پر بازدید ترین مطالب

با اين راهکار‌ها يبوست خود در ماه رمضان را درمان کنيد


با اين راهکار‌ها يبوست خود در ماه رمضان را درمان کنيد

خبرگزاري آريا – يک متخصص تغذيه گفت: مصرف ميوه و سبزيجات در ماه رمضان امري ضروري است تا از بروز بيماري‌هاي گوارشي مانند يبوست پيشگيري شود.
به گزارش جام جم انلاين به نقل از باشگاه خبرنگاران، پيام فرح بخش متخصص تغذيه در خصوص نحوه روزه‌داري صحيح در افرادي که به يبوست دچار هستند، اظهار کرد: با توجه به اينکه در ماه رمضان مصرف مايعات کم مي‌شود، افراد بيشتر مستعد ابتلا به يبوست هستند؛ اجتناب از مصرف مايعات در فاصله زماني افطار تا سحر باعث ايجاد مشکلات گوارشي مي‌شود.
اهميت مصرف آب کافي در ماه رمضان
اين متخصص تغذيه با اشاره به اينکه افراد بايد در طول روز 8 الي 12 ليوان آب ميل نمايند، بيان کرد: اين مقدارمصرف آب را در ماه رمضان نبايد فراموش کرد؛ البته بايد به مصرف سبزيجات در ماه رمضان هم توجه شود.
فرح بخش با تاکيد بر اينکه افراد نبايد مصرف ميوه جات در ماه رمضان را فراموش کنند، گفت: به دليل مصرف بالاي غذا در وعده افطار، حجم معده اشغال مي‌شود بنابراين به مصرف ميوه جات توجهي نمي‌شود، لذا توصيه مي‌شود در وعده افطار و سحر به ميزان کافي غذا مصرف و از پرخوري اجتناب شود تا پس از افطار ميل به مصرف ميوه از بين نرود با اين روش علاوه بر تامين ويتامين‌ها، کمبود آب بدن نيزجبران مي‌شود، ميوه هايي چون آلو، انجير، کيوي، گلابي پيشنهاد مناسبي براي افراد است.
خاکشير را در ماه رمضان فراموش نکنيد
وي با بيان اينکه خاکشير در رفع يبوست بسيار مفيد است، مطرح کرد: مقداري خاکشير را در آب گرم جوشيده شده بريزيد و در ابتداي افطار يا وعده سحري از آن استفاده کنند؛ همچنين مي توان خاکشير را با مقداري سنکنجين و تخم شربتي مخلوط کرد که باعث رفع تشنگي در طول روز شود.
آيا جوانه گندم در درمان يبوست مفيد است؟
اين متخصص تغذيه با اشاره به اينکه جوانه گندم در درمان يبوست موثر است، ادامه داد: براي درمان يبوست مي‌توان پودر جوانه گندم را داخل ماءالشعير يا آب ريخت و در وعده سحر يا افطار مصرف نمود؛ افراد بايد بعد از افطار فعاليت داشته باشند دراين راستا ورزش نرم مي‌تواند پيشنهاد مناسبي باشد.
فرح بخش با تاکيد بر اينکه زيتون براي درمان يبوست مفيد است، افزود: ميوه زيتون يا روغن آن در درمان يبوست بسيار تاثيرگذار است؛ افراد مي‌توانند روغن زيتون را روي سالاد بريزند و در وعده افطار يا سحر مصرف کنند؛ همچنين از موارد ديگر درمان يبوست، خيس کردن انجير خشک در مقداري آب است، در اين روش هم انجير، هم آب آن در درمان يبوست بسيار مفيد است.
وي در پايان ياد آور شد: يکي ديگر از راه‌هاي درمان خانگي يبوست نوشيدن يک ليوان آب گرم با مقداري آبليموي تازه در وعده سحر است؛ بعد از مصرف سحري بلافاصله نخوابيد و کمي فعاليت بدني داشته باشيد، مصرف آب همراه آبليمو حرکت روده را تنظيم مي‌کند و دستگاه گوارش را به حرکت مي‌اندازد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب