پر بازدید ترین مطالب

با انواع جعبه دنده خودرو‌ها آشنا شويد


                 با انواع جعبه دنده خودرو‌ها آشنا شويد

خبرگزاري آريا – برترين ها – ترجمه از حميد گنجي: سه سيستم انتقال قدرت دستي، اتوماتيک و CVT رايج‌ترين سيستم‌هاي انتقال قدرتي هستند که در خودروها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. به‌جز سيستم CVT يا سيستم انتقال قدرت باقابليت تغيير پيوسته، سيستم‌هاي اتوماتيک و دستي از مجموعه‌اي شامل چرخ‌دنده‌ها تشکيل شده‌اند که به زبان عمومي «گيربکس» نام دارد. هر دنده داراي نسبت خاصي است تا اطمينان حاصل شود که چرخ‌ها با همان سرعت موتور نمي‌چرخند.
با انواع جعبه دنده خودرو ها آشنا شويد
گشتاور موتور از طريق شفت ورودي به سيستم انتقال قدرت وارد مي‌شود و از آنجا به دنده‌ها مي‌رود و از شفت خروجي خارج مي‌شود. اينکه اين نيرو چگونه به چرخ‌ها مي‌رسد به اين بستگي دارد که موتور خودرو در کجا واقع شده و ديفرانسيل نيز چگونه است.
همان‌طور که گفتم، دستي، اتوماتيک و CVT رايج‌ترين سيستم‌هاي انتقال قدرت هستند و ما در اينجا قصد داريم هرکدام از اين سيستم‌ها را با جزئيات دقيق بررسي کنيم تا ببينيم کدام نوع سيستم انتقال قدرت بهتر است و شما در موقع انتخاب خودروي بعدي خود بايد به سراغ کدام نوع سيستم انتقال قدرت برويد.
سيستم انتقال قدرت دستي
اين سيستم قديمي‌ترين و شايد رايج‌ترين سيستم انتقال قدرتي است که در خودروها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در اين سيستم، راننده از يک اهرم براي تغيير دنده‌ها استفاده مي‌کند. در خودروهاي جديد، اهرم تغيير دنده به صورتي عمودي در کنسول مرکزي قرار گرفته است و از طريق يک اتصال به سيستم انتقال قدرت متصل است.
در اين سيستم، براي تغيير دنده‌ها صفحه کلاچ قرار گرفته بين موتور و انتقال قدرت بايد از طريق يک پدال که در زير پاي راننده قرار دارد آزاد شود. کلاچ را آزاد کنيد، دنده دلخواه را انتخاب کنيد و مجددا کلاچ را رها کنيد. رها کردن کلاچ بايد با دقت صورت بگيرد. اگر اين کار را با سرعت کم انجام دهيد، صفحه کلاچ زودتر از موعد خراب مي‌شود و بايد آن را تعويض کنيد و اگر کلاچ را زود رها کنيد، موتور خفه شده و ماشين خاموش مي‌شود.
يادگيري نحوه رانندگي با خودروهاي دنده دستي شايد کمي زمان‌بر باشد، ولي از آن چيزي که فکرش را مي‌کنيد آسان‌تر است. در صورت رانندگي با اين خودروها احساس نزديکي بيشتري با خودرو مي‌کنيد و اين احساس در خودروهاي دنده اتومات يافت نمي‌شود. همچنين رانندگاني که در راندن خودروهاي دنده دستي مهارت دارند قادر هستند تا هر نوع خودرويي را در سرتاسر جهان برانند.
با انواع جعبه دنده خودرو ها آشنا شويد
سيستم‌هاي انتقال دستي سه سرعته در سال‌هاي 1940 و 1950 بسيار رايج بودند. همان‌طور که فناوري موتور بهبود يافت، دنده‌ها جديدي نيز اضافه شدند و درنتيجه آن کارآمدي و سرعت خودروها نيز بهبود يافت. سيستم‌هاي 4 سرعته نيز براي دهه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گرفتند و اکنون شاهد استفاده از سيستم‌هاي انتقال دستي 6 سرعته نيز هستيم. البته برخي خودروهاي اسپرت و لوکس مانند پورشه 911 و شوورلت کوروت به‌صورت 7 دنده‌اي نيز عرضه مي‌شوند.
سيستم انتقال قدرت اتوماتيک
اين سيستم انتقال قدرت براي مدت‌هاي طولاني فقط در خودروهاي لوکس مورداستفاده قرار مي‌گرفت و به‌نوعي نماد لوکس بودن خودرو محسوب مي‌شد. هم‌اکنون نيز در اغلب خودروهاي لوکس شاهد استفاده از سيستم انتقال قدرت اتوماتيک هستيم. اما امروزه استفاده از اين نوع سيستم انتقال قدرت فقط به خودروهاي لوکس منحصر نيست و خودروهاي معمولي و متوسط نيز گاها به اين سيستم انتقال قدرت مجهز مي‌شوند.
اساسا سيستم انتقال قدرت اتوماتيک بر دو نوع است. اتوماتيک سنتي به‌وسيله يک مبدل گشتاور هيدروليک به موتور متصل مي‌شود و اتوماتيک کلاچ دوگانه بر روي يک جفت گيره قرار مي‌گيرد. هر دو مي‌توانند چرخ‌دنده‌ها را بدون هيچ‌گونه ورودي از راننده تغيير دهند. اين فرآيند به‌صورت هيدروليکي يا الکترونيکي انجام مي‌شود، با نظارت بر پارامترهاي مهم مانند موقعيت پدال گاز، سرعت خودرو در حال حرکت و سرعت چرخش موتور. در بسياري از اتومبيل‌هاي اتوماتيک، دنده‌ها را مي‌توان به‌صورت دستي انتخاب کرد.
داشتن تنها دو پدال مزاياي بسياري دارد. با اين پيکربندي خفه شدن موتور تقريبا غيرممکن است و البته رانندگي با خودروهاي اتوماتيک در مقايسه با خودروهاي دنده دستي راحت‌تر و نرم‌تر است و اين راحتي و نرمي به‌خصوص در زمان‌هاي ترافيک خود را بيشتر نشان مي‌دهد. به‌طورمعمول خودروهاي اتوماتيک نياز به نگهداري کمتري دارند، البته اين موضوع بسته به مدل خودرو متفاوت خواهد بود. درنهايت، يک سيستم اتوماتيک دوکلاچه مي‌تواند براي کارايي و عملکرد بهتر، دنده‌ها را به سرعت بسيار بالايي تغيير دهد.
با انواع جعبه دنده خودرو ها آشنا شويد
سيستم‌هاي انتقال قدرت اتوماتيک 4 سرعته براي مدت‌زمان نسبتا زيادي مورد استفاده قرار مي‌گرفتند و تعداد محدودي از مدل‌هاي خودرو نيز هنوز با اين سيستم توليد مي‌شوند. اما به هر نحو، امروزه اتوماتيک‌هاي 6، 7 و 8 سرعته بازار را در اختيار گرفته‌اند. کمپاني هوندا موفق شده است که يک سيستم اتوماتيک 9 سرعته را توسعه دهد و کمپاني‌هايي مانند فورد و جنرال موتورز حتي توانسته‌اند اين رقم را به 10 نيز برسانند. دنده‌هاي بيشتر مترادف است با شتاب‌ بهتر، رانندگي سريع‌تر در بزرگراه‌ها و مصرف بهينه‌تر سوخت.
سيستم انتقال قدرت باقابليت تغيير پيوسته (CVT)
سومين نوع سيستم انتقال قدرت، CVT ناميده مي‌شود. CVT از يک مکانيزم تسمه و قرقره براي ايجاد طيف نامحدودي از نسبت دنده‌ها استفاده مي‌کند. به‌عبارت‌ديگر، دنده‌ها هرگز تغيير نمي‌کنند. سيستم‌هاي انتقال قدرت CVT را مي‌توان در اسکوترها، موتورسيکلت‌ها و استوموبيل‌ها نيز يافت.
به‌طورکلي، رانندگي با خودروهاي CVT از رانندگي با خودروهاي اتوماتيک نرم‌تر است. CVT همچنين مصرف سوخت بهينه‌تري نيز دارد و به همين دليل است که در اکثر خودروهاي هيبريدي از اين سيستم انتقال قدرت استفاده مي‌شود. البته سيستم CVT معايبي نيز دارد که ازجمله آن‌ها مي‌توان به رانندگي يکنواخت و عدم شتاب‌گيري اشاره کرد. براي کساني که به دنبال شتاب‌گيري و سرعت هستند، CVT گزينه چندان مناسبي به نظر نمي‌رسد. به‌صورت خلاصه، رانندگي با خودروهاي CVT هيجان بالايي ندارد.
کساني که براي اولين بار خودروهايي با سيستم CVT را خريداري مي‌کنند در روزها و هفته‌هاي اوليه ممکن است رانندگي با اين سيستم کمي برايشان عجيب‌وغريب باشد. توصيه ما اين است که قبل از خريد يک خودروي CVT، رانندگي با اين نوع خودروها را در پيست يا جاده‌هاي خارج از شهر تمرين کنيد.
با انواع جعبه دنده خودرو ها آشنا شويد
اکثر قريب به‌اتفاق خودروهاي ژاپني به سيستم‌هاي انتقال قدرت CVT مجهز هستند و استفاده از اين نوع سيستم نيز در ايالات متحده در حال افزايش است. سوبارو Crosstrek، ميتسوبيشي اوتلندر اسپرت، هوندا CR-V و شوورلت اسپارک ازجمله خودروهايي هستند که با گيربکس CVT عرضه مي‌شوند.
کدام نوع سيستم انتقال قدرت براي شما مناسب است؟
مدل سيستم انتقال قدرت خودروي بعدي شما به دو فاکتور بسيار مهم وابسته است: نوعي خودرويي که قصد خريدش را داريد و استايل رانندگي‌تان. اگر مفهوم «رانندگي دايناميک» برايتان چندان اولويتي ندارد، مي‌توانيد به سراغ خودروهاي اتوماتيک يا CVT برويد. اما اگر به شتاب و سرعت علاقه داريد و مسير و رفت و آمدتان به‌گونه‌اي نيست که مجبور به توقف در ترافيک باشيد، خودروهاي با سيستم انتقال قدرت دستي براي نيازهاي شما مناسب است. البته اين نکته را نيز مدنظر داشته باشيد که اکثر خودروهاي موجود در بازار امروزه فقط با يک نوع سيستم انتقال قدرت عرضه مي‌شوند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب