پر بازدید ترین مطالب

با اين گياهان خانگي سموم را از هواي خانه بزداييد


با اين گياهان خانگي سموم را از هواي خانه بزداييد

خبرگزاري آريا – وقتي صحبت از آلودگي هواست، معمولا تصوير خيابان‌هاي شلوغ و پرترافيک يا دود خارج شده از کارخانه‏هاي صنعتي در ذهن ايجاد مي‏شود، اما آلودگي فقط هواي بيرون از خانه را شامل نمي‌شود. متاسفانه هواي داخل منازل هم مي‏تواند حاوي سموم زيادي باشد. تاثير اين آلودگي حتي گاهي زيان‏آورتر و خطرناک‏تر از آلودگي فضاي بيرون است.
به گزارش جام جم، برخي آلوده‌کننده‌هاي هواي داخل خانه عبارتند از: محصولات پاک‌کننده بويژه پودرهاي لباسشويي و نرم‌کننده‌ها. اين شوينده‌ها آلاينده‌ترين مواد شيميايي هستند که هواي داخل خانه را آلوده مي‌کنند. مواد شيميايي مقاوم در برابر آتش که در مبلمان، تشک و لباس خواب کودکان وجود دارند.
فرمالدئيد موجود در اجاق گاز، کيسه‌هاي زباله، دستمال کاغذي، فرش‌ها و برخي پارچه‌ها، خوشبوکننده‌ها و سمومي که روي کفش و لباس شما از بيرون وارد منزل مي‌شوند. همين‌طور فرکانس‌هاي الکترومغناطيسي (ناشي از رايانه، واي‌فاي و ساير ابزارهاي الکترونيکي).
خوشبختانه گياهاني که در خانه نگهداري مي‌شوند از تصفيه‌کنندگان خوب هواي داخل خانه به شمار مي‌آ‌يند. گياهان آپارتماني زير برخي از موثرترين گياهان خانگي در زدودن سموم هواي خانه هستند:
نخل بامبو
اين گياه در صدر فهرست گياهان تصفيه‌کننده هوا قرار دارد. نخل بامبو در حذف مواد شيميايي مانند فرمالدئيد و بنزن از هوا موثر است. اين گياه بويژه در فصل زمستان که سيستم‌هاي گرمايشي باعث خشک شدن هواي داخل خانه مي‌شوند به حفظ رطوبت هوا کمک مي‌کند.
فيکوس
يکي از بهترين تصفيه‌کننده‌هاي هواست که اکسيژن بالايي توليد مي‌‌کند و مي‌‌تواند آلودگي‌ها و سموم را کم کند. اين گياه، آلودگي‌هاي ناشي از فرش و مبلمان نظير فرمالدئيد، بنزن و تري کلرو اتيلن را از بين مي‌برد.
پيچک انگليسي
شاخ و برگ‌هاي متراکم و به هم فشرده اين گياه که از سوي ناسا به ‌عنوان بهترين گياه براي تصفيه هواي خانه معرفي شده است در جذب فرمالدئيد نقش موثري دارد. اين گياه همچنين ضدآلرژي است؛ محققان بر اين باورند گياه پاپيتال طي 12 ساعت قارچ‌ها و آلودگي‌هاي هوازي در هواي اتاق را از بين مي‌برد.
سرخس بوستون
اين گياه در از بين بردن ماده شيميايي فرمالدئيد که در چسب‌ها، چوب‌هاي فشرده همچون کابينت‌ها، چوب‌هاي چندلايه و مبلمان خانه يافت مي‌شود بسيار موثر است. سرخس بوستون همچنين مواد سمي مانند جيوه و آرسنيک را از بين مي‌برد.
پاتوس طلايي
پاتوس طلايي از سوي ناسا از گياهان استثنايي تصفيه هوا معرفي شده است. اين گياه نيز فرمالدئيد و همچنين منواکسيدکربن و بنزن موجود در هوا را از بين مي‌برد.
گياه عنکبوتي
گياه عنکبوتي در مبارزه با آلاينده‌هايي همچون بنزن، فرمالدئيد، منواکسيدکربن و اگزيلن بسيار موثراست. بهترين مکان براي نگهداري اين گياه آشپزخانه يا نزديک شومينه است که منواکسيدکربن مي‌تواند در آنها انباشته شود.
نخل خرماي کوتوله
اين گياه بيشتر آلوده‌کننده‌ها بخصوص اگزيلن را که در رنگ‌ها و مواد آرايشي وجود دارد از بين مي‌برد. نخل خرماي کوتوله در حفظ رطوبت هوا بويژه در فصول سرد نيز بسيار موثر است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب