پر بازدید ترین مطالب

با تقاضاي دورکاري موافقت مي‌کنيد يا خير؟


با تقاضاي دورکاري موافقت مي‌کنيد يا خير؟

خبرگزاري آريا –
آينده دورکاري
دورکاري نقش مهمي در کسب و کارهاي آينده دارد‎
مطالعات زيادي نشان داده اند که دورکاري نقش مهمي در کسب و کارهاي آينده دارد. در نظرسنجي اي که در مدرسه عالي تجارت لندن بر روي 600 مدير اجرايي و کارآفرين صورت گرفت، 34 درصد اين طور عنوان کردند که تا سال 2020 بيش از 50 درصد کارمندان شان به صورت دورکاري با آنها همکاري خواهندداشت و 25 درصد گفتند که حداقل 75 درصد از کارمندان شان در دفاتر کاري سنتي حضور نخواهند داشت.
چرا اين مديران بزرگ تا اين حد نسبت به آينده دورکاري خوش بين هستند؟
پژوهش ها مزاياي زيادي را براي اين نوع کار نشان داده اند که از جمله مي توان به افزايش کارايي، خلاقيت و حتي سطح سلامتي کارمندان اشاره کرد. اگرچه اين جريان خوبي به نظر مي رسد، اما شما به عنوان يک رهبر و مالک کسب و کار نمي توانيد يک روز از خواب بيدار شويد و تصميم بگيريد که همه کارمندانتان را به خانه بفرستيد تا در آنجا کاري کنند! اين تصميمي است که نيازمند ارزيابي دقيق شرايط فعلي کسب و کار، محيط کاري و پيامدهايي است که ممکن است رخ دهند. چطور مي توانيد مطمئن شويد که شرکت تان آماده دورکاري است؟
بايد به دنبال نشانه هايي در کارمندان و شرايط و محيط کاري تان بگرديد.
1. رقباي شما مدت هاست که دورکاري را انتخاب کرده اند.
اگرچه تقليد کورکورانه از فعاليت هاي رقبا هميشه توصيه خوبي نيست، اما در اين مورد مي توانيد اين کار را انجام دهيد. افراد خلاق دوست دارند شرايط کاري منعطفي داشته باشند و از هر جايي که دوست دارند، کار کنند. بيشتر آنها به دورکاري علاقه دارند و در هنگام تصميم گيري براي انتخاب شغل، اين گزينه را مد نظر قرار مي دهند. اگر رقباي شما مدت هاست که دورکاري را به عنوان يکي از گزينه هايشان برگزيده اند، بايد بدانيد که احتمالا افراد بااستعداد و خلاق بسياري را دودستي به رقيب تان تقديم کرده ايد.
2. کارمندان تان به دورکاري علاقه مندند.
اگر يکي از کارمندان تان به سراغ شما آمده و درخواست دورکاري کرده است، يا از اين و آن، چيزهايي را در مورد تقاضاي کارمندان تان در مورد ايجاد شرايط انعطاف پذيرتر کاري شنيده ايد. شايد وقت آن رسيده باشد که گزينه دورکاري را نيز به قوانين شرکت تان اضافه کنيد.
مردم بي خود و بي جهت حرفي نمي زنند و ايده و نظري نمي دهند. اگر کارمندان تان چيزي در مورد دورکاري گفته اند، به اين خاطر است که احتمالا به اين مورد نياز دارند يا شرايط انجام چنين کاري را در خود مي بينند. در مطالعه اي که در سال 2016 صورت گرفته، تعادل ميان کار و زندگي شخصي به عنوان اولين معيار در سنجش رضايت شغلي در نظر گرفته شده است. اين به آن معناست که قابليت کار در خانه ارزش زيادي براي بسياري از مردم دارد. بنابراين چه فقط يک کارمند چنين تقاضايي کرده باشد، چه عده بيشتري مايل به دورکاري هستند، بررسي کنيد و شرايطي را در اين راستا براي آنها فراهم سازيد.
3. برخي از کارهاي شرکتتان از قبل به صورت دورکاري انجام مي شده است.
چه اتفاقي مي افتد اگر کارمندتان به خاطر بيماري فرزندش نتواند يکي دو روز به محل کار بيايد؟ يا اگر کارمندي نتواند گزارش کاري اش را سر موقع فراهم کند؟ شما از آنها خواهيد خواست که کارهاي لازم را در خانه انجام بدهند و برايتان بفرستند، درست است؟ اين مواردنشان مي دهند که شما همين الان هم مي توانيد برخي فعاليت ها را به صورت دورکاري انجام دهيد. اگر کارمندي مي تواند از جايي به غير از محل کار به ايميل هاي کاري پاسخ دهد، تماس هاي لازم را برقرار کند، گزارش هاي مورد نياز را بفرستد، مدارک ضروري را ثبت کند و حتي قراردادهاي کاري ببندد، پس بايد بدانيد که آمادگي لازم را داريد که دورکاري را امتحان کنيد.
4. از مزاياي دورکاري به خوبي آگاهيد.
پژوهش ها نشان داده اند که دورکاري باعث صرفه جويي در زمان، هزينه و منابع شرکت مي شود. با واگذاري برخي از فعاليت ها يا موافقت با دورکاري برخي از کارمندان تان، مي توانيد در هزينه منابع و کسب و کارتان صرفه جويي بکنيد. در حقيقت اين طور تخمين زده شده است که اگر شرکت هاي آمريکايي به کارمندان شان اجازه دهند تا نيمي از زمان کاري شان را در منزل سپري کنند، مي توانند به ازاي هر نفر 11 هزار دلار در سال صرفه جويي کنند. باورنکردني است، مرگ نه؟ مزيت ديگر دورکاري اين است که مي توانيد با بهترين کارمندان کار کنيد و ديگر نگران محدوديت هاي جغرافيايي نباشيد. اگر دورکاري را در قوانين شرکتي تان لحاظ کنيد، امتياز کار با بهترين استعدادهاي کشور را خواهيدداشت.
فرصت دورکاري
قابليت کار در خانه ارزش زيادي براي بسياري از مردم دارد‎
چطور دورکاري را به بهترين شکل ممکن در کسب و کار خود بگنجانيد؟
نمي توان به يک باره همه چيز را تغيير داد و شرايط کاري کارمندان را عوض کرد. بايد بررسي کنيد که کدام يکي از سمت هاي شغلي مناسب کار در اداره و کدام يک مناسب دورکاري هستند. چند راهکار برايتان داريم:
الف) با تعداد معدودي از کارمندان شروع کنيد.
هنگام شروع اعمال تغييرات، سمت هاي شغلي را بررسي کنيد و آنهايي را که مناسب دورکاري اند، در يک فهرست بنويسيد. سپس در ميان کارمندان تعدادي را انتخاب کنيد و به آنها فرصت دورکاري بدهيد. به اين شکل مي توانيد بدون از دست دادن بهره وري کارتان، نتايج را بررسي کنيد و تاثير دورکاري را بسنجيد.
ب) چند کارمند دورکار استخدام کنيد.
گاهي اوقات اصلا نياز نيست که از کارمندان خودتان شروع کنيد. مي توانيد با افراد فريلنسر (آزادکار) همکاري کنيد. چند نفر را براي وظايف خاصي انتخاب و به صورت دورکاري با آنها همکاري کنيد. مي توانيد از وب سايت هاي ثبت رزومه کارجويان استفاده کنيد.
ج) دورکاري نيمه وقت را امتحان کنيد.
به جاي اينکه به کارمندان تان اجازه دهيد به صورت تمام وقت به دورکاري مشغول شوند، دو يا سه روز در هفته به آنها اجازه دهيد از خانه به انجام کارهاي شان بپردازند. به هر حال در برخي شرکت ها يا دپارتمان ها، گاهي حضور فيزيکي افراد نيز ضروري است.
د) سيستم هاي مورد نياز را تهيه کنيد.
دورکاري نيازمند جلسات مجازي، از جمله تماس هاي اينترنتي و وبينارهاي مختلف است. از به روز بودن و داشتن سيستم هاي مورد نياز براي چنين کارهاي اطمينان حاصل کنيد.
منبع: مجله پنجره خلاقيتلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب