پر بازدید ترین مطالب

بازار کتاب الکترونيکي در ايران به کجا خواهد رسيد؟


بازار کتاب الکترونيکي در ايران به کجا خواهد رسيد؟

خبرگزاري آريا – هفته کتاب شروع شده و بايد اذعان داشت که بازار کتاب و نشر هم مثل بسياري ديگر از بازارهاي سنتي، با دنياي تکنولوژي ادغام شده و وارد فاز جديدي از دوران خود شده است. اما اين مدرن شدن در اين يک کالاي به خصوص کمي از ساير موارد متفاوت از آب در آمده و استقبال از آن دچار فراز و نشيب‌هاي زيادي شده است.
با اينکه بيشتر از 40 سال از ورود اي‌بوک يا همان کتاب الکترونيکي به دنيا مي‌گذرد ولي وارد شدن آنها به بازار ايران در چند سال اخير صورت گرفته و فعاليت‌هايي در اين زمينه به تازگي به اوج خود رسيده است.
«بعد از راه‌اندازي سايت‌هاي بسياري که در زمينه دانلود غيرقانوني کتاب‌ها فعاليت مي‌کردند‏‏، بسياري از ناشرين از همين سبب بسته شدند و ديگر به فعاليت کاري خود ادامه ندادند. آثار معروف و همچنين کتب کودک و نوجوان بيشتر از همه در اين سايت‌ها دست به دست مي‌شد و اين آثار تايپ شده يا حتي در برخي موارد به صورت اسکن شده از تک تک صفحات به طور رايگان در اختيار خوانندگانش قرار مي‌گرفت. سپس کار به جايي رسيد که مثلا با عرضه کتاب‌هاي مشهوري چون هري پاتر‏، خود وبسايت‌هاي به اصطلاح «فن» يا همان طرفداري زودتر از نشر چاپي کتاب را ترجمه و به دست مردم مي‌رساندند. آن‌هم رايگان! تمام اين موارد ضربه عظيمي به نشر کتاب وارد مي‌کرد ولي خوشخبتانه امروزه با وجود بسترهاي خريد قانوني کتاب اينترنتي کمتر شاهد اين اوضاع هستيم.»
با آمدن سامانه‌هاي فروش کتاب الکترونيکي، بازار دانلود غيرقانوني کتاب تا حد زيادي برچيده شده استلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب