ايران مقصدي امن براي گردشگران دنياست


ايران مقصدي امن براي گردشگران دنياست


خبرگزاري آريا – معاون رئيس‌جمهوري در ديدار با سفير فرانسه در تهران گفت: ايران يک مقصد امن براي گردشگران تمامي کشورهاست و برگزاري تورهاي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ايران براي تورگردانان و رسانه‌هاي کشور فرانسه مي‌تواند فضاي واقعي کشور ما را براي گردشگران و مردم فرانسه تشريح کند.

در ديدار دکتر زهرا احمدي پور معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري با فرانسوا سنمو سفير فرانسه در تهران، راهکارهاي گسترش همکاري‌هاي دو کشور درزمينهٔ ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري موردبحث و بررسي قرار گرفت.
معاون رئيس‌جمهوري در آغاز، فرارسيدن سال نو ميلادي را به سفير فرانسه تبريک گفت و براي داشتن سالي توأم با صلح براي تمامي کشورها ابراز اميدواري کرد.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي در ادامه گفت: در دهه‌هاي اخير پيام‌هاي غير صلح‌آميزي در مورد ايران به کشورهاي دنيا مخابره شده است که منجر شده تصوير واقعي کشور ما ديده نشود، رسالت سازمان ميراث فرهنگي اين است که تصوير مناسب و واقعي ايران را به جهانيان ارائه کند.
پيشنهاد تشکيل کارگروه مشترک براي اجراي تفاهم‌نامه
احمدي پور با اشاره به اينکه تعامل فرهنگي بين کشورها، باعث ايجاد روابط مبتني بر احترام و صلح مي‌شود، گفت: دکتر روحاني رئيس‌جمهوري اسلامي ايران با اين رويکرد در راستاي ارتباط کاملاً منطقي همراه با اعتدال و صلح با ساير کشورها حرکت مي‌کند، در مسير دستيابي به اين هدف رئيس‌جمهوري به کشورهاي مختلف از جمله به فرانسه سفر کردند و پيام صلح و دوستي را منتقل کردند.
وي اضافه کرد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تلاش مي‌کند تا زمينه اجرايي شدن تفاهم‌هاي امضاشده در سفر رئيس‌جمهوري به فرانسه را فراهم کند و به نظر مي‌رسد تشکيل يک کارگروه مشترک براي عملياتي و اجرايي کردن تفاهم‌هايي که درزمينهٔ هاي ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري انجام‌شده، ضروري است.
معاون رئيس‌جمهوري همچنين با اشاره به برگزاري دهمين نمايشگاه بين‌المللي گردشگري و صنايع وابسته در تهران، گفت: فعالان صنعت گردشگري فرانسه مي‌توانند در اين نمايشگاه حضورداشته باشند.
ايران يک مقصد امن براي گردشگران تمامي کشورهاست
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تصريح کرد: با توجه به تجربيات موفق کشور فرانسه درزمينهٔ جذب گردشگر، چگونگي استفاده از اين تجربيات و آغاز همکاري‌هاي مشترک در اين زمينه بايد موردبررسي قرار گيرد.
احمدي پور با اشاره به اينکه، جمهوري اسلامي ايران يک مقصد امن براي گردشگران تمامي کشورهاست، افزود: برگزاري تورهاي معرفي جاذبه‌هاي گردشگري ايران براي تور گردانان و رسانه‌هاي کشور فرانسه مي‌تواند فضاي واقعي کشور ما را براي گردشگران و مردم فرانسه تشريح کند.
وي همچنين با ابراز علاقه‌مندي نسبت به تحصيل دانشجويان ايراني در دانشگاه‌هاي مرتبط با سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري فرانسه، گفت: افزايش تعاملات فرهنگي و علمي دو کشور در توسعه روابط همه‌جانبه مؤثر خواهد بود.
معاون رئيس‌جمهوري افزود: در ۶ ماهه اول سال ۹۵، کشور فرانسه در رتبه ۳۵ صادرات صنايع‌دستي ايران قرارگرفته است، با توجه به تنوع بي‌نظير صنايع‌دستي ايران و علاقه مردم فرانسه به آثار هنري، بايد راهکارهاي افزايش حجم صادرات صنايع‌دستي ايراني به فرانسه موردتوجه قرار گيرد.
احمدي پور در ادامه به پيشنهاد افتتاح فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي صنايع‌دستي ايراني در فرانسه را ارائه کرد و گفت: ما مي‌توانيم صنايع‌دستي هنرمندان ايراني را در اختيار فروشگاه‌هاي فرانسوي که مايل به عرضه اين آثار هستند قرار دهيم، همچنين استفاده از فضاي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي که در فرانسه برگزار مي‌شود براي عرضه صنايع‌دستي ايران هم مي‌تواند به‌عنوان يک راهکار موردبررسي قرار گيرد.
آيت‌الله رفسنجاني مرد بزرگي در صحنه سياسي ۴۰ سال گذشته است
در ادامه اين ديدار فرانسوا سنمو سفير فرانسه در تهران هم با ابراز خرسندي از ديدار معاون رئيس‌جمهوري، گفت: آيت‌الله رفسنجاني مرد بزرگي درصحنه سياسي ۴۰ سال گذشته بودند، ايشان موافق گشايش روابط و گفتگو با کشورهاي ديگر و به‌ويژه با کشور فرانسه بودند.
وي ادامه داد: پيش از ملاقات با شما در خصوص جنابعالي و فعاليت‌هاي دانشگاهي که داشتيد مطالب بسياري شنيدم، شما به‌عنوان استاد رشته جغرافياي سياسي و عضو مرکز علمي جغرافياي سياسي فعاليت داشتند که اين فعاليت‌ها بسيار تحسين‌برانگيز است.
سفير فرانسه تصريح کرد: خوشحالم که در اين ساختمان زيبا که بازتاب خوبي از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري است، حضور دارم.
هويت فرهنگ ايراني بين مردم فرانسه شناخته شده است
سنمو با تأکيد بر نظر رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري در مورد تأثير فرهنگ در گسترش روابط بين کشورها، گفت: فرانسه جزء اولين کشورهايي است که وزارت فرهنگ را تأسيس کرد و فعاليت‌هايي را در خصوص حفظ و مرمت بناهاي تاريخي انجام داد، ما امکانات بسيار زيادي را صرف امور فرهنگي و نگهداري از ميراث فرهنگي کشورمان مي‌کنيم.
وي با اشاره به اينکه هويت فرهنگ ايراني بين مردم فرانسه شناخته‌شده است، اضافه کرد: تاريخ کشور شما بسيار قديمي‌تر و غني‌تر از تاريخ فرانسه است.
سفير فرانسه در تهران با اشاره به سفر دکتر روحاني به اين کشور که حدود يک سال پيش انجام شد، تصريح کرد: اين سفر در ازسرگيري روابط بين دو کشور درزمينهٔ هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و به‌طور کلي تعامل همه‌جانبه تأثير بسزايي داشت.
وي به همکاري باستان شناسان ايراني و فرانسوي در پروژه‌هاي مشترک اشاره کرد و افزود: بر اساس تفاهم‌نامه‌اي که بين دو کشور به امضا رسيده است در حال حاضر باستان شناسان فرانسوي در سه پروژه محوطه ميرک سمنان، پاسارگاد و محوطه باستاني سميرم با باستان شناسان ايراني همکاري مي‌کنند و ما به دليل تسهيل حضور پژوهشگران فرانسوي در اين پروژه‌ها از شما تشکر مي‌کنيم.
برپايي نمايشگاه‌هاي متقابل بين موزه ملي ايران و موزه لوور
سنمو همچنين از همکاري‌هاي بين موزه‌اي دو کشور خبر داد و تصريح کرد: در سفر رئيس موزه لوور به ايران، توافقي همکاري در رابطه با همکاري‌هاي موزه‌اي بين موزه ملي ايران و موزه لوور به امضاء رسيد که اين تفاهم‌نامه سرآغازي براي رويدادهاي مهم موزه‌اي بين دو کشور خواهد بود، به‌زودي نمايشگاهي از آثار موزه لوور در موزه ملي ايران برپا مي‌شود همچنين نمايشگاه هنر ايراني در بهار سال ۲۰۱۸ در فرانسه برگزار خواهد شد که هنر پرتره عصر قاجار در اين نمايشگاه در معرض ديد مردم فرانسه قرار مي‌گيرد.
سفير فرانسه در تهران بابيان اينکه مسأله گردشگري براي کشور فرانسه از اهميت بسيار زيادي برخوردار است، اضافه کرد: فرانسه با ۸۰ ميليون گردشگر به‌عنوان اولين مقصد گردشگران در جهان شناخته مي‌شود اما بااين‌وجود ما براي رشد سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري، آموزش افراد در اين صنعت و ارتقاي سطح کيفي خدمات به گردشگراني که به فرانسه سفر مي‌کنند تلاش مي‌کنيم، چراکه گردشگري براي تمامي کشورها يک مسئله اقتصادي بسيار مهم است که باعث رشد اقتصادي مي‌شود.
وي بابيان اينکه رايزن اقتصادي سفارت فرانسه در تهران، مسئول پيگيري امور گردشگري است، افزود: براي دستيابي به راهکارهاي افزايش همکاري‌هاي دو کشور درزمينهٔ گردشگري، پيشنهاد مي‌کنم جلسه‌اي با حضور کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي ايران و رايزن اقتصادي فرانسه برگزار شود تا جزئيات اين همکاري موردبررسي قرار گيرد.
سنمو همچنين به يکي از مؤسسات معتبر فرانسوي که درزمينهٔ گردشگري فعاليت‌هاي گسترده‌اي دارد اشاره کرد و گفت: کارشناسان ايراني مي‌توانند از خدمات آموزشي اين موسسه و تجربيات مؤثر در حوزه گردشگري استفاده کنند، همچنين با توجه به انجام پروژه‌هاي زيرساختي در ايران، شرکت‌هاي معتبر فرانسوي که در اين زمينه فعاليت دارند مي‌توانند همکاري‌هايي را با طرف‌هاي ايراني داشته باشند، به‌طور مثال شرکت اکور که يکي از شرکت‌هاي معتبر بين‌المللي درزمينهٔ هتل‌سازي است و از چند ماه قبل فعاليت خود را در ايران آغاز کرده است.
توسعه فرودگاه‌هاي اصفهان و مشهد توسط شرکت فرانسوي ونسي
سفير فرانسه در تهران ادامه داد: توسعه ناوگان حمل‌ونقل هوايي از ديگر مواردي است که دو کشور مي‌توانند همکاري داشته باشند، شرکت فرانسوي ونسي در حال نهايي کردن قرارداد توسعه فرودگاه‌هاي دو شهر اصفهان و مشهد است و اين همکاري مي‌تواند در مورد تمامي شهرها انجام شود.
وي با بيان اينکه، تعداد گردشگراني که به ايران سفر مي‌کنند رو به افزايش است، اضافه کرد: فيلم‌ها، مطالب و مقالات بسيار زيادي در مورد ايران در کشور فرانسه منتشرشده است که فرانسوي‌هاي با ديدن اين مطالب بسيار علاقه‌مند سفر به ايران مي‌شوند، من بسياري از فرانسوي‌ها را مي‌بينم که از سفر به ايران خاطره خوبي دارند، ما گردشگران فرانسوي را براي سفر به کشور شما تشويق مي‌کنيم چراکه ايران يکي از امن‌ترين کشورهاي منطقه و يکي از کشورهاي نادر است که از پديده تروريسم در امان مانده است.
سنمو همچنين بابيان اينکه صنايع‌دستي ايراني تنوع و جاذبه بسيار زيادي دارد، گفت: مسائل دوجانبه در مورد صادرات صنايع‌دستي بايد موردبررسي قرار گيرد و شفاف شود، ما آمادگي داريم تا هر اطلاعاتي که موردنياز است را در اختيار شما قرار دهيم.
شناسايي سليقه و بازاريابي صنايع‌دستي در فرانسه
سفير فرانسه در تهران ادامه داد: براي شناسايي سليقه و بازاريابي در مورد صنايع‌دستي، پيشنهاد مي‌کنم متخصصان ايراني به فرانسه اعزام شوند تا با ارتباط با فدراسيون‌هاي صنايع‌دستي و گردشگري، موضوعات مربوط به صادرات صنايع‌دستي و عرضه آثار ايراني در نمايشگاه‌هاي فرانسوي را مورد ارزيابي قرار دهند.
تشکيل کميته کاري زيرنظر معاون صنايع‌دستي
در پايان اين ديدار معاون رئيس جموري بابيان اينکه، درگذشت آيت‌الله رفسنجاني، پس از رحلت امام خميني (ره) بزرگ‌ترين ضايعه در ايران است، گفت: هرچند شرايط روحي مناسبي براي حضور در اين جلسه نداشتيم اما طبق قرار قبلي تلاش کرديم تا اين ديدار برگزار شود، ما سعي مي‌کنيم که پيام آيت‌الله رفسنجاني را که پيام اعتدال، صلح و گفتگو در سياست خارجي و داخلي بود را در اين دولت منتقل کنيم.
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تصريح کرد: براي افزايش همکاري‌هاي بين دو کشور درزمينهٔ باستان‌شناسي و امور موزه‌اي بايد جلسه کاري مشترکي برگزار شود.
وي ادامه داد: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري تمايل دارد تا از تجربيات مؤسسات معتبر فرانسوي که درزمينهٔ گردشگري فعاليت مي‌کنند استفاده کند.
معاون رئيس‌جمهوري افزود: پيشنهاد مي‌کنم کميته‌اي با حضور کارشناسان دو کشور براي افزايش همکاري ايران و فرانسه درزمينه‌هاي ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري زير نظر بهمن نامور مطلق معاون صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي تشکيل شود تا فعاليت‌ها با سرعت بيشتري دنبال شود.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

ايران مقصدي امن براي گردشگران دنياست ايران مقصدي امن براي گردشگران دنياست

برچسب ها

اندکی تفکر …

دو قشر از مردم همیشه بدبخت هستند:
آنهایی که حرف هیچ کس را گوش نمی دهند.(خودرأی)
آنهایی که به حرف همه گوش می دهند.(دهن بین)
-چرچیل

پر بازدیدترین مطالب