پر بازدید ترین مطالب

اوقات شرعی گرگان


اوقات شرعی به افق گرگان شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق گرگان، اذان ظهر به افق گرگان و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق گرگان است. زاویه انحراف قبله در شهر گرگان 43.3 درجه است.

اوقات شرعی امروز جمعه

۱۷ آذر ۱۳۹۶ – 2017 December 08

اذان صبح به افق گرگان

۰۵:۱۹:۴۵

طلوع افتاب به افق گرگان

۰۶:۵۲:۱۷

اذان ظهر به افق گرگان

۱۱:۴۴:۳۷

غروب آفتاب به افق گرگان

۱۶:۳۵:۳۶

اذان مغرب به افق گرگان

۱۶:۵۵:۰۱

شهر گرگان مرکز شهرستان گرگان و استان گلستان در جانب شرقی شمال کشور ایران است. شهر و شهرستانی كه امروز گرگان خوانده می‌شود تا سال 1316 شمسی موسوم به استرآباد بود، و كل منطقه گرگان قديم، در تقسيمات كشوری امروز، استان گلستان نام دارد. كاوشهای باستان‌شناسی پيشينه تمدن اين منطقه را 5 تا 6 هزار سال اعلام كرده‌اند. این شهر یک شهر توریستی است و در فصل‌های از سال به یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور تبدیل می‌شود. 

موقعیت جغرافیایی گرگان

شهرستان گرگان از شمال به شهرستان آق قلا، از شرق به شهرستان کردکوی و بندر ترکمن و از جنوب به ارتفاعات شاهکوه و استان سمنان محدود است. 

 طول جغرافیایی  عرض جغرافیایی
 54.4393° E  36.8456° N

تقسیمات کشوری و جمعیت گرگان

بخش مرکزی شهرستان شامل دهستان‌های استرآباد جنوبی، انجیرآب، روشن آباد و  شهرهای گرگان و جلین است. بخش بهاران از دهستان استرآباد شمالی، دهستان قرق و شهر سرخنکلاته تشکیل شده است. 

جمعیت شهرستان در سال ۱۳۹۰، برابر با ۴۶۲٬۴۵۵ نفر (۱۳۵۲۱۳ خانوار) بوده‌است که شامل ۲۳۳۲۳۸ مرد و ۲۲۹۲۱۷ زن و جمعیت شهر گرگان برابر با ۳۲۹٬۵۳۶ نفر بوده‌است. 

زبان و مذهب مردم گرگان

مردم این شهرستان با گویش طبری و فارسی گرگانی سخن می‌گویند. شماری از ترکمن‌ها در دهه‌های اخیر به شهر گرگان مهاجرت کرده‌اند. اهل تشیع را تمامی گروه‌های فارسی زبان، ترک (آذری و قزلباش) و… و اهل تسنن را نیز گروه‌های ترکمن، قزاق و بلوچ تشکیل می‌دهند. مسیحیان، بهاییان و صوفیان گنابادی از اقلیت‌های کوچک مذهبی هستند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب