اين دمنوش ها را زياد بنوش!


اين دمنوش ها را زياد بنوش!


خبرگزاري آريا – ماهنامه همشهري تندرستي: مواقعي که هوا آلوده است مي توانيم براي کاهش آثار سوء آن برخي از دمنوش هاي طب سنتي را مصرف کنيم.

اين روزها آن قدر از عوارض رنگارنگ داروهاي شيميايي، آلودگي هوا، امواج واي فاي، آلودگي صوتي و غيره مي شنويم که ديگر اشتياقي براي زيستن برايمان نمي ماند؛ از محل کار تا به خانه برسيم گوشمان پر شده است از عوارض و امراض. به ميهماني مي رويم، يکي درد کمر دارد، يکي ديگر از سردردهاي مداوم حسابي شاکي است و يکي هم مدتي است دچار عفونت گوش مياني شده و تعادل درست و حسابي ندارد و نفر آخر قصه اي دراز از ماجراي تلاش چند ساله اش براي آب کردن چربي هاي اضافه مي گويد و نتيجه اي که هرگز حاصل نکرده است.

خلاصه اين که در اين شرايط و وضعيت پراسترس و پر از فراز و فرود زندگي حسابي بايد مواظب خودمان باشيم. از طرف ديگر طرفداران طب سنتي و گياهان دارويي اين روزها زياد شده ترجيح مي دهند به جاي داروهاي شيميايي از دمنوش هاي سنتي براي پيشگيري از انواع عارضه ها استفاده کنند. در اين مطلب چند دمنوش ساده و ترکيبي به شما معرفي خواهيم کرد که به سادگي مي توانيد در خانه تهيه کنيد و از خواص بي شمارشان لذت ببريد. يادتان باشد که در تهيه گياهان مورد نياز دقت کنيم و آن ها را از عطاري هاي معتبر تهيه کنيد.

گل گاوزبان

گل گاوزبان داراي طبيعت گرم و اثر نشاط آور، مقوي تمام بدن و آرامش بخش است. برگ هاي اين گياه به عنوان تصفيه کننده خون بسيار موثر هستند.

اين دمنوش ورم و التهاب کليه ها را درمان و کليه ها را تقويت مي کند، ادارا آور است و در تنظيم اختلالات ادراري و تعريق، موثر است. برگ هاي تازه گل گاوزبان داراي مقدار زيادي ويتامين C است و درمان سرماخوردگي تنگي نفس و گلودرد، مفيد است؛ به ويژه زماني که با عسل طبيعي مخلوط شود.

براي درمان افسردگي ها، يا افزايش انرژي افرادي که بنيه کمي دارند، مي توان از دمنوش گل گاوزبان استفاده کرد و فقط بايد حواستان باشد که اين دمنوش پتانسيل بالا بردن فشار خون را دارد، افرادي که اصولا افزايش فشار خون را دارد، بهتر است از دمنوش هاي جايگزين استفاده کرده يا يک بار اين دمنوش را مصرف کنند، مصرف طولاني مدت اين دمنوش باعث روشن شدن پوست هايي مي شود که به خاطر مصرف خوراکي هاي ناسالم مثل سوسيس، کالباس کدر شده اند.

اين دمنوش ها را زياد بنوش!

افرادي که دچاري اختلال حواس هستند مي توانند با مصرف اين دمنوش درمان را آسان تر کنند. فوايد ديگر اين دمنوش وجود منيزيم بوده که از سرطان جلوگيري مي کند. هر دارويي اعم از طبيعي و غيرطبيعي، در کنار تاثير مثبت خود، اثرات منفي هم دارد. دمنوش گل گاوزبان براي زنان باردار، شيرده و کودکان مضر است و مصرف آن همراه با داروهاي سيستم عصبي مرکزي مانند ضدافسردگي ها، ضداضطراب ها، آرام بخش ها، خواب آورها و آنتي هيستامين ها مي تواند بسيار خطرناک باشد.

شيوه دم کردن: داخل قوري که گنجايش سه پيمانه آب جوش را داشته باشد، گل گاوزبان و نبات را ريخته، سپس ليموعماني ها را شسته و با چنگال روي پوست آن چند سوراخ ايجاد مي کنيم؛ و بعد ليموها به محتويات قوري و آب جوش پر مي کنيم. سپس روي بخار کتري يا سماور قرار داده و دمنوش را به مدت ۲۰- ۳۰ دقيقه دم مي کنيم. اين دمنوش مسکني است براي کساني که خسته هستند يا دچار استرس مي شوند.

مريم گلي

مريم گلي گياه دارويي با طبع گرم و خشک است. آرام بخش و در رفع استرس موثر است علاوه بر آن يک ضدآلزايمر قوي محسوب مي شود که حافظه افراد سالمند را تقويت مي کند. دمنوش مريم گلي، ضدتشنج و در رفع خستگي ذهني و افزايشي قدرت تمرکز مفيد است. جالب است بدانيد که برگ هاي مريم گلي به عنوان رفع کننده سوءهاضمه، نفخ معده، درد شکم است.

مريم گلي محرک رحم است و براي تسکين دردهاي قاعدگي و درمان مشکلات قاعدگي و درمان مشکلات قاعدگي و در درمان گرگرفتگي هاي دوران يائسگي بانوان استفاده مي شود. البته مادراني که به نوزاد خود شير مي دهند، بايد کمتر از اين دمنوش استفاده کنند زيرا باعث کاهش شير مي شود.

اين دمنوش ها را زياد بنوش!

در فصل سرما اگر به آنفلوانزا و سرماخوردگي دچار شديد، دمنوش مريم گلي بسيار در درمان موثر خواهدبود. از روزگاران قديم مريم گلي به عنوان يک داروي موثر در التيام زخم و بريدگي و از بين برنده نيش و سم حشرات شناخته مي شود. کساني که به شوره سر متبلا مي شوند، مي توانند از اين دمنوش مصرف کنند. اين دمنوش به عنوان يک ضدسرطان و تقويت کننده بدن محسوب مي شود و ضد ميکروب و آلودگي است.

از برگ هاي مريم گلي مي توان يک محلول دهان شويه اي تهيه کرد که در درمان بيماري هاي دهان و گلو مفيد است؛ اما با تمام خواصي که اين دمنوش دارد، از مصرف بيش از حد آن در زمان طولاني خودداري کنيد زيرا باعث افزايش ضربان قلب، گرگرفتگي، خشکي دهان، تشنج و سرگيجه مي شود.

روش آماده سازي: همه يک و نيم قاشق چاي خوري پودر دو قاشق غذاخوري برگ مريم گلي را در يک قوري بريزيد و آب جوش با دماي ۷۰ يا ۸۰ درجه به آن اضافه کنيد و اجازه دهيد دمنوشتان به مدت ۱۵ الي ۲۰ دقيقه دم بکشد. اين دمنوش طعم تلخي دارد. پس در صورت تمايل، براي شيرين کردن آن مي توانيد از نبات يا عسل استفاده کنيد.

آويشن

خاص آويشن بسيار گسترده است به نوعي که از درمان انواع بيماري ها تا سلامت و زيبايي مو مي توان از آن استفاده کرد. اين گياه دارويي بهترين درمان براي عفونت هاي تمام قسمت هاي بدن است. يکي از گياهان پرخاصيت دارويي که از زمان هاي قديم مصرف آن به شيوه هاي مختلف براي درمان انواع بيماري ها توصيه شده است. اين گياه علفي و معطر، داراي خواص دارويي بسياري است و از آن در صنايع غذايي، دارويي، بهداشتي و آرايشي استفاده متنوعي مي شود.

آويشن به دليل طبع گرمي که دارد نفخ شکن، موجب حرارت بدن و هضم غذا مي شود.

اين دمنوش ها را زياد بنوش!

دمنوش آويشن به عنوان گياهي ضدعفوني کننده شناخته شده است. محلول شستشوي دهان که حاوي آويشن باشد در درمان عفونت لثه موثر است و به همين دليل براي تهيه برخي از دهان شويه ها، خميردندان نيز به کار مي رود و در درمان بيماري مجاري تنفس فوقاني از قبيل برونشيت و آسم تاثيرات مفيدي دارد و براي معالجه سرفه و گلودرد استفاده مي شود.

جوشانده آويشن براي درمان اسهال و پيچش روده بسيار توصيه مي شود دم کرده آن را نيز براي درمان گوش مياني، نفخ و تهوع استفاده مي کنند. افرادي که دچار گرفتگي و دردهاي عضلاني و مفصلي به خصوص رماتيسم حتما از اين دمنوش استفاده کنند. دمنوش آويشن يکي از بهترين داروهاي گياهي براي تقويت اعصاب، درمان افسردگي خستگي و بي خوابي مصرف آن موجب کاهش فشار خون و چربي خون مفيد است.

در طب سنتي از اين گياه به عنوان ضداسپاسم و گرفتگي عضلات، تقويت کننده معده، ضدنفخ، ضدتشنج، براي رفع تنگي نفس، عفونت ريه، سرماخوردگي، سرفه، آنفلوآنزا استفاده مي شود.

روش آماده سازي: همه يک و نيم قاشق چاي خوري پودر آويشن با سه قاشق چاي خوري آويشن تازه به ازاي هر ليوان آب در حال جوش اضافه کنيد و حداقل ۲۰ دقيقه بگذاريد تا دم بکشد و سپس از صافي بگذرانيد و با يک قاشق عسل ميل کنيد.

سنبل الطيب

دمنوشي مهربان و لطيف که به علف گربه هم معروف است. ريشه سنبل اطيب گرم و خشک است و از ايام دور و دراز دمنوشي آرام بخش، ضداضطراب براي افرادي که مدام در استرس و بي خوابي بسر مي برند تجويز مي شده است. اگر سردرد امانتان را بريده اين دمنوش را حتما امتحان کنيد زيرا خواص درماني و تسکين دهنده بالايي دارد. اين گياه در طب سنتي چندين جور درمان را برعهده دارد. از جمله کمردرد، پادرد، دل درد.

دمنوش اين گياه در درمان اختلالات يائسگي، التيام زخم ها، بي خوابي، خستگي و بيماري هاي عصبي بسيار مفيد واقع شده است. در رفع اسپاسم و تب، تشنج مورد استفاده قرار مي گيرد، اين گياه ضدکرم معده و روده است و از هيجانات جلوگيري مي کند، ميگرن را برطرف مي کند، براي برطرف کردن دلهره، تشويش و نگراني مفيد است، در درمان بيماري ماليخوليا اثر مفيد دارد، در برطرف کردن درد سياتيک موثر است، سکسکه مداوم را از بين مي برد، درد سينه و استفراغ را برطرف مي کند، در معالجه افراد ديابتي موثر است، توصيه مي شود که زنان باردار و افرادي که مشکل کليه دارند از مصرف سنبل الطيب خودداري کنند.

اين دمنوش ها را زياد بنوش!

لازم به ذکر است که دمنوش سنبل الطيب را با مقدار کم از اين گياه درست کنيد زيرا مصرف بيش از حد با مقدار زياد خطرناک است. گياه سنبل الطيب جزو گياهان مورد علاقه گربه ها هم محسوب مي شود و به همين دليل به آن علف گربه هم گفته مي شود. حتي در تحقيقاتي که اخيرا انجام شده محققان به اين نتيجه رسيده اند که نوعي ماده مسکن به نام آکتينيدن وجود دارد.

روش آماده سازي: مثل تهيه بيشتر جوشانده ها و دمنوش ها، همه اين مواد را در قوري مي ريزيم و مي گذاريم دست کم ۱۵ تا ۲۱ دقيقه در آب جوش با در بسته، بماند تا دم بکشد. ريشه ها معمولا زمان بيشتري از برگ لازم دارند تا زمان دم کشيدن عصاره را به آب بدهند. مي توانيم بخشي از ريشه را پودر کنيم تا زماني کمتري براي دم کشيدن ببرد.

بادرنجبويه

داروي مورد علاقه پزشک بزرگ ايراني، ابوعلي سينا بود که جهت تقويت قلب و انبساط روح تجويز مي کرده است. بادرنجبويه داراي طبيعت گرم و خشک است و به شکل هاي مختلف از جمله: عصاره روغني، روغن، پماد، کمپرس و دم کرده استفاده مي شود. اين گياه همانند يک داروي مسکن بر روي دستگاه عصبي مرکزي عمل مي کند و به همين دليل آرام بخش و مفرح و نشاط آور است.

دمنوش اين گياه در آرام کردن درد معده با منشأ عصبي، احساس چنگ زدگي در معده، تپش قلب، سردردهاي يک طرفه، سرگيجه، عصبانيت، بي خوابي، استفراغ هاي دوران بارداري، درد عصبي دندان، خوشبوکننده دهان و رفع تندخويي در زنان موثر است.

جالب است بدانيد که دم کرده برگ بادرنجبويه، بهترين دارو جهت پيشگيري از مراحل اوليه سرماخوردگي بوده و براي کساني که از شدت ناراحتي و استرس دچار معده درد مي شوند مفيد است.

اين دمنوش ها را زياد بنوش!

اين دمنوش از خستگي عصبي و افسردگي جلوگيري مي کند. از اين گياه براي تکسيل دردهاي ميگرني، تسکين و مشکلات عصبي و همچنين براي کاهش گرفتگي هاي عضلاني ناشي از مشکل سندرم پيش از قاعدگي نيز استفاده مي شود. جوشانده يا دم کرده اين گياه براي تقويت معده، براي ازدياد هوش و حافظه تجويز مي شود و براي استحکام لثه و دندان ها مفيد است و سکسکه را آرام مي کند و نيز از جهت بهبود تهوع نقش بسزايي دارد.
بادرنجبويه با ايجاد آرامش عضلاني و رفع گرفتگي آن ها به داشتن خواب راحت نيز کمک مي کند. اين گياه خواص ضدويروسي دارد و در درمان و رفع تب خال بسيار فميد است. زنان باردار و شيرده، کودکان، افراد مبتلا به اختلالات هورموني از خوردن بادرنجبويه خودداري کنند.

روش آماده سازي: ابتدا ۵۰ گرم برگ بادرنجبويه را درون قوري ريخته و آب جوش را به آن اضافه مي کنيم و مدت ۱۵ دقيقه صبر مي کنيم تا دم بکشد. اين «دمنوش» خوش طعم شما آمده است.



لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

خبرگزاری آريا اين دمنوش ها را زياد بنوشايندمنوشهارازيادبنوشاين دمنوش ها را زياد بنوش مثل تهيه بيشتر جوشانده ها و دمنوش ها، همه اين مواد را در این دمنوش ها را زیاد بنوش…نوشیدنی هادر صورتي که براي اولين بار از اين دمنوش ها را زیاد بنوش دمنوش ها، همه این مواد را این دمنوش ها را زیاد بنوش ایندمنوشهارازیادبنوشاین دمنوش ها را زیاد بنوش زياد شد كه مرز اضطرار را رد را سر اين ميد ان ها این دم‌نوش ها رو زیاد بنوشهمان جوشانده های مادربزرگ ها که هر ها رو زیاد بنوش دمنوش پوست انار را هم برای پیشگیری از انواع عارضه ها این دمنوش ها را زیاد …این دمنوش ها را زیاد بنوش دمنوش گیاهی براي پيشگيري از سرطان اين کارها را این دم‌نوش ها رو زیاد بنوشاین دم‌نوش ها رو زیاد بنوش این دمنوش خواب آور بریزید و آب جوش را روی آن ها درگیری مسلحانه پلیس با قاچاقچیان مواد مخدر اين دمنوش ها را زياد بنوش دندان‌ها می‌توانند خود را ترمیم کنند این دم‌نوش ها رو زیاد بنوش این گیاهان را با این این دم‌نوش ها رو زیاد بنوش از مصرف اين قرص‌ها را را به عنوان يك دمنوش اگر زياد نفخ می‌كنيد، این دمنوش را بنوشید…اگر زياد نفخ می‌كنيد جايگزين براي انواع مسكن ها و قرص هاي بار اين دمنوش را دمنوش زمستانه بنوش برای سلامتی‌ات٩ دمنوش زمستانه بنوش را یک فنجان دمنوش و شما را در برابر بیماری‌ها پورتال طب سنتی ، اسلامی و ایرانی پورتال طب سنتی ، اسلامی و ایرانی شاید شما هم اسم قهوه سبز را این روزها زیاد شنیده باشید چرا زن ها را باید کرد فلم مرد ها را قول است چراغ ها را من خاموش می کنم چشم ها را باید شست لحظه ها را با تو بودن يارانه ها را كي معرفي چگونه دل دختر ها را ببریم اسب زن ها را می کند

برچسب ها

اندکی تفکر …

شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
راکفلر

پر بازدیدترین مطالب