پر بازدید ترین مطالب

با پرینتر سه بعدی پایه آباژور چند وجهی و شیک بسازید


اگر به پرینتر سه بعدی دسترسی دارید و می خواهید ساخت وسایل تزیینی با این فناوری را تجربه کنید، انتخاب های زیادی پیش رویتان است. از چراغ خواب و لامپ رومیزی گرفته تا گلدان های شیک و منحصر به فرد. در این ساختنی به شما یاد می دهیم چطور با پرینتر سه بعدی پایه آباژور چندوجهی بسازید. با ساخت این پایه آباژور در واقع صاحب چند آباژور می شوید چون می توانید براحتی سری آباژور را تغییر بدهید.

ما مدل های سه بعدی و فایل های مورد نیاز برای پرینت پایه آباژور را در اختیارتان قرار می دهیم تا ساخت آباژور برایتان ساده تر بشود.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • چسب نواری مسی
 • کیت لامپ شامل سرپیچ، کابل برق، سوئیچ و دوشاخه
 • سری آباژور
 • پرینتر سه بعدی
 • فیلامنت PLA مشکی مات
 • اره نواری
 • سنباده نواری
 • دریل و مته
 • روغن چوب
 • چسب قطره ای
 • چسب E6000
 • چوب یا روکش چوب سه میلیمتری – ما از چوب گردو استفاده کردیم.

گام دوم: پایه آباژور را پرینت کنید

مدل سه بعدی پایه آباژور با نرم افزار Fusion 360 طراحی شده و از اینجا قابل دریافت است. ابتدا اندازه ها و پارامترهای مدل های سه بعدی را بررسی کنید، اگر خواستید آنها را ویرایش و سپس پرنیت کنید.

بهتر است برای پرینت از فیلامنت مشکی استفاده کنید.

گام سوم: چسب مسی را اضافه کنید

چون می خواهیم پایه را با روکش چوب بپوشانیم، استفاده از چسب نواری مسی ایده خوبی است و ترکیب رنگی جالبی ایجاد می کند. تمام لبه های برجسته پایه چسب را با چسب مسی بپوشانید. در نهایت هم سطح بالای پایه را چسب بزنید. سوراخ وسط چسب این قسمت را با دقت و تمیز ببرید.

گام چهارم: پنل های چوبی را ببرید

ابتدا با کمک پایه پرینت شده، الگوهای کاغذی برش چوب را بسازید. اگر ابعاد پایه را تغییر نداده اید، می توانید از الگوی موجود در فایل دانلودی استفاده کنید. الگوها را با اسپری چسب به سطح چوب بچسبانید و آنها را با اره دستی یا اره نواری ببرید. سپس لبه های برش را سنباده بکشید. فقط حواستان باشد در سنباده کاری زیاده روی نکنید چون باعث کوچک شدن قطعات می شود.
بعد از ساخت یک پنل بالایی و پنل پایینی می توانید از آنها برای برش سایر پنل ها استفاده کنید.

دقت کنید پنل های پایینی باید لبه پخ داشته باشند. پخ کردن لبه ها با سنباده نواری کار سختی نیست فقط کمی دقت می خواهد. نیاز به اندازه گیری دقیق نیست و به صورت چشمی هم می توانید اینکار را بکنید. فقط باید در حین کار چندبار پنل ها روی بدنه تست کنید.

گام پنجم: کیت لامپ را وصل کنید

سیم را از بالای پایه رد کنید. سپس دو سیم خروجی را به شکل U خم کنید و آنها را در جهت عقربه های ساعت دور پیچ های سرپیچ بپیچید. سیم را از زیر گره بزنید تا سفت بشود و سپس روکش کارتنی را اضافه کنید. روی پایه سوراخ برای رد شدن سیم ندارد و خودتان باید این سوراخ ها را دریل کنید.

برای جزییات بیشتر و دقیق تر ویدیوی آموزشی را ببینید.

گام ششم: پنل های چوبی را بچسبانید

ابتدا پنل ها را روغن کاری کنید و سپس آنها را با چسب E6000 روی پایه بچسبانید. دقت کنید که فقط باید یک طرف پنل ها را روغن بزنید تا سریع تر و بهتر به پایه بچسبند. روش دیگر هم این است که ابتدا پنل های چوبی را بچسبانید و سپس به آنها روغن بزنید.

پایه آباژور آماده است

سری را به پایه آباژور وصل کنید
سری را به پایه آباژور وصل کنید

حالا فقط باید روکش آباژور را به پایه آباژور وصل کنید. به همین سادگی صاحب یک آباژور شیک و متفاوت شدید. اگر می خواهید آباژور رنگی تر بشود، روکش ربانی برایش بسازید یا از روش های مختلف تزیین چوب برای پنل های چوبی استفاده کنید.

منبع

خلاصه مطلب

با پرینتر سه بعدی پایه آباژور چندوجهی و شیک بسازید

عنوان مطلب

با پرینتر سه بعدی پایه آباژور چندوجهی و شیک بسازید

توضیح کوتاه

با کمترین هزینه و ساده ترین روش یک آباژور شیک بسازید.

نویسنده


عاطفه اسدزاده

ساختنی

بیشتر بخوانید:لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب