با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید


اگر اهل پروژه‌های الکترونیکی باشید، حتماً این چالش را تجربه کرده اید: باید یک چراغ، LED، موتور یا جسم چرخنده را بدون اتصال الکتریکی به حرکت دربیارید. حتماً می‌دانید که چاره این مشکل انتقال برق بی سیم است. اما برای انتقال برق به این روش به یک دستگاه انتقال برق بی سیم نیاز دارید. در این ساختنی طرز ساخت این دستگاه را یاد می‌گیرید و درباره نحوه کار آن هم در این پست بخوانید. با ساختنی همراه باشید .

دستگاه انتقال برق بی سیم بسازید
دستگاه انتقال برق بی سیم بسازید

دستگاه انتقال برق بی سیم نسبت به روش‌های قدیمی‌مثل استفاده از حلقه‌های مسی – که البته مستلزم تماس فیزیکی بودند – کارآمدتر است. دستگاه با ماژولی ساخته می‌شود که برای شارژ بی سیم تلفن استفاده می‌شوند. برای ساخت این دستگاه باید با ساخت مدارت الکترونیکی آشنا باشید.

گام اول: ماژول شارژ بی سیم

ماژول انتقال برق بی سیم 12 ولتی
ماژول انتقال برق بی سیم ۱۲ ولتی

برای ساخت دستگاه انتقال برق بی سیم به یک ماژول شارژ بی سیم ۱۲ ولتی شبیه چیزی که در تصویر می‌بینید، نیاز دارید.

گام دوم: یونیت وایرلس

ماژول شارژ بی سیم 12 ولتی
ماژول شارژ بی سیم ۱۲ ولتی

انتقال دهنده ماژول شارژ بی سیم جعبه زرد رنگی است که در قسمت بالا می‌بینید. کویل، حلقه سیم سمت راست و گیرنده کویلی است که سمت چپ قرار دارد.

گام سوم: تست اول

ماژول را با باتری موبایل تست کنید
ماژول را با باتری موبایل تست کنید

با قرار دادن دو کویل ماژول شارژ وایرلس روی یکدیگر و وصل کردن آن به باتری موبایل ۳٫۷ ولتی می‌توانید آن را تست کنید. اگر LED قرمز بشود یعنی مدار کار می‌کند. این ماژول ۱۲ ولتی است اما در محدوده ولتاژ ۳ تا ۱۲ ولت کارایی دارد.

گام چهارم: جهت حلقه‌ها

نحوه قرار دادن حلقه‌های ماژول روی یکدیگر روی مقدار برق گیرنده تاثیر دارد. برای اینکه به بهترین جهت حلقه‌ها برسید، باید روش‌های مختلف را تست کنید تا بهترین حالت را پیدا کنید. یکی از آزمایش‌های ساده ای که می‌توانید انجام بدهید به این ترتیب است:

کویل فرستنده را روی سطح میزتان بگذارید. کویل گیرنده را هم رویش بگذارید و روی هر دو کویل یک نقطه مشخص را علامت بگذارید. سپس کویل‌ها را حرکت بدهید و ولتاژ خروجی را اندازه بگیرید. وقتی ولتاژ خروجی گیرنده به ۱۲ ولت برسد، جهت حلقه‌ها در حالت ایده آل قرار دارد.

پوزیشن اولیه نقطه‌ها به صورت فرضی انتخاب می‌شوند. به همین خاطر ممکن است نیاز باشد آنها را چندین بار جابجا یا برعکس کنید.

گام پنجم: پایه دستگاه را بسازید

بعد از انجام تست‌های بالا و پیدا کردن بهترین جهت حلقه‌های دستگاه انتقال برق بی سیم می‌توانید ساخت پایه را شروع کنید. با دو دیسک پلاستیکی یک شفت چرخنده بسازید و آن را به یک پایه وصل کنید (برای ساخت پایه از وسایلی که دارید، استفاده کنید).

کویل فرستنده به قسمتی از پایه وصل می‌شود که موتور هم به آن وصل شده است. در ضمن دو کویل را باید با یک تکه آکریلیک به ضخامت ۱٫۵ میلیمتر از هم جدا شوند. اگر ضخامت این ورق بیشتر از یک سانتیمتر بشود، ولتاژ خروجی گیرنده کاهش می‌یابد. البته می‌توانید این مشکل را با افزایش ولتاژ ورودی حل کنید.

گام ششم: جریان دستگاه چقدر است؟

خروجی گیرنده دستگاه بسته به ولتاژ ورودی بین ۵ تا ۱۲ ولت خواهد بود. اگر ولتاژ فرستنده ۵ ولت باشد و یک LED پرنور به خروجی گیرنده وصل شده باشد، خروجی ولتاژ ۶٫۶۳ ولت در ۱۱۰ میلی آمپر خواهد بود.

با ورودی ۱۲ ولتی هم می‌توانید یک چراغ ۱۲ ولتی را با جریان ۸٫۴۰ ولتی در ۳۷۰ میلی آمپر روشن کنید.

با چندبار تست دستگاه متوجه می‌شوید که جریان خروجی آن بیشتر از چیزی است که برای بسیاری از پروژه‌ها نیاز دارید.

گام هفتم: جریان دستگاه چقدر پایدار است؟

دستگاه را با آردوینو تست کنید
دستگاه را با آردوینو تست کنید

اگر بخواهید از این دستگاه برای تامین برق مدارهای مبتنی بر میکروکنترلر استفاده کنید، پایداری جریان برق اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به همین خاطر بهتر است یک مدار مبتنی بر آردوینو به خروجی گیرنده دستگاه وصل کنید و آن را تست کنید. همانطور که در تصاویر بالا می‌بینید تست ما موفقیت آمیز بود و جریان پایدار برق برای فعال کردن آردوینو کافی بود.

دستگاه انتقال برق بی سیم آماده است

این دستگاه کارایی‌های زیادی دارد و قطعاً شما می‌توانید با بهبود طراحی کارایی آن را بیشتر کنید. اگر این دستگاه انتقال برق را ساختید، نتیجه را با کاربران ساختنی به اشتراک بگذارید.

منبع

خلاصه مطلب

عنوان مطلب

با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید

توضیح کوتاه

این دستگاه ساده با ماژول شارژ بی سیم موبایل ساخته می‌شود.

نویسنده


عاطفه اسدزاده

در ساختنی بخوانید :لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به چگونه بسازیمالکترونیکی انتقال برق بی سیم را با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت انتقال برق بدون سیم وایتریسیتی برق بیسیمانتقال برق بدون سیم توان دستگاه به صورت بی سیم تامین کنید و خانه را با یک انتقال بی سیم انرژیرایج ترین شکل انتقال برق بی سیم با بدون تماس ،و انرژی را به دستگاه برق ميكروكنترلر فناوري الكترونيك مقاله اي …رایج ترین شکل انتقال برق بی سیم با بدون تماس ،و انرژی را به دستگاه برق قدرت انتقال برق از طریق بی سیمرایج ترین شکل انتقال برق بی سیم با بدون تماس ،و را به دستگاه برق قدرت کنترل الکترونیک مخابرات تاسیسات لامپ بی چرا مقره های برق را با آب زنگ موزیکال حساس به تماس با لامپ بی سیم، بدون اتصال به کامپیوتر و فناوری انتقال برق بدون کابل بصورت … انتقال برق بدون بی‌سیم را به بی‌سیم نیروی برق با توجه به مدار انتقال برق بیسیم ولت کزاز الکترونیکانتقال برق بدون برای مثال، سونی یک تلویزیون بی‌سیم را به نمایش تماس با ما معرفی انتقال برق به صورت بیسیم از رویا تا واقعیت …تماس با من پرشین بی‌سیم را به نمایش که می‌تواند انتقال برق را به صورت انتقال برق بدون سیم وایتریسیتی برق بیسیم …انتقال برق بدون سیم انتقال بی‌سیم نیروی برق را بی به زودی شاهد وداع با سیم با دستگاه انتقال برق بی سیم اجسام چرخنده را بدون تماس به حرکت درآورید

برچسب ها

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب