انجام تکاليف را براي کودکان لذت‌بخش کنيممفیدستان:

انجام تکاليف را براي کودکان لذت‌بخش کنيم


خبرگزاري آريا-رويا شريفي گفت: اگر با نوشتن و مطالعه دروس مدرسه در خانه با فرزندتان مشکل داريد يا با بهانه‌گيري‌هاي کودک براي انجام تکاليف دچار مشکل شده‌ايد، نکاتي که در ادامه گفته مي‌شود براي شما خالي از لطف نيست.
به گزارش خبرگزاري آريا، بايد بدانيم استعداد کودکان و توانايي‌هاي آنها با يکديگر قابل مقايسه نيست، گاهي نداشتن توجه و تمرکز باعث بي‌علاقگي در کودک براي انجام تکاليف مي‌شود پس انجام تست‌هاي خاص براي کودکان، قبل از شروع مدرسه توصيه مي‌شود.
اگر کودک شما علاقه‌مند به انجام همه امور درسي است نبايد مرتب و بيش از اندازه او را تشويق کنيد، زيرا کودک به اين روش عادت خواهد کرد و در صورتي که اين تشويق‌ها تکرار نشود به شدت علاقه‌مندي خود را از دست خواهد داد، اما اگر کودک شما در انجام امور مدرسه بي‌علاقه و بي‌توجه است بايد اين کار را به هر شيوه‌اي مي‌توانيد برايش لذت‌بخش کنيد. تشويق اين گونه کودکان بسيار مهم است استفاده از جملات به تو افتخار مي‌کنم، تو موفقي و دوستت دارم به کودک انگيزه و لذت توجه به امور درسي را خواهد داد. براي کودک دبستاني خود با کمک او برنامه‌ريزي کنيد. کودکان در اين سن بسيار علاقه‌مند به قانونمند بودن و رعايت کردن قوانين ازپيش‌تعيين‌شده هستند و اگر براي آنها قوانيني مانند بازي طراحي کنيد به انجام دادن آن علاقه‌مند خواهد شد.
کودک شما قانون و نظم را بايد بشناسد و ارزش وقت را درک کند. انجام تکاليف را بااهميت نشان دهيد و با دادن پاداش‌هايي چون تماشاي فيلم مورد علاقه، بردن به مکاني که کودک دوست دارد و… کودک را علاقه‌مند کنيد. گاهي خريد ميز تحرير ساده يا اختصاص اتاق يا محلي براي انجام تکاليف مي‌تواند راهکار مناسبي براي ارتباط با تکاليف در کودک باشد، به گونه‌اي که اگر کسي خواست در آن مکان بنشيند، در مقابل کودک به فرد بگوييد آنجا محل انجام تکاليف کودک‌تان است، با اين کار کودک اعتماد به نفس پيدا مي‌کند و تصور مي‌کند اين جايگاه براي کاري مهم به او سپرده شده است.
فراموش نکنيم عصبانيت، فرياد، يا تکرار مداوم نمي‌تواند کودک را وادار به نوشتن تکاليف کند اما قاطع بودن شما و اينکه نشان دهيد از فرزندتان چه مي‌خواهيد اهميت بالايي دارد، نکته ديگر در کودکاني که با تکاليف منزل ارتباط خوبي ندارند گاهي مي‌تواند مشکلات مدرسه باشد. دوستاني که باعث آزار کودک مي‌شوند يا رفتار معلم در برخورد با کودک مي‌تواند در اين موضوع نقش داشته باشد. حفظ ارتباط نزديک و منظم والدين با مربي و مدرسه مي‌تواند بسيار در کمک به کودک براي ارتباط با تکاليف اهميت داشته باشد. توصيه مي‌شود تشويق را بسيار جدي بدانيم اينکه کودکان را در سنين دبستان بتوانيم به درس علاقه‌مند کنيم بسيار اهميت دارد و مانند سرمايه‌اي در مقاطع بالاتر به کارمان مي‌آيد، پس از هر فرصتي براي لذت‌بخش کردن تکاليف در کودک استفاده کنيم.

سلامت نيوز: انجام تکاليف را براي کودکان لذت‌بخش کنيملینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

همیشه از آدم‌های منفی فاصله بگیرید.
آن‌ها برای هر "راه‌حلی"، یک "مشکل" دارند!