بررسي بازي تاکسيدو؛ روايتي متفاوت از هي تاکسيمفیدستان:

بررسي بازي تاکسيدو؛ روايتي متفاوت از هي تاکسي


خبرگزاري آريا – بازي هاي Glim Games هميشه يک ويژگي مشترک دارند؛ اپليکيشن هاي آن ها حتي بعضا با نداشتن کيفيت مناسب، همچنان سرگرم کننده هستند و اعضاي استوديوي Glim Games به خوبي مي دانند که چگونه بازيکن ها را شيفته خود کنند. همانگونه که با بررسي بازي هاي «موتوري ۲» و «سنتوري» گفته بوديم، ورژن ابتدايي اين عناوين فاصله زيادي تا «عالي بودن» داشتند.
اما نمي توانيم کتمان کنيم که بازيکن ها با وجود تمام مشکلات آن ها، مي توانستند يک تجربه نسبتا لذت بخش را به خود هديه بدهند. بنابراين دوست داشتيم Glim Games با عناوين بعدي که توسعه مي دهد ضمن حفظ همين سرگرم کنندگي، کيفيت بازي هايش را هم به بازي هاي «موتوري ۱» يا «هي تاکسي» نزديک کند. چند روز پيش آخرين ساخته آن ها به نام عرضه شد و با بررسي آن مي خواهيم ببينيم آيا اين استوديوي ايراني توانسته انتظارات را برآورده نمايد يا نه.
بازي هاي Glim Games را معمولا با پرداخت مناسب به فرهنگ ايراني مي شناسيم. «تاکسيدو» نشان داد که به شناسنامه عناوين آن ها بايد تاکسيراني را هم اضافه کنيم. بعد از دو قسمت موتوري و هي تاکسي، تاکسيدو همانند اين عناوين نقش مسافرکشي را به شما مي دهد و بايد با رساندن مسافرين به مقصدي که مي خواهند پولي به جيب بزنيد. ساخته Glim Games را مي توانيم به دو بخش تقسيم نماييم.

قسمت دوم همان رانندگي شما است که البته يکي از جالب ترين و عجيب ترين المان تاکسيدو را هم همينجا ميبينم. موتوري يا هي تاکسي را به ياد بياوريد؛ هنگامي که مي خواستيد جهت حرکت را عوض نماييد، وسيله نقليه به حالتي نه چندان طبيعي به چپ يا راست مي رفت و تنها مي توانستيد بين خطوط ماشين را برانيد. انتخاب اين المان براي عنواني با مکانيزم هاي هي تاکسي درست و مثبت بود.
اما تاکسيدو چه؟ مشابه عناويني که اسم برديم، اينجا هم با سوايپ انگشتان به سمت چپ يا راست ماشين جهتش را عوض خواهد نمود و قابليت حرکت تنها بين لاين ها [۴ خط] را داريد. ساده بگوييم، توسعه دهنده دست شما را بسته است. همانگونه که اسکرين شات ها نشان مي دهند، Glim Games خلاف بازي هاي پيشينش تصميم گرفته جاي حالت دو بعدي از سه بعدي استفاده کند.
بنابراين دوربين به پشت ماشين آمده و طبيعتا اين المان موجب شده تا بازيکن ها يک تجربه متفاوت را نسبت به گذشته داشته باشند. اما نکته اينجاست که مکانيزم حرکت موتوري يا هي تاکسي براي عنواني سه بعدي همانند تاکسيدو چندان مناسب نيست. چون حالا محيط ها عظيم شده اند، پس عجيب نيست که مي خواهيم آزادانه حرکت کنيم. ولي تاکسيدو با المان هاي بخش کنترلش، از اين لذت مي کاهد.

البته نمي گوييم اين قسمت ساخته Glim Games ضعيف است. مطمئن باشيد با همين مکانيزم قديمي هم که به خوبي روي تاکسيدو پياده سازي شده يک تجربه سرگرم کننده خواهيد داشت. ولي اميدواريم توسعه دهنده براي اين قسمت راه Traffic Racer يا Traffic Rider را پيش گرفته و توانايي حرکت آزادانه را فراهم کند. اين از بخش دوم که مربوط به رانندگي بود و توضيحات کافي را داديم. حالا بياييد از قسمت ابتدايي حرف بزنيم.
اينجا بيشترين فعاليت شما با فروشگاه است. جايي که مي توانيد ماشين، موسيقي و آيتم هايي متفاوت را با سکه ها گرفته يا حتي راننده را عوض کنيد. متاسفانه بزرگترين نقطه ضعف تاکسيدو با وجود گستردگي عالي اين قسمت، همينجا خودش را نشان مي دهد و نمي دانيم براي چه توسعه دهندگان ايراني اين سياست هاي عجيب را پيش مي گيرند. قيمت اجناسي که مي خواهيد بگيريد خيلي بالا بوده و اصلا با کرايه ها همخواني ندارند.
البته Glim Games با آپشن هايي همانند خريد ماشين هاي دست دوم سعي نموده اين مسئله را بپوشاند ولي آن ها هم نمي توانند مشکلات تاکسيدو توجيه را کنند. بنابراين روند پيشرفت بازيکن ها خيلي کند خواهد بود. جدا از اين، استفاده از بعضي آيتم هاي پولي موجب گشته تا سيستم پرداخت درون برنامه تاکسيدو يکي از بدترين ها باشد. براي درک اين قسمت بگذاريد دو نمونه از آن ها را بگوييم.

بعضي از مسافرين وسيله هايي با خود دارند. بنابراين بايد ابتدا از ماشين پياده شده و سپس اين اجناس را به درون اتوموبيل بگذاريد. عجيب اينجاست که فعال سازي آپشن «پياده شدن» تنها با هزينه واقعي ممکن است. پس کساني که نمي خواهند هيچگونه پولي بدهند، نمي توانند اين مردم را برسانند. جدا از آن، فقط با همين روش هم مي توانيد بهترين ماشين تاکسيدو را بگيريد. يعني توسعه دهنده رو به رو شما ايستاده و مي گويد: «مي خواهي برترين باشي؟ حتما بايد پولي بدهي!»
بازي هاي Glim Games معمولا عناويني پيوسته هستند؛ بخش هاي مختلف، ارتباطي به مراتب تنگاتنگ نسبت به بقيه اپليکيشن ها داشته و ضعف يکي از آن ها مي تواند تاثيراتش را روي بقيه قسمت ها بگذارد. مثلا ديالوگ ها را ببينيد. اين که شما چگونه ماشين را مي رانديد، يکي از مهمترين دلايلش صحبت هاي شخصيت ها بود. با تاکسيدو هم همين پيوستگي را ميبينيد که مطمئنا اتفاقي خوشايند است.
ولي مي دانيد انتقاد ما از کجاست؟ با ضعف هاي بعضي قسمت ها، احتمالا همانند گذشته از اين المان لذت نبريد. نخست آنکه شايد طراحي محيط ها با وجود گستردگي نه چندان زياد آبجکت ها خوب بوده و نسبت به عناوين مشابه، گرافيک تاکسيدو راضي کننده باشد اما تنها اين المان براي ارائه يک تجربه فراموش نشدني کافي نيست. ماشين هاي کم و هوش مصنوعي ضعيف وسيله هاي نقليه موجب شده تا آن پويايي را که مي خواستيم نبينيم.

جهان تاکسيدو جذاب است. ماشين هاي ايراني، شخصيت هاي مختلف و يک گرافيک سه بعدي؛ اما اين ها بدون جهاني دايناميک معناي چنداني ندارند. جالب اينجاست توسعه دهنده با استفاده از المان هاي دنياي واقعي همانند جريمه هاي گوناگون سعي نموده عنوانش را به مراتب جذاب کند. اما چگونگي حرکت اتوموبيل ها، واکنش هاي عجيب آن ها نسبت به اتفاقات، باگ هاي مختلف و محيط نسبتا خالي اين جذابيت را از تاکسيدو گرفته است.
دومين نطقه ضعف اين رابطه بين بخش ها را مي توانيم با ديالوگ ها ببينيم. بخشي که روزگاري از بهترين قسمت هاي ساخته هاي Glim Games بود. پيش از آن، فقط بگوييم که براي قسمت موسيقي استوديوي سازنده واقعا سنگ تمام گذاشته و ۱۹ قطعه را مي توانيد بشنويد. البته تمام اين آهنگ ها متاسفانه قديمي هستند و چون با تاکسيدو به يک ماجراجويي امروزي قدم مي گذاريم.
بد نيست توسعه دهنده قطعه هايي متفاوت هم به عنوانش اضافه کند تا هنگام رانندگي با ماشين ميتسوبيشي، فقط ترانه هاي دهه ۶۰ را نشنويم. از ديالوگ ها مي گفتيم؛ آن ها همچنان زيبا هستند و از شنيدن بعضي جمله واقعا لذت برديم. ولي همان مشکلات محيط را هم مي توانيم اينجا ببينيم. ديالوگ ها گستردگي کافي را نداشته و بعد از مدت کوتاهي خسته کننده مي شوند.

البته بخش عجيب اين قسمت را بايد به نام جواب راننده به بعضي عابرين بزنيم. هنگامي که با سرعت از پيش يک پيرزن و بچه رد شديم، آن ها به شخصيت داستان به علت اين کارش حرفي زدند. مي دانيد جواب راننده چه بود؟ «نيام اين دسته کلاج رو بکنم تو دماغت!». اين عدم تناسب بين جمله ها را مي توانيد طي دفعات مختلف ببينيد و طبيعتا همين مسئله روي جذابيت ديالوگ ها نقش منفي را ايفا مي کند.
اشتباه نکنيد، تاکسيدو عنوان ضعيفي نيست. فقط «ناقص» است. مطمئنا فروشگاه هاي ايراني با داشتن قابليت Early Access مي توانستند اين دست از مشکلات را کاهش دهند. بازي هايي را مي گوييم که با وجود نرسيدن به مرحله پاياني ساخت، توسعه دهنده ورژني از عنوانش به انتشار مي رساند تا بازيکن ها با ايده هاي خود نقشي مهمي را روي توليد اين عناوين ايفا نمايند.
بنابراين توسعه دهنده هم مي توانست هنگامي که از عنوانش مطمئن شد آن را براي همگان عرضه کند. مطمئنيم Glim Games با آپديت هاي آتي تاکسيدو را يک قدم به موفقيت هاي فراوان نزديک خواهد نمود. چون جدا از اينکه آن ها همين سياست را با موتوري ۲ پيش گرفتند، اين اپليکيشن شانس زيادي براي کسب محبوبيت هي تاکسي يا موتوري ۱ داشته و عنواني جذاب است.
تاکسيدولینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

بررسي بازي تاکسيدو؛ روايتي متفاوت از هي تاکسي بررسي بازي تاکسيدو؛ روايتي متفاوت از هي تاکسي

برچسب ها

اندکی تفکر …

تصور کن؛
اگر قرار بود
هرکس به اندازه دانش خود
حرف بزند
چه سکوتی بر دنیا حکمفرما می شد ....

پر بازدیدترین مطالب