پر بازدید ترین مطالب

به اين 7 دليل در پاييز روزي 30 دقيقه در آفتاب بايستيد


به اين 7 دليل در پاييز روزي 30 دقيقه در آفتاب بايستيد

خبرگزاري آريا – در فصل پاييز بدن نياز مبرمي به دريافت نور کافي خورشيد پيدا مي کند.
به گزارش جام جم انلاين يه نقل از آواي سلامت، يک هشدار اين است که عدم دريافت کافي نور خورشيد و در نتيجه عدم سنتز کافي ويتامين دي، منجر به بروز علائم جسمي و رواني خواهد شد:
ابتلا به اختلالات خواب: فقدان نور خورشيد و قرار گيري طولاني مدت در معرض نور مصنوعي يا صفحه هاي نمايش الکترونيکي باعث مشکلات جدي خواب مي شود ضمن اين که ريتم شبانه روزي و ساعت داخلي بدن را نيز بهم مي زند.
تعريق بيش از حد: اين علامت، يکي از نشانه هاي کلاسيک عدم دريافت کافي نور خورشيد است. حتي سطوح متوسط و پايين کمبود ويتامين دي، علاوه بر تعريق بيش از حد، مشکلات شگفت آور بهداشتي از جمله ديابت، آرتروز و سرطان را به همراه دارد.
احساس افسردگي: ابتلا به اختلال عاطفي فصلي در فصول سرد سال بيشتر است و نتايج مطالعات نشان مي دهد افرادي که در نتيجه عدم دريافت کافي نور خورشيد در فصول سرد، دچار فقر ويتامين دي مي شوند، 10 برابر بيش از سايرين در معرض خطر افسردگي هستند. سطوح پايين ويتامين دي با کاهش سطح سروتونين و ابتلا به افسردگي ارتباط مستقيم دارد.
افزايش وزن: نور خورشيد منجر به تامين اسيد نيتريک مي شود؛ ماده مغذي که سوخت و ساز بدن را تنظيم کرده و مانع پرخوري مي شود. مطالعاتي که در مجله آمريکايي ديابت منتشر شده، نشان مي دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشيد منجر به جلوگيري از افزايش وزن و دفع ديابت مي شود.
خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و سرطان: محققان دانشکده پزشکي دانشگاه هاروارد اعلام کرده اند مرداني که دچار کمبود ويتامين دي ناشي از عدم دريافت نور خورشيد هستند، دو برابر بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي قرار دارند. به گفته اين محققان قرار گيري روزانه 15 دقيقه در معرض نور خورشيد به طور محافظت شده (همراه با استفاده از کرم هاي ضد آفتاب)، خطر ابتلا به سرطان هاي سينه، پروستات و بيماري هاي قلبي عروقي را کاهش مي دهد.
درد استخوان: خطر ابتلا به آرتريت و فيبروميالژيا (درد مزمن عضله و خستگي)، در بزرگسالاني که از کمبود ويتامين دي به دليل عدم قرار گيري در معرض نور خورشيد رنج مي برند، بيشتر است. مواد مغذي مانند کلسيم و کلاژن براي ساخت استخوان ها ضروري هستند اما بدون دريافت دوز مناسب ويتامين دي، اين اتفاق نمي افتد.
ضعف سيستم ايمني بدن: اجتناب از نور خورشيد مي تواند شما را سريع تر بيمار کند در حالي که دوز مناسب از ويتامين دي منجر به تقويت سيستم ايمني بدن مي شود و شانس ابتلا به عفونت هاي در حال توسعه و آنفلوآنزا را کاهش مي دهد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب