ترب از نگاه طب سنتيمفیدستان:

ترب از نگاه طب سنتي


خبرگزاري آريا-آيا مي‌دانيد مصرف ترب چه فوايدي دارد؟ در اين مقاله به خواص درماني ترب از ديدگاه طب سنتي مي‌پردازيم. برگ، تخم و پوست ترب هم داراي فوايد زيادي بر روي سلامتي هستند.
به گزارش خبرگزاري آريا ،در کتاب اصول کافي از امام صادق(ع) آمده است که : «ترب بيخش (ريشه، يعني همان قسمت سفتي که داخل زمين قرار گرفته) بلغم را از بين مي‌برد، قسمت مياني‌اش هضم کننده است و برگش ادرارآور است».
در بيان ديگري در اين کتاب راجع به ترب آمده است که: «برگش بادها (نفخ) را دور مي‌کند، قسمت مياني اش پيشاب را به جريان مي‌‌اندازد و ريشه اش بلغم را از بين مي‌‌برد»
اين احاديث نشان دهنده آن هستند که تمام اجزا يا اکثر اجزاي اين گياه قابل استفاده است.
هم قسمت ريشه که به صورت مدور و گرد و يا کشيده بوده و معمولا از آن استفاده مي‌شود، و هم  قسمت ساقه و برگ‌ها که هر کدام خواصي دارند.
مزاج ترب گرم و تر است و البته گفته شده که گرمي پوست و برگ آن از قسمت ريشه آن بيشتر است.
در نتيجه به خاطر اين حرارتي که دارد لطيف کننده است و تحليل برنده مواد زائد و سفت شده در بدن است.
اصطلاحاً از بين برنده و مقطع (قطع کننده) بلغم است که مي‌تواند ريشه بسياري از مشکلات بدن را ايجاد کند.
تا حدودي لينت‌بخش و هضم کننده غذاست. ممکن است به همين دليل باشد که  معمولا همراه غذا مصرف مي‌شود.
با بهبود گردش خون سطحي باعث بهبود رنگ پوست مي‌شود.
براي تقويت و بهبود رشد مو مفيد است.
اصولا سبزيجات يا خوردني‌هايي که بافت محکمي دارند، هم براي هضم (چون در معده و دستگاه گوارش لابه‌لاي غذا قرار مي‌گيرند و پرزها را تقويت و بين پرزها را تميز مي‌‌کنند) و هم براي مو مي‌‌توانند مفيد باشند.
در بعضي از افراد ممکن است، ايجاد ريح (باد و نفخ) کند که با اين افراد سازگار نيست و بايد از مصرف آن پرهيز کنند.
اگر در مصرف آن زياده‌روي شود، ايجاد تهوع مي‌کند و مصلح آن نمک است. يکي از تهوع‌آورها در پزشکي ترب يا تخم ترب مي‌‌باشد. (گاهي اوقات نياز است که پزشک دارويي را تجويز کند که در شخص ايجاد استفراغ کند تا معده از مواد زائد و سمي پاک شود).
همان‌طور که در احاديث نيز ذکر شد؛ در طب براي برگ ترب خواصي ذکر شده است، از جمله آن که براي هضم غذا مفيد است و  اشتها را کاهش مي‌دهد که مي‌‌توان از اين خاصيت براي رژيم‌هاي لاغري استفاده کرد.همچنين باز کننده انسدادها است مانند انسدادهاي موجود در مجاري ريز داخل کبد که در کبد چرب يا هپاتيت ديده مي‌‌شود.
پختن ترب باعث مي‌شود خاصيت دارويي آن کم شود، ولي خواص غذايي آن زياد شود.
اين موضوع از اين نظر اهميت دارد که اگر افرادي ترب خام به آنها نمي‌سازد و گوارش آنها را اذيت مي‌کند يا عارضه‌اي به آنها مي‌دهد، مي‌توانند ترب را به صورت پخته استفاده کنند.
ترب پخته براي سرفه مزمن نيز مفيد است. همچنين باعث مي‌شود که عادت ماهيانه و ادرار و دفعيات بدن راحت‌تر از بدن خارج شود.
از آب ترب حتي براي از بين بردن حشرات موذي مثل حشرات و عقرب و… نيز استفاده مي‌شود. به دليل خاصيت ادرار آوري که دارد (مدر)، براي دفع سنگ کليه و مثانه نيز استفاده مي‌شود که مي‌‌توان همراه با سکنجبين آن را مصرف کرد.
البته به اين نکته بايد توجه کرد که براي بيماري‌ها بايد به پزشک مراجعه کرد و زير نظر وي از موادي که خاصيت دارويي دارند استفاده کنند.
از اجزاي دارويي ترب، تخم ترب، پوست و برگ آن استفاده مي‌شود، که تخم ترب نسبت به سايرين خاصيت دارويي بيشتري دارد و درجه گرمي آن زياد است که حتماً بايد توسط پزشک تجويز شود.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

پیک شفا درمان بیماری دیابت از دیدگاه طب سنتیهوالشافی بیماری دیابت از بیماری‏های صعب‏ العلاج در جامعه دیابت است این بیماری جام نیوز پيشنهاد طب سنتی برای درمان …امام صادق عليه‏ السلام مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى حافظه و فراموشی؛ از طب شیعهارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه صفحه اصلی عطاری اینترنتی عطارتصاویر درمان برص پیسی لک و پیس این مجموعه شامل بعضی از تصاویری است که دوستان طب سنتی و گیاهان داروییداروی گیاهیدرمان سفیدی مو در طب سنتی و با روش های طبیعی آکاایران یکی از فاکتورهای زیبایی موی سر طب بوعلي سینا افتاب بدون سقف ودوري از سقف بين انسان و آسمان بيكران كه هم نزديك و هم خيلى دور است باعث دانلود کتب طب گیاهی دانلود کتاب ویروس های گیاهی کتاب ویروس های گیاهی عقب افتادن عادت ماهیانه را چگونه برطرف نمائیم؟عقب افتادن عادت ماهیانه عقب افتادن عادت ماهانه معمولا بر اثر غلظت خون بوده که ناشی از ‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانیدر طب الرضا آمده که دومین ماه سال رومی نیسان است که بعد از آزار واقع می شود و در ویژگی ‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانی درمانهادرمانها‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانی درمانها درمان بیماریها بدون مصرف دارو ‌طب پیک شفا درمان بیماری دیابت از دیدگاه طب سنتی هوالشافی بیماری دیابت از بیماری‏های صعب‏ العلاج در جامعه دیابت است این بیماری بشدّت رو جام نیوز پيشنهاد طب سنتی برای درمان روماتیسم امام صادق عليه‏ السلام مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شايسته بهره مند مى سازد تا حافظه و فراموشی؛ از منظر طب شیعه ارزش های پست مدرن، نارضایتی از پزشکی؛ گرایش به طب مکمل اهمیت طب و طبیب در نگاه علامه حسن طب بوعلي سینا در قسمت دوم شناخت تندرستى و تعريف بيمارى و سپس از شرح بيماريهاو انواع آن ها ، سخن به ميان دانلود کتب طب گیاهی دانلود کتاب ویروس های گیاهی کتاب ویروس های گیاهی صفحه اصلی عطاری اینترنتی عطار تصاویر درمان برص پیسی لک و پیس این مجموعه شامل بعضی از تصاویری است که دوستان درمانگر طب سنتی و گیاهان داروییداروی گیاهی درمان سفیدی مو در طب سنتی و با روش های طبیعی آکاایران یکی از فاکتورهای زیبایی موی سر است که ‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانی در طب الرضا آمده که دومین ماه سال رومی نیسان است که بعد از آزار واقع می شود و در ویژگی های آن عقب افتادن عادت ماهیانه را چگونه برطرف نمائیم؟ عقب افتادن عادت ماهیانه عقب افتادن عادت ماهانه معمولا بر اثر غلظت خون بوده که ناشی از ‌طب اسلامی وسنتی حکیم عقیلی خراسانی درمانها درمانها بیشترین شیوع سنگ کلیه در گروه سنى ۱۸ تا ۴۵ سال دیده مى شود معمولاً بزرگسالان بالاى ۳۰ سال از جذابيت مردان از نگاه زنان زمان پخش ورزش از نگاه دوست داشتن از نگاه اسلام ایران از نگاه ایرانیان دانلود آهنگ از نگاه یاران مرگ از نگاه مولانا عاشورا از نگاه شهید مطهری عرفان از نگاه دوربین

برچسب ها

اندکی تفکر …

شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
راکفلر

پر بازدیدترین مطالب