پر بازدید ترین مطالب

این عادت های غلط به ناخن آسیب می زند


 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۰

Share/Save/Bookmark

 

ناخن‌ها اعضای آسیب پذیر بدن هستند و نیاز به مراقبت دارند، که البته مراقبت از آن‌ها نیازمند کنار گذاشتن برخی عادات نادرست در زندگی است.

به گزارش بلاغ،در اینجا ۵ عادت نادرست که سلامتی ناخن‌ها را دچار آسیب می‌کند، بیشتر معرفی شده است:

بریدن یا کوتاه کردن کوتیکول ناخن: کوتیکول یا قاعده ناخن، همان پوست بسیار نازک و بخشی از پوست و ناخن است که دائماً در حال رشد بوده و به عنوان محافظ ناخن‌ها در برابر نفوذ باکتری‌ها عمل می‌کند. اگر شما جزو افرادی هستید که به منظور بلندتر دیده شدن ناخن‌هایتان اقدام به بریدن و کوتاه کردن کوتیکول می‌کنید، بدانید که به آن‌ها آسیب می‌زنید. توصیه بر این است که کوتاه کردن کوتیکول را به برخی موقعیت‌های خاص اختصاص دهید و هر روز به کوتیکول ناخن‌ها کرم مرطوب کننده بزنید تا مرطوب بماند. هر چه این پوست نازک مرطوب‌تر باشد، ناخن‌ها استحکام بیشتری خواهند داشت.

نگه داشتن ناخن‌ها به مدت طولانی در آب: شستن زیاد دست‌ها باعث می‌شود ناخن‌ها حساس و آسیب پذیر شوند. اگر شغل یا سبک زندگی مجبورتان می‌کند روزانه چندین بار دست‌های خود را خیس کنید، حتماً چندین بار نیز کرم به دست‌ها و ناخن‌ها بزنید. کرم‌های مخصوص ناخن، آن‌ها را برای ۳ تا ۴ بار شستشو مقاوم می‌کنند. به جای صابون زدن دست‌ها، از ژل‌های شستشو استفاده کنید.

استفاده از ترکیبات شیمیایی: تماس مستقیم و مدام با شوینده‌ها و محصولات شیمیایی باعث آسیب پذیری و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود و از رشد درست آن‌ها جلوگیری می‌کند. نباید فراموش کنید که ناخن‌ها ضمیمه پوست هستند. هر آنچه به پوست آسیب می‌زند، ناخن‌ها را نیز بی‌نصیب نمی‌گذارد. هنگام نظافت خانه، باغبانی و به طور کلی استفاده از شوینده‌ها و محصولات شیمیایی، حتماً از دستکش استفاده کنید.

رژیم‌های لاغری سفت و سخت: افرادی که به مدت ۲ یا ۳ ماه رژیم‌های لاغری سخت می‌گیرند، تأثیر آن را روی ناخن‌هایشان ملاحظه خواهند کرد. این نوع رژیم‌ها، ناخن‌ها را نرم و شکننده می‌کنند که علامت کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز سلامت ناخن‌ها است. واقعیت این است که ناخن‌ها نیز برای زیبا و سالم بودن نیاز به همان مواد مورد نیاز موها دارند. توصیه‌ها بر این است که برنامه غذایی متنوع و متعادلی داشته باشید. استفاده از غذاهای دریایی برای جذب مواد مغذی مورد نیاز ناخن‌ها لازم است. تخم مرغ ویتامین ب ۵ بدن را تأمین می‌کند و ماهی برای جذب اسیدهای چرب ضروری از اهمیت بالایی برخوردار است.

سیگار کشیدن: مصرف دخانیات علاوه بر زرد کردن ناخن‌ها در کار خون رسانی به انتهای بدن نیز اختلال ایجاد می‌کند. معمولاً ناخن‌های افراد سیگار به درستی رشد نمی‌کند. یادتان باشد که ناخن‌ها همیشه در معرض آسیب‌های خارجی قرار دارند و سیگار کشیدن استرس مضاعفی به آن‌ها وارد می‌کند. بنابراین بهترین کار ترک آن است.

 

 لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب