پر بازدید ترین مطالب

اهداف‌تان را با اين افراد در ميان نگذاريد


اهداف‌تان را با اين افراد در ميان نگذاريد

خبرگزاري آريا –
هدف زندگي
اهداف خود را با کساني در ميان بگذاريد که قبلاً در آن زمينه خود به موفقيت دست يافته اند
گفته شده است که همان لحظه اي که هدفي را تعيين مي کنيم، بايد آن را به همه بگوييم تا ابزاري براي تضمين موفقيت باشد. اين تعهدي به تمام دنياست که تضمين مي کند تا ما براي رسيدن به آن هدف، حاضر باشيم فشار اضافه را تحمل کنيم. ولي آيا اين کار هميشه بهترين رويکرد است؟
اين ها چند دسته از افرادي هستند که در هنگام مطرح کردن اهدافتان، بايد حواستان به آن ها باشد:
1. افرادي که اهداف خودشان را دنبال نمي کنند
هر کسي سيستم اعتقادي مخصوص به خود را دارد که چه چيزي ممکن يا غيرممکن است، که با نحوه تربيت او در ارتباط است. بسياري از افراد هستند که به شما پيشنهاد مي دهند تا اهداف خود را به سطحي پايين تر بياوريد که با توجه به درک آن ها از ممکن بودن، به نظرشان امکان پذير بيايد. با اين کار، ما به زندگي بر اساس قواعد مورد قبول اجتماع بسنده مي کنيم به جاي اينکه به دنبال نوآوري ها، کسب و کارها و رفتارهايي باشيم که مي تواند تمام جامعه را از وضع کنوني بهبود دهد.
کسي که اهداف خودش را دنبال نمي کند ممکن است به شما پيشنهاد دهد که نيازي به تغيير کردن نداريد. اين خواسته خودخواهانه فردي است که مي خواهد با پايين نگه داشتن شما، احساس برابري کند. اين موضوع بسيار زيان آور است، چرا که باعث مي شود شما به جاي تلاش کردن، به وضع فعلي بسنده کنيد. در اين حالت، باورهاي آن ها هرگز به چالش کشيده نمي شود و اهداف شما هرگز برآورده نمي شود.
حتي بدتر از آن، فردي است که به طور کلامي با تلاش شما موافقت مي کند، ولي به صورت غير کلامي مخالفت مي کند. گفته شده است که ما 93 درصد به طور غير کلامي با يکديگر ارتباط برقرار مي کنيم. از طريق نورون هاي آينه اي، مغزهاي ما حداقل به صورت غير هوشيارانه مي توانند هر چيزي که گفته نمي شود را متوجه شوند. کسي که به صورت کلامي با شما موافقت مي کند ولي به صورت غير کلامي به شما ترديد دارد، باعث خواهد شد که شما خودتان را زير سؤال ببريد.
وقتي که به هدف خود فکر مي کنيد احساس ترديد مي کنيد، و اين ممکن است پيشرفت شما را خدشه دار کند حتي پيش از اينکه شروع شود. وقتي که اهداف ما هنوز در حال توسعه هستند، بايد مطمئن شويم که در کنار افرادي قرار نداريم که در ناباوري و بي اعتقادي زندگي مي کنند.
راهکار: اهداف خود را با کساني در ميان بگذاريد که قبلاً در آن زمينه از زندگي خود به موفقيت دست يافته اند، يا کساني که در حال حاضر در تلاش براي رسيدن به موفقيت در زندگي خود هستند. آن ها سيستم هايي اعتقادي دارند که شکاک ها و کساني که فکر کوچکي دارند از آن بهره مند نيستند. اين ها معدود افرادي هستند که وقتي شما به خودتان ترديد پيدا کنيد، با شما مخالفت خواهند کرد. کساني که با باورهاي محدود کننده شما مبارزه خواهند کرد و شما را به استاندارد بالاتري از زندگي سوق خواهند داد.
2. افرادي که به جاي تعهد و سرسپردگي شما، هدفتان را تحسين مي کنند
از آنجايي که ما مخلوقاتي اجتماعي هستيم، اغلب مي خواهيم که به وسيله افرادي که نزديک خود نگه مي داريم پذيرفته شويم. دوستان و خانواده هاي خوش نيت ما سعي مي کنند با تحسين اهدافي که تعيين مي کنيم، عزت نفس ما را تقويت کنند. ولي اين کار بي فايده است چرا که به جاي اقدام ما، نيت مان را مورد تأييد قرار مي دهد. روانشناسان ثابت کرده اند که تحسين کردن فرايند به جاي عملکرد، براي عزت نفس و دستيابي به هدف سودمندتر است. عمل مشخص کردن هدف و دنبال کردن راهي براي رسيدن به عظمت، آزاردهنده است. اگر اطرافيانمان فقط براي تعيين کردن هدف ما را تحسين کنند و اين کار مايه تسلي ما شود، شايد هرگز پيگيري لازم براي دستيابي به آن هدف را پيدا نکنيم. مجدداً به کُنج راحتي خود بر مي گرديم به جاي اينکه سوار هواپيماي موفقيت شويم.
راهکار: يادتان باشد که هدف تعيين کردن شما را از بقيه جدا نمي کند. بايد مراقب حس آسايشي باشيم که تحسين توسط ديگران مي تواند به وجود بيارد. اگر هدف هاي خود را با کساني که دوستشان داريد در ميان بگذاريد، به خودتان يادآوري کنيد که هنوز راه درازي تا رسيدن به موفقيت داريد و پيگيري راه هميشه حس بهتري نسبت به تأييد شدن توسط ديگران دارد. اگر کسي به شما بابت هدف تعيين کردن تبريک بگويد، آن تبريک را در ذهن خود به گونه اي جاي دهيد که انگار بابت تعهد و تلاشتان براي دستيابي به آن هدف به شما تبريک مي گويند.
3. افرادي که هميشه انتقاد مي کنند
انتقاد لزوماً سمي نيست، ولي اين شخصي نيست که شما وقتي هدفتان تازه در مراحل اوليه است، بخواهيد با او صحبت کنيد.
شايد شما تمام اعتماد به نفس موجود در جهان را داشته باشيد، ولي هنوز هم بايد در نظر بگيريد که چشم اندازتان تازه در ابتداي راه است و بايد مورد محافظت قرار بگيرد. در اين مرحله، حرکت لحظه اي داراي اهميت بسيار زياد است. اغلب اوقات، فرد منتقد نيت خوبي دارد؛ او نمي خواهد ببيند که شما وارد مسير اشتباهي شويد. ولي ممکن است توصيه او را به سادگي با کمال گرايي اشتباه بگيريم. وقتي نظر اين افراد در مراحل اوليه فرايند بيان شود، تنها باعث مي شود که سفر ما به تعويق بيفتد يا اينکه مسيرمان به سمت موفقيت به کلي متوقف شود.
راهکار: اين افراد ذهنيتي دارند که مي تواند براي ويرايش دستنوشته هاي ما، بررسي محصولاتمان و قوي کردن مجموعه مهارت هايمان بسيار مفيد باشد. مهم است که اين افراد را در حلقه ارتباطي خود حفظ کنيم، ولي تنها وقتي مي توانيم اهدافمان را با آن ها در ميان بگذاريم که به نتايج قابل قبولي رسيده باشيم. در آن نقطه، مي توانيم از منتقدان درخواست فيدبک کنيم. آن ها مي توانند کيفيت تلاش ما را افزايش دهند.
منبع: برترينها
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب