اين نشانه ها از بيماري کليوي خبر مي دهند!


اين نشانه ها از بيماري کليوي خبر مي دهند!


خبرگزاري آريا – وب‌سايت مردمان – ترجمه زينب آرمند: افراد بسيار زيادي در سراسر جهان، بدون اينکه بدانند با بيماري کليوي زندگي مي‌کنند. بيماري کليوي چندين علامت فيزيکي دارد ولي گاهي‌اوقات افراد اين علامت‌ها را به مشکلات ديگر ربط مي‌دهند.

همچنين، آنهايي که دچار بيماري کليوي هستند خيلي وقت‌ها تا مراحل بسيار پيشرفته بيماري که کليه‌ها دچار نارسايي مي‌شوند يا ميزان بسيار بالايي پروتئين در ادرار ديده مي‌شود، علامت‌هاي آن را مشاهده نمي‌کنند. اين يکي از علت‌هايي است که باعث مي‌شود فقط ۱۰٪ از افراد مبتلا به بيماري‌هاي کليوي مزمن از داشتن اين بيماري مطلع باشند.

بااينکه تنها راه اطمينان از بيماري کليوي انجام آزمايش است، ولي اين بيماري‌ها ۱۰ نشانه احتمالي هم دارد. اگر شما هم بخاطر داشتن فشارخون بالا، ديابت، سابقه خانوادگي نارسايي کليه يا سن بالاتر از ۶۰ سال، در معرض ابتلا به بيماري‌هاي کليوي هستيد، خيلي مهم است که هر سال مورد آزمايش قرار گيريد. دقت کنيد که در صورت مشاهده هر کدام از اين علائم، حتماً آن را با پزشک خود در ميان بگذاريد.

اين نشانه ها از بيماري کليوي خبر مي دهند!

۱) خسته‌تر هستيد.

انرژي کمتري داريد يا براي تمرکز کردن دچار مشکل هستيد. کاهش جدي عملکرد کليه‌ها موجب انباشته شدن سموم و ناخالصي‌ها در خون مي‌شود. اين باعث مي‌شود افراد احساس خستگي و ضعف کنند و اين مسئله تمرکز کردن را براي آنها دشوار کند. يکي ديگر از مشکلات بيماري‌هاي کليوي، کم‌خوني است که اين هم مي‌تواند منجر به خستگي و ضعف شود.

۲) براي خوابيدن دچار مشکل هستيد.

وقتي کليه‌ها به خوبي عمل تصفيه را انجام نمي‌دهند، سموم به جاي اينکه از طريق ادرار از بدن خارج شوند، در خون مي‌مانند. اين مسئله مي‌تواند فرد را براي خوابيدن دچار مشکل کند. همچنين بين چاقي و بيماري‌هاي کليوي مزمن ارتباط وجود دارد و آپنه خواب در افراديکه دچار بيماري‌هاي کليوي مزمن هستند درمقايسه با سايرين متداول‌تر است.

۳) پوستتان خشک شده است و مي‌خارد.

کليه‌هاي سالم وظايف بسيار زيادي در بدن دارند. آنها مواد زائد و آب اضافه را از بدن بيرون مي‌کنند، به ساخت گلوبول‌هاي قرمز خون کمک مي‌کنند، به استحکام استخوان‌ها کمک مي‌کنند و براي حفظ ميزان درست موادمعدني در خون همکاري مي‌کنند. خشک و خارش‌دار شدن پوست مي‌تواند نشانه بيماري مربوط به موادمعدني بدن و استخوان‌ها باشد که معمولاً در مراحل پيشرفته بيماري‌هاي کليوي اتفاق مي‌افتد که کليه‌ها ديگر قادر به ايجاد تعادل بين موادمعدني و موادمغذي خون نيستند.

۴) بيشتر نياز به دفع ادرار داريد.

اگر احساس مي‌کنيد نياز بيشتري به دفع ادرار، بخصوص در شب داريد، مي‌تواند نشانه بيماري کليوي باشد. وقتي فيلترهاي کليه خوب کار نکنند، مي‌تواند موجب نياز به دفع ادرار بيشتر شود. گاهي‌اوقات اين مي‌تواند نشانه يک عفونت ادراري يا بزرگ شدن غده پروستات در مردها هم باشد.

۵) در ادرارتان خون مشاهده کرده‌ايد.

کليه‌هاي سالم معمولاً وقتي موادزائد را از خون فيلتر مي‌کنند و ادرار را درست مي‌کنند، گلوبول‌هاي خون را در بدن نگه مي‌دارند. اما وقتي فيلترهاي کليه‌ها آسيب ديده باشند، اين گلوبول‌هاي خون به ادرار نشت مي‌کنند. وجود خون در ادرار نه تنها مي‌تواند هشداري براي بيماري کليوي باشد، بلکه مي‌تواند نشانه تومور، سنگ کليه يا عفونت هم باشد.

۶) ادرادتان کف‌آلود است.

وجود حباب زياد در ادرار، مخصوصاً وقتي مجبور مي‌شويد سيفون توالت را براي بردن آن چندين مرتبه بزنيد، نشانه وجود پروتئين در ادرار است. اين کف مي‌تواند شبيه کفي باشد که روي نيمرو مي‌بينيد زيرا پروتئيني که در ادرار يافت مي‌شود، آلبومين و همان پروتئين موجود در تخم‌مرغ است.

۷) دور چشمانتان مدام پف دارد.

وجود پروتئين در ادرار يکي از نشانه‌هاي زودهنگام آسيبديدگي فيلترهاي کليه‌هاست. اين پف‌آلودگي دور چشم‌ها مي‌تواند بخاطر اين واقعيت باشد که کليه‌هايتان باعث نشت ميزان بسيار زيادي پروتئين در ادرارتان شده است.

۸) مچ به پايين پاهايتان ورم دارد.

پايين آمدن عملکرد کليه‌ها مي‌تواند موجب احتباس سديم در بدن و درنتيجه آن ورم کردن پاها شود. البته ورم کردن پايين‌تنه مي‌تواند نشانه بيماري قلبي، کبدي و مشکل عروقي مزمن پاها هم باشد.

۹) اشتهايتان کم شده است.

اين يک علامت بسيار عمومي است ولي انباشته شدن سموم که درنتيجه کاهش عملکرد کليه‌ها اتفاق مي‌افتد مي‌تواند يکي از دلايل آن باشد.

۱۰) درد عضلاني داريد.

عدم توازن الکتروليت در بدن درنتيجه عملکرد ضعيف کليه‌ها اتفاق مي‌افتد. بعنوان مثال، پايين بودن سطح کلسيم و کنترل ضعيف فسفر مي‌تواند موجب درد عضلاني شود.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

تفسیر کامل آزمایشهای خونقند و چربی های خون برای اغلب ما این اتفاق افتاده است که نسبت به تفسیر نتایج آزمایش خون پزشکی بالینی فهرست داروهای تایید شده سال برای اطلاع از آخرین همایش های پزشکی می توانید پیگیر صفحه همایش های پزشکی در میگنا التهاب غده تيروييدهاشيموتو چیست؟به تدريج سطوح بالاي کلسترول را کاهش مي دهد ممکن است هر گونه افزايش وزن معکوس شود میگنا اثرات پزشكي نماز تاثیرات نماز بر روح و …عزیزم از کسی که حتی سواد خواندن ونوشتن نداره انتظار نمی ره که این چیزا به دردش بخور علل ایجاد بوی بد دهان و چگونگی درمان آنبوی بد دهان و چگونگی درمان آن …راههای خلاصی ازموهای زائد مي‌گويند ماشين از آن چيزهايي است که هم داشتنش مصيبت است، هم نداشتنش مو هم مثل ماشين پرستار فارماکولوژیهمه ی انسانها در طول زندگی خود از دوره نوزادی تا هنگام مرگ بارها استامینوفن را مصرف می طب قرآنی درمان گياهيعرفان روانشناسيمطلبي که پيش رو داريد ، آخرين بخش از پرسش و پاسخ هاي ارائه شده درباره سينوزيت از جناب پایگاه سلامت توصیه هایی در مورد مصرف …پایگاه سلامت توصیه هایی در مورد مصرف داروهافیروزه سعیدیکارشناس آموزش بهداشت سلطان دردها سنگ كليه وروش درمان آن آرشيو …سلطان دردها بيماری دكتر عليرضا آشوري سنگ كليه به‌خصوص در كشور ما يكي از بيماري‌هاي تفسیر کامل آزمایشهای خون قند و چربی های خون برای اغلب ما این اتفاق افتاده است که نسبت به تفسیر نتایج آزمایش خون خود یا پزشکی بالینی فهرست داروهای تایید شده سال برای اطلاع از آخرین همایش های پزشکی می توانید پیگیر صفحه همایش های پزشکی در اینستاگرام باشید میگنا التهاب غده تيروييدهاشيموتو چیست؟ به تدريج سطوح بالاي کلسترول را کاهش مي دهد ممکن است هر گونه افزايش وزن معکوس شودافزايش از میگنا اثرات پزشكي نماز تاثیرات نماز بر روح و جسم انسان عزیزم از کسی که حتی سواد خواندن ونوشتن نداره انتظار نمی ره که این چیزا به دردش بخور برایه رد علل ایجاد بوی بد دهان و چگونگی درمان آن بوی بد دهان و چگونگی درمان آن راههای خلاصی ازموهای زائد مي‌گويند ماشين از آن چيزهايي است که هم داشتنش مصيبت است، هم نداشتنش مو هم مثل ماشين؛ کم پرستار فارماکولوژی انسولين انسولين با انتقال قند موجود در خون به داخل سلولها باعث کاهش قند خون مي شود ، به طور طب قرآنی درمان گياهيعرفان روانشناسي مطلبي که پيش رو داريد ، آخرين بخش از پرسش و پاسخ هاي ارائه شده درباره سينوزيت از جناب آقاي پایگاه سلامت توصیه هایی در مورد مصرف داروهافیروزه سعیدی پایگاه سلامت توصیه هایی در مورد مصرف داروهافیروزه سعیدیکارشناس آموزش بهداشت شبکه سلطان دردها سنگ كليه وروش درمان آن آرشيو سلطان دردها بيماری دكتر عليرضا آشوري سنگ كليه به‌خصوص در كشور ما يكي از بيماري‌هاي شايع

اندکی تفکر …

خدا وقتی نخواهد، عمر دنیا سر نخواهد شد
گلوی خشک صحرایی به باران تر نخواهد شد
خدا وقتی بخواهد، غیر ممکن می شود ممکن
ولی وقتی نخواهد، واقعاً دیگر نخواهد شد

پر بازدیدترین مطالب