پر بازدید ترین مطالب

انتقام اوراکل از گوگل با افشاي نقض حريم خصوصي کاربران اندرويدي


انتقام اوراکل از گوگل با افشاي نقض حريم خصوصي کاربران اندرويدي

خبرگزاري آريا – اخيرا گزارشي منتشر شد که نشان مي داد گوگل حتي در صورت خاموش بودن GPS موبايل کاربران نيز مي تواند موقعيت جغرافيايي آن ها را تشخيص دهد که اين ماجرا سبب نگراني عمده از جهت نقض حريم خصوصي شد. گوگل نيز به سرعت متوجه ماجرا شد و جلوي آن را گرفت و معذرت خواهي کرد.
اما اين اطلاعات را چه کسي منتشر کرد و سبب رسوايي گوگل شد؟ شرکت اوراکل.
در حال حاضر، گوگل و اوراکل در جبهه هاي متعددي با يکديگر درگير هستند. در دادگاه، واشنگتن دي.سي. و حتي مطبوعات. اين دو غول بزرگ تکنولوژي تقريبا کل دهه گذشته را با خصومت پشت سر گذاشته اند. دشمني از آنجايي آغاز شد که اوراکل مدعي شد گوگل کدهاي جاواي آن ها را دزديده و در ساخت اندرويد از آن استفاده کرده است.
اين شرکت بزرگ فعال در زمينه رايانش ابري، طي هفت سال گذشته در دادگاه بر سر غرامت 9 ميليارد دلاري درگير بوده اند. گوگل تقريبا در اکثر مواقع موفق شده تا از خود در مقابل قاضي پرونده دفاع کند اما حالا که ماجرا در دادگاه به نتيجه نمي رسد، پس اوراکل بازي را به بيرون مي کشد.
اوراکل حتي زماني که تصميم گيري هاي گوگل روي کار آن ها تاثير نمي گذارد باز هم در برابر مانتين ويو مي ايستد تا جلو پيشرفت کار آن ها را بگيرد. حتي آن ها سعي کرده اند تا در اروپا و آمريکا قانون گذاران را عليه گوگل به دليل رفتارهاي غير رقابتي تحريک کنند. اوراکل براي تمسخر گوگل پا را فراتر گذاشته و بيلبوردهاي خياباني نيز کرايه کرده.
حالا گفته مي شود که گزارش اخير کوارتز توسط اوراکل تامين شده. به گفته وبسايت ريکود، اوراکل کمپيني را تدارک ديده که هدف اصلي آن چيزي نيست جز آسيب رساندن به گوگل در محيط هاي ديگر علاوه بر دادگاه و تحت تاثير قرار دادن نام شرکت در فضاهاي سياسي و مالي است.

گزارش ريکود را مي توان به وسيله توييت اخير اشکان سلطاني، مدير فناوري هاي سابق کميسيون تجارت فدرال آمريکا نيز تاييد کرد. به گفته سلطاني، اوراکل بيش از 5 ماه مشغول لابي گري بوده تا بتواند داستان نقض حريم خصوصي توسط گوگل را به رسانه ها بفروشد.
کن گلوئک از مديران ارشد اوراکل در پاسخ به ريکود که آيا اين شرکت قصد آسيب زدن به گوگل را دارد گفته که چنين طرحي در کمپاني آن ها برقرار نيست: «گوگل به اندازه کافي براي خودش حاشيه درست مي کند و نيازي به کمکي از سوي ما ندارد. ما بر اساس شايستگي ها، منافعمان و منافع مشتريانمان حفظ جايگاه مي کنيم، بدون فکر کردن در مورد گوگل.»
وي اما در مورد گزارش کوارتز به طور مستقيم صحبت نکرد ولي به شکلي کنايه آميز از مهارت کارکنان شرکت در شناخت اندرويد مي گويد: «اوراکل تخصص فني عظيمي روي اندرويد دارد چون گوگل اندرويد را از ما دزديده است.»
از سوي ديگر ولي گوگل به پرسش ريکود پاسخي نداده و فعلا سکوت کرده است. اوراکل تنها شرکتي نيست که گوگل با آن درگير است. براي مثال مايکروسافت يکي ديگر از رقيبان سرسخت گوگل بود که البته سال گذشته اين دو به صلح رسيدند.
حالا بايد ديد قرباني اصلي نبرد ميان گوگل و اوراکل چه کسي خواهد بود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب