پر بازدید ترین مطالب

اوقات شرعی قائم شهر


اوقات شرعی به افق قائم شهر شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق قائم شهر، اذان ظهر به افق قائم شهر و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق قائم شهر است. زاویه انحراف قبله در شهر قائم شهر 40.5 درجه است.

اوقات شرعی امروز جمعه

۱۷ آذر ۱۳۹۶ – 2017 December 08

اذان صبح به افق قائم‌شهر

۰۵:۲۵:۳۴

طلوع افتاب به افق قائم‌شهر

۰۶:۵۷:۳۵

اذان ظهر به افق قائم‌شهر

۱۱:۵۰:۵۹

غروب آفتاب به افق قائم‌شهر

۱۶:۴۳:۰۲

اذان مغرب به افق قائم‌شهر

۱۷:۰۲:۱۹

شهرستان قائم شهر به مرکزیت شهری به همین نام یکی از مهمترین شهرهای استان مازندران است که در ناحیهٔ البرز مرکزی قرار گرفته و در گذشته (قبل از پیروزی انقلاب) آن را شاهی می‌نامیدند. جاب است بدانید این شهر از به هم پیوستن هفت محله‌ی کوچکسرا، کتی‌سر، آب بندان‌سر، حسن‌آباد، سیدمحله، بربری‌محله و مجاورمحله (شامل ترک‌محله و کبریت‌محله) به علی‌آباد تشکیل شد که در شهریور سال ١٣١٤ به موجب تصویب نامه هیأت وزیران نام علی‌آباد به شاهی مبدل گردید، سرانجام در سال ۱۳۵۷ و در جریان انقلاب نام شهر به قائم‌شهر تغییر یافت.

موقعیت جغرافیایی قائم شهر

شهرستان قائم‌شهر از جنوب با شهرستان سوادکوه از شمال با شهرستان جویبار، از شرق با شهرستان ساری و از غرب با شهرستان بابل هم‌مرز می‌باشد. طول و عرض جغرافیایی آن بین ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۵۲ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۵۳ درجه و ۳ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است.

تقسیمات کشوری و جمعیت قائم شهر

جمعیت شهرستان قائم‌شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۳۰۹٬۱۹۹ نفر است، که ۲۱۵٬۲۸۰ نفر در مناطق شهری و ۹۳٬۹۱۹ در نقاط روستایی ساکن هستند. این شهرستان در حال حاضر از ۲ شهر قائم‌شهر و ارطه و ۱ بخش مرکزی تشکیل شده‌است.

فرهنگ و زبان مردم قائم شهر

ترکیب جمعیتی شهرستان با توجه به مهاجرپذیر بودن آن شامل اقوام مختلفی از جمله سوادکوهی‌ها، شهمیرزادی‌ها، سمنانی‌ها، گرمساری‌ها، بربری‌ها، مهاجرین پراکنده دیگری از سایر مناطق ایران و ساکنان بومی است که اغلب آنها ضمن تسلط بر زبان فارسی کشور، به زبان مازندرانی و تعدادی نیز علاوه بر مازندرانی، به زبان‌ها و لهجه‌های گیلکی، سمنانی، شهمیرزادی و… سخن می‌گویند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب