پر بازدید ترین مطالب

اندوريد پي نمي‌گذارد اپليکشين‌ها مخفيانه به دوربين و ميکروفون دسترسي پيدا کنند


اندوريد پي نمي‌گذارد اپليکشين‌ها مخفيانه به دوربين و ميکروفون دسترسي پيدا کنند

خبرگزاري آريا – هنوز اطلاعات زيادي درباره‌ي نسخه‌ بعدي اندرويد وجود ندارد. تنها شايعاتي درباره‌ي بهينه‌سازي بريدگي نمايشگر و بلاک شدن API هاي ذخيره نشده به گوش مي‌رسد. با اين حال اکنون منبع موثقي از قطع کردن دسترسي برنامه‌ي پس زمينه به دوربين در اندوريد پي خبر مي‌دهند.
به گزارش XDA Developers، اين نسخه از اندرويد برنامه‌هاي پس زمينه‌اي که قصد دارند در هر زماني به دوربين دسترسي پيدا کنند را يافته و اين توانايي را از آنها مي‌گيرد. قابليت ياد شده مي‌تواند کاربراني که حفظ حريم خصوصي برايشان اهميت بسياري دارد را به خوبي راضي کند.

ايجاد چنين محدوديتي توسط اندرويد پي بر اساس شناسه کاربري اپ يا UID صورت مي‌گيرد. اين UID در واقع مشخصه‌هاي منحصر به فردي هستند که اندرويد به هر اپليکيشني که روي تلفن هوشمند نصب مي‌شود، اختصاص مي‌دهد و اين ويژگي به خصوص تا زمان پاک شدن اپ‌ها يکسان مي ماند.
گزارش شده که اندوريد پي مي‌تواند UID‌هاي غير فعال را شناسايي کرده و دسترسي آن اپليکيشن به دوربين‌ها را قطع کند. در اين صورت اگر يک اپليکيشن غير فعال که در پس زمينه حضور دارد، بخواهد از دوربين استفاده کند، سيستم عامل بلافاصله سعي خواهد کرد تا زماني که اپ در پس زمينه فعال است با ايجاد خطاهاي نرم افزاري زياد از دسترسي‌اش به دوربين جلوگيري کند.

پيش از اين ويژگي Doze نسخه‌هاي قبلي اندرويد، دسترسي اپليکشين‌هاي فعال در پس زمينه را به پردازنده و سرويس‌ شبکه‌‌ محدود مي‌کرد. در اندرويد اوريو نيز تمام اپليکيشن ها موظف بودند در صورت استفاده از دوربين، با به نمايش گذاشتن يک اعلان، اتفاق مذکور را به اطلاع کاربر برسانند. به همين منوال قابليت جديد اندرويد پي روند ايجاد محدوديت استفاده از دوربين را به مرحله بعدي رسانده و اپليکيشن‌هاي پس زمينه را نيز در بر خواهد گرفت.
ويژگي جديد اندرويد پي تنها محدود به دوربين‌ها نيست و سيستم عامل جديد گوگل قرار است از دسترسي اپليکيشن‌هاي پس زمينه به ميکروفون نيز جلوگيري کند. بدين صورت تنها اپ‌هاي فعال اجازه استفاده از ميکرفون موبايل را خواهند داشت.
ويژگي‌هاي ياد شده مي‌تواند راه‌حل مطلوبي براي مقابله با اپليکيشن‌هايي ارائه دهد که آرام و بي خبر به ضبط ويديو، عکس‌برداري و صدابرداري از فعاليت‌هاي کاربران مي‌پردازند.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب