بيماري هاي عجيبي که تا به حال نشنيده ايد!


بيماري هاي عجيبي که تا به حال نشنيده ايد!


خبرگزاري آريا – ماهنامه دانشمند: در طول تاريخ، بيماري هاي عجيبي شناسايي شده اند و پس از سال ها تحقيق علل بروزشان آشکار شده است. حتي بيماري هايي چون آلزايمر هم که امروزه به دليل شيوع بالا، اطلاعات بسياري درباره شان در اختيار است زماني بسيار ناشناخته بودند. با وجود اين، هنوز اختلال ها، بيماري ها و سندرم هاي بسياري هستند که دانشمندان تلاش مي کنند رازهاي آنها را فاش کنند.

اين ميان، بيماري هايي هم وجود دارند که هر چند ديگر مواجهه با آنها براي پزشکان غيرمنتظره نيست اما به دليل بسامد وقوع بسيار پايين، هنوز شنيدن و خواندن درباره شان مردم را شگفت زده مي کند. در اين گزارش برخي از اين بيماري ها و اختلال ها را معرفي مي کنيم.

همه ما با ضرب المثل «خون گريه کردن» آشنا هستيم اما احتمالا تا اين لحظه درباره پديده اي پزشکي که واقعا به سرازير شدن اشک هاي خونين از چشم مي شود چيزي نشنيده بوديم. صبح يکي از روزهاي ماه مي ۲۰۰۹ (ارديبهشت ۱۳۸۸) نوجوان ۱۵ ساله اي به نام کالوينو اينمان اهل راک وود در تنسي آمريکا وقتي به آينده نگاه کرد از ديدن خودش وحشت زده شد و فکر کرد که در حال مرگ است، زيرا از چشم هايش به جاي اشک، خون جاري بود.

مادرش به سرعت او را به بيمارستان رساند اما به محض رسيدن به اورژانس، خونريزي چشم ها متوقف شد و به همين علت پزشکان نتوانستند موردي را که خانواده کالوينو تلاش مي کردند توصيف کنند ببينند. اما چند روز بعد که جاري شدن خون از چشم ها از سر گرفته شد و او به ناچار به بيمارستان بازگشت، پزشکان منظور والدينش را از خون گريه کردن دريافتند و بلافاصله با سي تي اسکن، ام.آر.آي و دستگاه تصويربرداري فراصوت از او عکس برداري کردند اما نتايج آزمايش ها کاملا عادي بود. تا اين که دکتر برت جي. هيک، مدير موسسه چشم هميلتون در دانشگاه تنسي جواب اين پديده را پيدا کرد و توضيح داد که خون گريستن در حقيقت نوعي بيماري به نام همولاکريا (Haemolacria) است.

معرفي بيماري هاي عجيبي که شايد کمتر درباره آنها شنيده ايد

اين بيماري نادر زماني بروز مي کند که فرد، آسيبي شديد يا ضربه جدي به سر را تجربه کرده باشد. تومور غدد اشکي و عفونت باکتريايي چشم هم از ديگر دلايل بروز اين بيماري است. سال ۱۳۸۳/۲۰۰۴ دکتر هيک، مولف دوم مقاله اي بود که ۴ مورد کودک (۱ پسر و ۳ دختر ۶ تا ۱۴ ساله) مبتلا به اين بيماري را بررسي مي کرد. نتايج اين پژوهش که در مجله Ophthalmic Plstic & Reconstructive Surgery منتشر شد، نشان داد که مشکل اين بيماران معمولا بدون درمان خاصي برطرف مي شود. اينمان که در حال حاضر ۲۲ سال دارد و روزي ۵ بار اشک خوني مي ريزد به عنوان اولين مورد همولاکريا است که به رسميت شناخته شد اما علاوه بر اين جوان آمريکايي، موارد ديگري از خون گريستن در کشورهاي مختلف ثبت شده که اغلب رسما تشخيص داده نشده اند.

اين ميان، مورد دختري ۱۴ ساله به نام توينکل دويودي در هند مربوط به سال ۱۳۸۹/۲۰۱۰ بيش از همه خبرساز شد. اين دختر که به موضوع مطالعات پزشکي و برنامه هاي تلويزيوني بسياري از جمله نشنال جئوگرافيک تبديل شده بود، ادعا مي کرد که از چشم هايش خون جاري مي شود. او مدتي پس از اين ادعا اعلام کرد که ارواح چهار پسر مسلمان به نام هاي ايشان، ارشد، امام و الطاف بر او ظاهر مي شوند و او را وادار مي کنند که عبارت هايي به زبان عربي بنويسد.

از آنجايي که اين دختر به دليل اختلال در نوشتن از مدرسه اخراج شده بود، توانايي نوشتن آن هم به زباني ديگر مي توانست توجه بسياري از علاقه مندان پديده هاي ماورايي را جلب کند اما در نهايت، سانا اداماروکو، بنيانگذار و رييس سازمان «خردگراي بين المللي» (Rationalist International) پس از ديدار با توينکل دريافت که از يک سو، تاکنون هيچ کس شاهد خون گريستن او نبوده و شاهدان، فقط رد اشک خوني روي صورت او را ديده اند و از سوي ديگر، الگوهاي خون گريستن اين نوجوان با الگوهاي چرخه ماهانه او هماهنگ است. بنابراين اعلام کرد که توينکل در مورد علائم بيماري دروغ مي گويد و از همولاکريا رنج نمي برد. زماني که اين دختر هندي فهميد که دستش رو شده است، اعلام کرد که خون گريستن چشم هايش متوقف شده و قصد دارد به مدرسه بازگردد.

زناني که ريش دارند

اگر از طرفداران سريال تلويزيوني «داستان وحشت آمريکايي» باشيد در فصل ۴ اين سريال با عنوان «نمايش عجيب الخلقه ها» شخصيتي به نام «ايتل دارلينگ» حضور دارد که زني با صورت پوشيده از ريش است. زناني که صورت پر مو (نه از نوع موي نازک بلکه از نوع موي ضخيم ريش و سبيل مردانه) دارند از نوعي اختلال به نام هيرسوتيسم يا نا به جا رويي مو رنج مي برند.

اين شرايط خاص پزشکي به خصوص اگر بلافاصله پس از بلوغ پديدار شود، مي تواند در اثر افزايش سطح هورمون هاي آندروژن (هورمون هاي جنسي مردان) باشد. در قرون گذشته، خانواده هاي دختراني با اين ويژگي ظاهري خاص، فرزندشان را به سيرک ها مي فروختند.

معرفي بيماري هاي عجيبي که شايد کمتر درباره آنها شنيده ايد

فيلم «زن ميموني» محصول مشترک ايتاليا و فرانسه ۱۳۴۳/۱۹۶۴ به کارگرداني مارکو فرِري (Marco Frreri) بر اساس داستان زندگي زني به نام «جوليا پاسترانا» در قرن نوزدهم ميلادي است که به دليل اختلال نا به جا رويي مو در سيرک نمايش عجيب الخلقه ها برنامه اجرا مي کند و تئودور لنت، مدير اين سيرک دلباخته اش مي شود و با او ازدواج مي کند. آني جونز اليوت، زن ريش دار ديگري اهل آمريکا است که در قرن نوزدهم در سيرک نمايش اجرا مي کرد. البته مشخص نيست که علت ريش انبوه آني جونز، هيرسوتيسم بوده است يا شرايط خاص ژنتيکي.

امروزه هر چند راه هاي هورمون درماني مختلفي براي اين اختلال وجود دارد اما هنوز هم در برنامه هاي نمايشي مختلف، از بسياري از اين زنان، با ميل و رغبت شخصي يا از روي جبر، استفاده ابزاري مي شود.

کودکاني که پير به دنيا مي آيند

اين روزها علاوه بر خبر دو برادر پاکستاني که روزها زندگي عادي و شب ها زندگي نباتي دارند، تصاوير خواهر و برادري هندي هم در شبکه هاي اجتماعي فارسي زبان گسترده شده که ظاهري پير دارند. اگر فيلم «مورد عجيب بنجامين باتن» بر اساس داستان کوتاهي اثر اسکات فيتز جرالد به کارگرداني ديويد فينچر را ديده باشيد، به خوبي مي توانيد کودکي با ظاهري پير را در ذهن تجسم کنيد.

نوزاداني که با اين ويژگي به دنيا مين آيند به سندرم هاچينسون – گيلفورد پروجريا مبتلا هستند که به اختصار به آن «پروجريا» يا HGPS مي گويند. پروجريا، نام خود را از واژه اي يوناني به معني «پيري نا به هنگام» مي گيرد. عامل اصلي اين بيماري مهلک ژنتيکي، به وجود آمدن جهش روي ژن LMNA است. اين ژن پروتئين «لامين آ» را توليد مي کند که در واقع نوعي داربست براي نگه داشتن هسته سلول است.

معرفي بيماري هاي عجيبي که شايد کمتر درباره آنها شنيده ايد

در پروجريا، ژن جهش يافته LMNA پروتئين لامين آ معيوب مي سازد که به ناپايداري هسته سلولي و در نتيجه پيري زودرس منجر مي شود. از علائم اين بيماري مي توان به پيري شتاب گرفته در ۲ سال اول زندگي، نقص در رشد، افت چربي بدن و پوست و مو، پوست چروک با ظاهر افراد پير، سفتي مفصل ها، در رفتگي لگن، تصلب شريان، بيماري هاي قلبي عروقي و سکته مغزي در سال هاي کودکي اشاره کرد.

کودکان مبتلا به پروجريا معمولا در سنين متوسط ۱۴ سال در اثر بيماري قلبي جان خود را از دست مي دهند. نوع ديگري از اين بيماري که سندروم ورنز نام دارد و به «پروجرياي بزرگسالي» معروف است تا اواخر نوجواني بروز نمي کند و فرد مبتلا تا حدود ۴۵ سالگي زنده مي ماند.

بيماري خون آشام ها

با ديدن اين عنوان عجيب ممکن است بسياري از ما فکر کنيم افرادي که به اين بيماري مبتلا شده اند، قرباني موجودي فراطبيعي هستند که خون مي نوشد اما برخلاف اين تصور متاثر از فيلم هاي هلايوود، بيماري خون آشام ها يا «پورفيري» (Porphyria) اصطلاحي علمي است که مجموعه اي از اختلال هاي ژنتيکي را شرح مي دهد.

اين ناهنجاري هاي ژنتيکي باعث مي شوند که بخش مهم هموگلوبين خون يعني «هِم» به درستي ساخته نشود، بنابراين بيماري خون آشام ها نوعي عملکرد بد در توليد هموگلوبين است و علت اين نامگذاري فقط به حالت ظاهري چهره افراد بيمار مربوط مي شود که ظاهر خون آشام هاي افسانه اي را تداعي مي کنند.

معرفي بيماري هاي عجيبي که شايد کمتر درباره آنها شنيده ايد

پوست اين بيماران به شدت به نور خورشيد حساس است، رنگ ادرارشان در طيف رنگي مايل به قرمز تا مايل به ارغواني است و لثه شان جمع شده و به همين علت، دندان هاي شان شبيه به دندان هاي خون آشام ها بيرون زده است. از ديگر علائم اين بيماري مي توان به حساسيت شديد به سير، دردهاي شکمي و گرفتگي عضله و آسيب هاي دستگاه عصبي اشاره کرد.

اين بيماري انواع مختلفي دارد که شايع ترين شان «پروفيري جلدي متاخر» است که نرخ ابتلا به آن ۱ روي ۱۰ هزار نفر تخمين زده مي شود و نادرترين آنها «پروفيري ارثي دستگاه خونسازي» با بسامد وقوع ۱ روي ۱ ميليون نفر است. در حال حاضر براي کاهش علائم اين بيماري، رژيم غذايي با کربوهيدرات بالا، مصرف آهن و داروهاي ديگري براي کنترل علائم، تجويز مي شود.

انسان هايي که همه چيز را جذب مي کنند

انسان آهنربايي اصطلاح رايجي است که براي افرادي استفاده مي شود که قابليت جذب اشيا را دارند. بيشتر اين افراد اشياي فلزي را جذب مي کنند اما به پوست بسياري از آنها اشياي ديگري مانند پلاستيک، چوب، شيشه و فلزات خاصيت غير آهنربايي چون برنج و آلومينيوم هم مي چسبد. از اين رو، گفته مي شود توانايي اين افراد صرفا به دليل خاصيت چسبناکي بالاي پوست شان است.

معرفي بيماري هاي عجيبي که شايد کمتر درباره آنها شنيده ايد

معروف ترين اين افراد، اعتبار الچيوف از گرجستان است که سال ۱۳۹۰/۲۰۱۱ رکورد چسبيدن ۵۰ قاشق استيل روي بدنش در کتاب «ترين هاي» جهان، گينس، به نام خود ثبت کرد. همان سال ،افراد خانواده دو پسرخاله صربستاني به نام هاي داويد پتروويچ از تعداد اعضاي خانواده ۴ نفر) و لوکا لوکيک (تعداد اعضاي خانواده ۶ نفر) که همگي قابليت جذب اشياي فلزي را داشتند در رسانه هاي جهان سروصداي زيادي به پا کردند.

سال ۱۳۸۹/۲۰۱۰ براندا آليسن انگليسي هم با انتشار عکس هايي که او را با چند سکه و شيء فلزي ديگر چسبيده به صورتش نشان مي داد، لقب انسان آهنربايي گرفت؛ هر چند آليسون مدعي بود که در سيگنال هاي تلويزيون اختلال ايجاد مي کند، باعث مي شود آژير خودروها روشن و لامپ ها منفجر شود اما به اين نکته تاکيد داشت که هيچ فلزي به طرف بدنش جذب نمي شود و فقط زماني که آنها را روي پوستش مي چسباند اين اشيا حداکثر تا ۴۵ دقيقه مي توانند آنجا بمانند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

نظم آموزی به کودکان حوزه مشاوره فرهنگیمقدمهبا شلخته‌ خواندن كودكي كه اسباب‌بازي‌هاي خود را جمع نمي‌كند، وسايل او جمع دهکده بیوگرافی بیوگرافی خواننده هابا سلام این وبلاگ متنوع درباره بیوگرافی بزرگان ایران وجهان استو اهداف مدریت وبلاگ خیانت همسر از دوستی ساده تا سکس ممنوعآدرس انتقال وجه کارت به کارت بانک هاي عضو شتاب از طریق اینترنتاحادیث حکمتامام حسین ع بخیل کسی است که از سلام کردن بخل ورزد تحف العقول صفحه امام حسین ع اخبار تکان‌دهنده از جلسات عرفان حلقه محمد علي طاهرييكي از دانشجويان شركت كننده در كلاس‌هاي عرفان كيهاني که خواست نامش فاش نشود در گفت مسجد و كليسا پاسخ به سؤالات شما در مورد مسيحيتنظر شما در مورد دين مسيحيت چيست؟ يكي از دين‌هايي كه خداوند متعال به فرزندان ابراهيم اخبار نیوز شهداء ناگفته‌هاي فرمانده قرارگاه حمزه سيدالشهداع درباره خيانت در انحلال جهادسازندگيخواندنی هایی در مورد خوانندگان ايران آرشيو امیدوارم لذت ببرید چرا داریوش از شکایت خود نسبت به زنی که بصورتش اسید پاشیده بود دهکده بیوگرافی بیوگرافی خواننده ها با سلام این وبلاگ متنوع درباره بیوگرافی بزرگان ایران وجهان استو اهداف مدریت وبلاگ آشنایی نظم آموزی به کودکان حوزه مشاوره فرهنگی مقدمهبا شلخته‌ خواندن كودكي كه اسباب‌بازي‌هاي خود را جمع نمي‌كند، وسايل او جمع نخواهد خیانت همسر از دوستی ساده تا سکس ممنوع آدرس انتقال وجه کارت به کارت بانک هاي عضو شتاب از طریق اینترنت احادیث حکمت امام حسین ع ای پسر آدم همانا تو مانند روزگاری ، هر روزی که بر تو بگذرد قسمتی از عمرت اخبار تکان‌دهنده از جلسات عرفان حلقه محمد علي طاهري يكي از دانشجويان شركت كننده در كلاس‌هاي عرفان كيهاني که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با مسجد و كليسا پاسخ به سؤالات شما در مورد مسيحيت نظر شما در مورد دين مسيحيت چيست؟ يكي از دين‌هايي كه خداوند متعال به فرزندان ابراهيم ـ عليه اخبار نیوز شهداء آخرين بخش برنامه «راز» پيش از ماه مبارك رمضان كه عصر جمعه از شبكه سيما روي آنتن رفت، به خواندنی هایی در مورد خوانندگان ايران آرشيو امیدوارم لذت ببرید چرا داریوش از شکایت خود نسبت به زنی که بصورتش اسید پاشیده بود

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....

پر بازدیدترین مطالب