پر بازدید ترین مطالب

بلاهايي که هدفون‌ها به سرتان مي آورند


بلاهايي که هدفون‌ها به سرتان مي آورند

خبرگزاري آريا – يک متخصص گوش حلق و بيني از آسيب هاي ناشي از استفاده از هدفون و صداهاي بلند به گوش خبر داد.
به گزارش خبرگزاري آريا ، محمد مهدي سالم، جراح و متخصص گوش، حلق و بيني درباره آسيب هاي ناشي از هدفون به گوش گفت: هدفون يک تکنولوژي رايج است و نمي توان همه را از آن منع کرد، اما بايستي بطور صحيح از آن استفاده شود.
وي افزود: به طور کلي هدفون ها داخل يا روي گوش قرار مي گيرند، معمولا افراد از اين وسايل براي گوش دادن موسيقي و جدا کردن خود از محيط اطراف استفاده مي کنند تا يک فضاي شخصي را در هنگام راه رفتن در خيابان، مترو و اماکن شلوغ براي خود به وجود بياورند.
در محيط هاي پر سر و صدا از هدفون استفاده نکنيد
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران بيان کرد:فرد براي فراهم کردن اين فضا و جدا شدن از محيط پر سر وصداي اطراف، بايد صدا را تا حدي بالا ببرد که فرد چيزي غير از صداي هدفون را نشنود و اين خطرناک است، به خصوص در استفاده مداوم، به دليل برخورد مستقيم صدا به گوش مي تواند آزاردهنده باشد.
وي با اشاره به سطح ايمن صوت براي گوش گفت: اگر سلول هاي شنوايي زير اين سطح قرار بگيرند، طبيعتا آسيب کمتري خواهند ديد.
اين متخصص گوش و حلق و بيني تاکيد کرد: براي کساني که در محيط هاي پر سر و صدا کار مي کنند، حداکثر سطح مجاز بلندي صداي محيط هشتاد دسي بل در بازه‌ زماني روزي هشت ساعت است.
وي افزود: هر فرد بايد تخميني از زمان کار با هدفون داشته باشد و بر اساس آن ميزان صدا مناسب هدفون براي گوش را تنظيم کند، بر فرض اگر فرد از يک ساعت بيشتر کار مي کند، شدت بلندي صدا بايد کمتر از شصت درصد باشد.
وي با اشاره به کيفيت ساخت پايين هدفون ها گفت: اين خود مزيد برعلت مي شود تا گوش آسيب ببيند، نوع هدفون ها مهم اند و کيفيت نبايد پايين باشد.
سالم با اشاره به دو خصوصيت اصلي هدفون مناسب گفت: از خصوصيات هدفون خوب اين است که بايد توان توليد دقيق شدت صوت روي آن درج شده باشد، دوم اينکه بايد توان حذف صداي محيط را داشته باشد.
مشکلات شنوايي با استفاده طولاني از هدفون
عضو هيئت علمي دانشگاه ايران هدفون‌هايي را مناسب در محيط هاي پر سر و صدا دانست که روي گوش قرار مي گيرند و سر و صداي محيط را حذف مي کنند، افزود: اين اعتقاد وجود دارد اگر شما مي خواهيد شصت دقيقه از هدفون استفاده کنيد، ميزان بلندي صدا هم بايد شست درصد توان هدفون باشد، هرقدر که زمان استفاده طولاني تر باشد صداي هدفون بايد پايين تر بيايد تا اين ميزان آسيب زنندگي کمتر باشد.
سالم درباره‌ي انواع آسيب هاي استفاده از هدفون به گوش بيان کرد: کسي که مدام از هدفون استفاده مي کند علاوه بر کاهش قدرت شنوايي دچار آسيب هاي ديگر گوش چون شنيدن صداي سوت هم ممکن است بشود، تشخيص ندادن صداهاي مختلف در محيط هاي پر سر و صدا نيز از ديگر عواقب استفاده از هدفون ها به شکل نادرست است.
وي آسيب سلول هاي داخلي گوش را برگشت ناپذير دانست و گفت: داخل گوش سلول هايي به نام “سلول هاي مويي” در حلزون شنوايي قرار دارند و وقتي اين سلول ها آسيب ببيند و از بين بروند، امکان بازسازي و بهبود آنها وجود ندارد، بنابراين در استفاده از هدفون افراد بايستي مراقب باشند، سطح صدا را بالا نبرند و از قانون 60،60 تبعيت کنند تا احتمال آسيب کمتر شود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب