پر بازدید ترین مطالب

بنيانگذار Geekbench: موبايل هاي اندرويدي به گرد پاي آيفون هم نمي رسند


بنيانگذار Geekbench: موبايل هاي اندرويدي به گرد پاي آيفون هم نمي رسند

خبرگزاري آريا – اگر قدرت و عملکرد پردازشي را ملاک قضاوت قرار دهيد، در طي چند سال اخير با عرضه هر نسخه از آيفون اپل، فاصله ميان اين محصول با ساير موبايل هاي اندرويدي به شکل محسوسي در حال افزايش بوده است. اما آيفون هاي امسال داستاني کاملاً متفاوت دارند.
چيپست هاي اختصاصي اپل در هر نسل حرفي تازه براي گفتن دارند، اما بايد پذيرفت که چيپ مجتمع تازه، يعني A11 Bionic با تمام محصولات قبل از خود متفاوت است. تفاوتي که نه تنها در نام که در قدرت اعجاب انگيز پردازشي آن نهفته است.
«جان پُل» (John Poole) کسي است که کمپاني «Primate Labs» را پايه گذاري کرده. شرکتي که مشهورترين محصول آن نرم افزار تست بنچمارک Geekbench است. او مي گويد که امتياز آيفون هاي جديد در تست هاي Geekbench تا 50 درصد بالاتر از هر پرچمدار قدرتمند اندرويدي ديگر است.

او در ادامه به اين سوال مي پردازد که چرا بايد چنين تفاوت زيادي ميان عملکرد پردازشي آيفون ها و موبايل هاي اندرويدي وجود داشته باشد؟
«ماجرا اين است که نمي توانم درک کنم چرا انگار قدرت پردازشي در اندرويدي ها راکد مانده است. اين جهش ها چرا در آن سمت اتفاق نمي افتد؟ نمي فهمم آن طرف چه اتفاقي در حال رخ دادن است. اما در اين سمت، شما قدرت پردازشي يک رايانه روميزي را در يک ابزار موبايل در اختيار داريد. به هيچ شکل ديگري نمي توان به آن نگاه کرد. اگر در زمان نخستين آيفون حرف از ويرايش ويديو با استفاده از موبايل مي زدم شما من را ديوانه فرض مي کرديد.»
اين روزها تصميم سال هاي قبل اپل براي طراحي و توليد چيپ هاي اختصاصي ارزش واقعي خود را نشان مي دهد. آيفون هاي جديد شايد از لحاظ پيشرفت طراحي ظاهري تقريباً هيچ چيزي براي گفتن در مقابل رقباي اندرويدي خود نداشته باشند، اما وقتي پاي قدرت پردازشي و سرعت به ميان بيايد، هيچ موبايل ديگري به گرد پاي آنها نمي رسد.

در اين ميان يک نکته را نيز نبايد از ياد برد. اپل تنها شرکتي نيست که براي اسمارت فون هايش چيپ اختصاصي مي سازد. سامسونگ با اگزينوس ها و هوآوي با کايرين اش در اين رقابت حاضر هستند، اما به نظر مي رسد سخت افزار همه ماجرا نباشد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب