پر بازدید ترین مطالب

اوقات شرعی بروجرد


اوقات شرعی به افق بروجرد شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق بروجرد، اذان ظهر به افق بروجرد و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق بروجرد است. زاویه انحراف قبله در شهر بروجرد 34.6 درجه است.

اوقات شرعی امروز جمعه

۱۷ آذر ۱۳۹۶ – 2017 December 08

اذان صبح به افق بروجرد

۰۵:۳۸:۳۶

طلوع افتاب به افق بروجرد

۰۷:۰۷:۳۴

اذان ظهر به افق بروجرد

۱۲:۰۷:۲۸

غروب آفتاب به افق بروجرد

۱۷:۰۶:۰۲

اذان مغرب به افق بروجرد

۱۷:۲۴:۳۶

بروجرد مرکز شهرستان بروجرد، دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و بیست و نهمین شهر پرجمعیت ایران است. این شهر در شمال دشتی حاصلخیز به نام سیلاخور قرار گرفته و قله‌های مرتفع گرّین از مجموعه رشته کوه‌های زاگرس، شمال غربی تا جنوب شرقی آن را دربر گرفته‌اند. 

موقعیت جغرافیایی بروجرد

بروجرد در دامنهٔ بلندترین دیوارهٔ زاگرس در ارتفاع ۱۵۵۰ تا ۱۵۷۱ متری از سطح دریا و در ۳۳/۹ درجه شمالی و ۴۸/۸ درجه شرقی واقع می‌باشد. بلندترین نقطه شهرستان بروجرد، کوه گرین با ارتفاع ۳۶۲۳ متر در غرب شهر بروجرد و پست‌ترین ناحیه آن، در دشت سیلاخور با ارتفاع تقریبی ۱۵۰۰ متر قرار دارد. این شهر و مناطق پیرامون آن به دلیل قرار گیری بر روی گسل سراسری زاگرس، زلزله خیز هستند.

جمعیت و تقسیمات کشوری شهرستان بروجرد

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان بروجرد در سال ۱۳۹۰ برابر با۳۳۷،۶۳۱ نفر بوده است که ۱۹٫۳ درصد جمعیت استان لرستان را شامل می شود. این شهرستان ۱۶۰۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و از دو بخش مرکزی و اشترینان و ۷ دهستان تشکیل شده‌ است.

زبان و مذهب مردم بروجرد

بیشتر مردم شهرستان بروجرد به ویژه ساکنان شهر بروجرد و روستاهای شمال آن با گویش بروجردی سخن می‌گویند. این گویش با تفاوت های جزئی میان مردم شهرستان‌های نهاوند و ملایر و مناطق مجاور رواج دارد. در لغت نامه دهخدا زیر مدخل شهرستان بروجرد آمده است: زبان مادری سکنه بروجرد فارسی لری و مذهب عموم مسلمانان شیعه اثناعشری است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب