باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر


باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر


خبرگزاري آريا – ماهنامه پيام ياقوت – دکتر بهزاد تريوه*:

۱- براي تسکين درد: اين مواد واکنش انسان را نسبت به حس درد کاهش مي دهند و روي عامل اصي ايجاد درد هيچگونه اثري ندارند. بسياري از بيماري هاي بشر با درد همراه است، از جمله اضطراب، افسردگي، بيماري هاي استخوان و مفاصل، سرطان ها و بيماري هاي عفوني؛ اما مصرف کنندگان و توصيه کنندگان به مصرف مواد توجه ندارند که نسبت به اثر ضد درد اين مواد تحمل ايجاد مي شود. يعني مثلا در پنجمين مصرف براي اينکه همان درد اوليه کاهش يابد بايد مقدار بيشتري مصرف شود، که اين مقدار گاهي تا ۳۰ برابر مقدار مصرف اوليه لازم مي شود.

۲- عقيده غلط ديگري که وجود دارد، اثر اين مواد بر روي بيماري هايي مثل قند يا ديابت است. به نظر مي رسد چنين باورهاي غلطي توسط قاچاقچيان دامن زده مي شود تا درآمد مالي بيشتري کسب کنند.

باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر

مصرف کنندگان اين ادعا را، که ما براي پيشگيري يا درمان اين بيماري ها مواد مصرف مي کنيم، مطرح مي نمايند تا خود را گناهکار جلوه ندهند! در هيچ تحقيق علمي اثر پيشگيري کننده و درماني براي اين مواد ثابت نشده است.

۳- گاهي افراد بي اطلاع توصيه مي کنند که مصرف مواد مخدر براي کاهش آلام روحي و اضطراب و افسردگي و ساير بيماري هاي رواني که نسبتا شايع و به شدت آزاردهنده هستند، مفيد است. اضطراب معمولا با تنگي نفس، احساس خفگي، تپش واحسا سناراحتي در قلب، سنگيني سر، احساس درد و ناراحتي در شکم و درد در ساير قسمت هاي بدن همراه است.

تفکر غلط اثر تسکيني مواد مخدر بر بيماري هاي رواني و اضطراب از آنجا ناشي شده که اين مواد داراي اثر تسکين بخش و آرام بخش هستند، هر ماده آرام بخشي علائم ظاهري اضطراب را کاهش مي دهد، اکثر بيماري هاي روحي همراه اضطراب هستند. افسردگي که بيماري قرن است در بسياري از موارد همراه با اضطراب است. بنابراين در اوايل مصرف، شخص که به هر علت دچار اضطراب و ناآرامي روحي است ممکن است با مصرف مواد احساس آرامش کند.

اما اين پديده ثابت شده که در افراد مضطرب و ناآرام پس از اولين مصرف، خطر اعتياد بسيار بالا است و مواد اعتيادآور قطعا پس از مدتي، خود افسردگي زا و به طبع آن اضطراب آور خواهند بود. يعني در نهايت نه تنها با مصرف مواد مخدر افسردگي، اضطراب و آلام روحي انسان کاهش نمي يابد، بکله تشديد هم مي شود زيرا تغيير خلق و ايجاد حالت شادي کاذب توسط موادمخدر فقط در اوايل مصرف ايجاد مي شود. نوجوانان و جوانان در مقطعي از زندگي خود هستند که بحران و ناآرامي روحي و اضطراب فراواني دارند و به همين دليل است که با اولين آشنايي ها خطر اعتياد در آن ها زياد است.

نوجوان روابط اجتماعي و خانوادگي آرام و حمايت کننده اي لازم دارد تا آلام روحي او کاهش يافته به سمت اعتياد نرود.

۴- توصيه ديگري که براي مصرف مواد مخدر در مورد مشکلات روابط جنسي مردان به خصوص مردان جوان است.

مشکلات جنسي در آنان معمولا ريشه در هيجانات و اضطرابات شخص دارد اگر اين مواد در موارد نادري از مشکلات فوق بکاهد، در طولاني مدت باعث ايجاد افسردگي و کاهش ميل جنسي مي شود.

۵- موادمخدر يعني مشتقات مرفين؛ حرکات پيش برنده روده ها را کند مي کند و ترشحات آن را کاهش مي دهد. دردهاي دستگاه گوارش مي تواند ناشي از افزايش حرکات دودي روده ها باشد. در اسهال اين حرکت سريع و گاهي دردناک مي شود. در بسياري از هيجانات و اضطراب ها حرکات لوله گوارش مختلف شده، افزايش يا کاهش مي يابد.

باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر

مثلا در روده هاي تحريک پذير عصبي دل درد، دل پيچه يا اسهال و يبوست متناوب وجود دارد. اگر مبتلايان به اين بيماري ها با مواد مخدر آشناش وند خطر اعتياد جدي است. مثلا در مورد اسهال که همراه با افزايش حرکات روده اي است، اگر مشتقات ترياک در دسترس شخص بيمار قرار بگيرد با توجه به کندکردن حرکات پيش برنده روده و بهبود ظاهري اسهال خطر اعتياد بعدي را دارد.

۶- متاسفانه بعضي از کساني که پس از رانندگي ممتد دچار خستگي مي شوند پس از چند بار مصرف و احساس رفع خستگي و سرخوشي کاذب، در دام اعتياد گرفتار مي شوند.

۷- اين مواد حالت خمودگي، ابر گرفتگي شعور و با آگاهي ايجاد مي کنند يعني مي توانند بيداري بيش از حد بشر را کاهش دهند. زندگي پيچيده امروز، نياز به کار فکري زياد و گاهي خسته کننده دارد درواقع آدم هاي پرکار و آن هايي که در زندگي روزمره با مسائل پيچيده برخورد مي کنند مجبورندب ا تمام قواي فکري و ذهني خود وارد ميدان شوند. يعني بشر امروز براي تطابق با شرايط روزمره، بيش از حد بيدار شايد دائم در حال جنگ فکري است، در حد اعلاي اين پديده بعضي آدم ها همانند خروس جنگي دائم هوشيارتر از مردم ديگر هستند. مواد مخدر و الکل اين حالت بيداري بيش از حد را کاهش مي دهد.

بنابراين آن هايي که کار فکري شديد، يکنواخت و خسته کننده انجام مي دهند با اولين آشنايي ها در معرض ابتلا به اعتياد هستند. مواد مخدر و الکل ابتدا آن ها را آرام مي کند اما پساز مدتي قدرت مبارزه، کار و ثمربخشي را از آن ها مي گيرد.

۸- قسمت اعظم دردهاي بشر روانزاد است، انواع کمرددرها، پشت درد، سردرد، دل دردهاي مزمن، دردهاي عضلاني و استخواني، مي تواند جنبه رواني داشته باشد.

کساني که با مراجعه به پزشکان مختلف و استفاده از روش هاي مرسوم فرهنگي، تسکين براي درد خود نمي يابند، در مقابل مواد مخدر بسيار آسيب پذير هستند.

اين مواد اصل درد و عامل ايجاد کننده درد را از بين نمي برند فقط شخص را نسبت به درد بي تفاوت مي کنند. مثلا اگر کسي را شکستگي داشته باشد، درد ايجاد شده سبب کم حرکتي يا بي حرکتي عضو شکسته شده مي شود و فرصتي براي محل شکسته ايجاد مي شود تا استخوان سازي صورت گرفته و محل شکستگي ترميم يابد اما مواد مخدر واکنش انسان را به درد که همان بي حرکتي و کم حرکتي است از بين برده و عضو حرکت کرده مي تواند جوش خوردن شکستگي را به تاخير يبيندازد.

۹- در مسير اعتياد بتا اندوروفين ها که مواد شبه مخدر درونزا هستند کاهش مي يابد، زيرا با ورود مواد مخدر خارجي به بدن سلول هاي مغز شخص معتاد تنبل شده و اين مواد درونزا را ترشح نمي کنند و مرفين خارجي جاي شبه مرفين هاي مفيد و توليد شده در بدن شخص را مي گيرد.

بنابراين پس از ترک اعتياد و در حين آن که مواد مخدر خارجي به بدن نمي رسد و مغز، ديگر مواد شبه مرفين درونزا ترشح نمي کند، درد و حالت روحي ناخوش و اضطراب و بي قراري در شخص زياد مي گردد که البته پس از مدتي که از ترک بگذرد مجددا مغز مواد لازم را ترشح خواهدکرد.

۱۰- با کاهش آندروفين ها [مواد شبه مرفين درونزا] در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصيت دشمن کشي مونوسيت ها که از سلول هاي دفاعي بدن هستند کاهش مي يابد. بنابراين شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساس تر است و زودتر مبتلا مي شود.

مواد مخدر آن دسته از سلول هاي دفاعي بدن را که مسئول از بين بردن مهاجمان به بدن هستند، کاهش مي دهند و با کاهش فعاليت آن ها مي توانند سبب رشد سلول هاي سرطاني شوند.

باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر

اعتياد و اثر مواد مخدر بر دستگاه عصبي مرکزي

موادي که دستگاه عصبي مرکزي را تغيير مي دهند مواد روان گردان هستند (الکل؛ نيکوتين؛ کوکايين) و موادي امثال اينها که اعتياد به آن ها مشکل بزرگ بعضي از جوامع امروزي است. همچنين کافئين که در قهوه و نوشابه ها يافت مي شود از جمله مواد روان گردان هستند. تمام اين مواد مي توانند باعث وابستگي رواني مصرف کننده شوند و مهم تر از آن اين است که باعث وابستگي جسمي نيز مي شود.

اعتياد پاسخي فيزيولوژيک است که مصرفي پي در پي مواد مخدر موجب آن مي شود و عملکرد طبيعي نورون ها و سيناپس ها را تغيير مي دهد. هنگامي که عملکرد نورون يا سيناپسي توسط مواد مخدر تغيير کرد از آن پس آن نورون يا سيناپس به طور طبيعي به کار خود ادامه نمي دهد مگر با بودن مواد مخدر.

شخص با مصرف پي در پي مواد مخدر به آن معتاد مي شود و بدن او نسبت به آن ماده مخدر عادت مي کند. شخص معتاد بايد با گذشت زمان مقدار ماده مخدر مصرفي اش را افزايش داده تا نياز بدنش تامين شود. نيکوتين ماده اي اعتيادآور است که در برگ هاي گياه تنباکو يافت مي شود.

اين ماده بسيار سمي است و حدود ۶۰ ميلي گرم از آن براي انسان مرگ آور است. نيکوتين سريعا وارد جريان خون شده و در بدن به گردش در مي آيد. عملکرد نيکوتين در مغز شبيه به عملکرد انتقال دهنده عصبي استيل کولين است.

نيکوتين به دليل شباهت ساختاري با استيل کولين به محل هاي مخصوصي در سول عصبي که به طور طبيعي محل ها گيرنده هاي استيل کولين هستند متصل مي شوند. اين جايگاه ها از مراکز کنترل مغز هستند که بسياري از فعاليت هاي مغزي را کنترل مي کنند. اتصال نيکوتين به سلول هاي عصبي موجب تغييرات بسياري مي شود.

پس از مدتي بدن فرد سيگاري تنها در حضور نيکوتين به جاي استيل کولين به طور طبيعي کار مي کند و در حضور حذف نيکوتين حالت طبيعي بدن مختل مي شود.

هنگام بدست آمدن اين حالت تنها راه برگشت بدن به حالت طبيعي کشيدن سيگار است. در اينجا است که مي گوييم فرد سيگاري معتاد به کشيدن سيگار است. داروهاي روان گردان نوعي مواد مخدرند که در تسکين درد و القاي خواب نقش بسزايي دارند.

باورهايي غلط درباره اثرات مواد مخدر

بسياري از اين مواد از گياهان تيره خشخاش به دست مي آيند. مواد مخدري که از ترياک استخراج مي شوند شامل: مورفين، هرويين و کديين هستند. پزشکان براي تسکين درد بيماران گاه کديين تجويز مي کنند.

مورفين نيز يکي از موثرترين تسکين دهنده هاي درد مي باشد که امروزه در پزشکي مورد استفاده قرار مي گيرد.

گيرنده هاي درد محرک هايي که باعث درد مي شوند را شناسايي مي کنند. درد در بدن نقش اهميت زايي دارد درد به به ما مي گويد که يکي از بافت هاي بدن ما زخمي و يا آسيب ديده شده است.

وقتي عضوي آسيب ديده مي شود از انتهاي اعصاب آسيب ديده آن پيام هايي انتقال داده مي شود که باعث احساس درد مي شود.

پيام هاي عصبي حامل درد را به نخاع و سپس به مغز انتقال مي دهند. پس از رسيدن پيام عصبي درد به طناب عصبي، پيام درد به وسيله گروهي از انتقال دهنده هاي عصبي به نان انکفالين ها سرکوب مي شوند.

زماني که انکفالين ها به نورون هاي نخاع مي پيوندند از انتقال پيام به مغز جلوگيري مي کنند. مواد مخدر عملکردي مشابه به انکفالين ها دارند و به گيرنده هاي پروتئيني درد در طناب عصبي مي پيوندند و از انتقال پيام درد به مغز و احساس درد جلوگيري مي کنند.

*روانشناس باليني و مشاور خانوادهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

مضرات سيگار و قلیان تاپیک جامع دخانیات آرشيو استعمال دخانيات سبب افزايش ضربان قلب و در نتيجه کار قلب مي شود و فشار خون را هم بالا مي آســـــــــــــمان همــــــیشه آبــــــینقش نظارت و راهنمايي‌ آموزشي در بهبود فعاليتهاي آموزش و پرورش‌ مقدمه از آغاز پيدايش مضرات سيگار و قلیان تاپیک جامع دخانیات آرشيو استعمال دخانيات سبب افزايش ضربان قلب و در نتيجه کار قلب مي شود و فشار خون را هم بالا مي برد آســـــــــــــمان همــــــیشه آبــــــی نقش نظارت و راهنمايي‌ آموزشي در بهبود فعاليتهاي آموزش و پرورش‌ مقدمه از آغاز پيدايش آموزش

برچسب ها

اندکی تفکر …

به کسانی که لا به لای مشغله شان وقتی برایت پیدا می کنند احترام بگذار!
اما عاشق کسانی باش که وقتی به آن ها نیاز داری تمام مشغله شان را فراموش می کنند، تا تو را به آرامش برسانند!

پر بازدیدترین مطالب