت سبب نشده قدرت‌هاي آن به چشم نيايد. الکسا ذاتا مکالمه‌اي است و جملات و معاني را بسيار خوب تشخيص مي‌دهد. از طرفي نبودن روي موبايل‌ها و کامپيوترها هم مزيتي براي آن است که مي‌تواند بدون مزاحمت در روند کار، يک همراه هوشمند در خانه باشد!

آمازون اخيرا به کمک يک نرم‌افزار کمکي امکان افزودن و تغيير قابليت‌هاي مختلف -که نام آنها را مهارت (skill) گذاشته- را براي الکسا در نظر گرفته که براي کساني که علاقه به سفارشي‌سازي دستيارشان داشته باشند، بسيار جالب است.
ام مثل مسنجر
در دنياي دستياران ديجيتالي يک نام بزرگ به اسم فيس‌بوک غايب بود که آن هم دست به کار شده و دستيارش به نام ام (M) را بتازگي معرفي کرده است. ام که فعلا به دو زبان انگليسي و اسپانيايي و فقط در آمريکا عرضه شده است، به جاي آن‌که در موبايل يا کامپيوتر يا حتي وب حضور داشته باشد، در پيام‌رسان فيس‌بوک يعني مسنجر فعاليت مي‌کند! ام از هوش‌ مصنوعي ساخت خود فيس‌بوک قدرت مي‌گيرد و نحوه‌ کارکرد آن به اين صورت است که هنگامي که در ميان مکالمه‌ شما حس کند مي‌تواند کمکي کند، مي‌پرد وسط و پيشنهادهاي مختلفي مي‌دهد! مثلا شما در چت مي‌نويسيد که مي‌خواهيد فلان فيلم را ببينيد يا به فلان مکان برويد، ام اطلاعاتي در آن فيلم و گزينه‌ گرفتن ماشين با اوبر يا ليفت را در اختيارتان مي‌گذارد. ام شايد در حال حاضر به اندازه‌ ديگر دستياران ديجيتال سر و صدا نداشته باشد، ولي با قدرت و اطلاعاتي که شرکت سازنده‌اش دارد، مي‌تواند به يکي از هوشمندترين دستياران مجازي دنيا تبديل شود.
محمود صادقي
ضميمه کليک جام‌جملینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب