پر بازدید ترین مطالب

اوقات شرعی اسلام آباد غرب


اوقات شرعی به افق اسلام آباد غرب شامل اذان صبح و طلوع آفتاب به افق اسلام آباد غرب، اذان ظهر به افق اسلام آباد غرب و غروب آفتاب و اذان مغرب به افق اسلام آباد غرب است.

اوقات شرعی امروز پنجشنبه

۱۶ آذر ۱۳۹۶ – 2017 December 07

اذان صبح به افق اسلام‌آباد غرب

۰۵:۴۶:۵۹

طلوع افتاب به افق اسلام‌آباد غرب

۰۷:۱۶:۰۵

اذان ظهر به افق اسلام‌آباد غرب

۱۲:۱۵:۵۳

غروب آفتاب به افق اسلام‌آباد غرب

۱۷:۱۴:۱۹

اذان مغرب به افق اسلام‌آباد غرب

۱۷:۳۲:۵۵

اسلام‌آباد غرب یکی از شهرهای استان کرمانشاه و مرکز شهرستان اسلام آباد غرب است و به لحاظ جمعیت و وسعت دومین شهر استان کرمانشاه بعد از شهر کرمانشاه می‌باشد. با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی عامل اتصال استانهای ایلام، بخشی از استانهای لرستان و خوزستان و همچنین شهرهای غربی استان کرمانشاه به مرکز کشور و نقطه اتصال دو قطب مهم صنعتی شمال و جنوب یعنی استان خوزستان و آذربایجان غربی است.

موقعیت جغرافیایی اسلام آباد غرب

این شهر از شمال به شهرستان جوانرود، از خاور به شهرستان کرمانشاه، از جنوب به شهرستان سیروان و از باختر به شهرستان دالاهو و گیلان غرب محدود می‌شود. در درازای جغرافیایی ۴۶ درجه و ۳۱ دقیقه و در پهنای جغرافیایی ۳۴ درجه و ۶ دقیقه و در بلندی ۱۳۳۵متری از سطح دریا، در ۶۵ کیلومتری جنوب باختری کرمانشاه و در مسیر راه کرمانشاه – خسروی قرار دارد.

تقسیمات کشوری و جمعیت اسلام آباد غرب

بخش مرکزی این شهرستان شامل دهستان حسن‌آباد، دهستان حومه جنوبی، دهستان حومه شمالی، دهستان شیان و شهر اسلام‌آباد غرب است. بخش حمیل شامل دهستان منصوری، دهستان هرسم، دهستان حمیل و نشهر حمیل می‌شود.

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهرستان برابر با ۱۴۰٬۸۷۶ نفر و جمعیت شهر اسلام آباد غرب برابر با ۹۰٬۵۵۹ نفر (۲۶٬۵۰۳ خانوار) بوده‌است.

زبان و مذهب مردم اسلام آباد غرب

اکثر مردمان شهر مسلمان و بر آئین شیعه اند. اما گروهی نیز پیروی دین یارسان هستند که عموماً از ایل‌های گوران، قلخانی و سنجابی می‌باشند. همچنین اقلیتی نیز پیروی دین‌های یهودی و مسیحی هستند. زبان مردم  غرب کردی جنوبی است که با گویش کلهری خاص این شهر ادا می‌شود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب