پر بازدید ترین مطالب

ال جي، سامسونگ يا هواوي؛ برند بعدي مشمول طرح رجيستري؛ گوشي‌هاي دست دوم هم ثبت مي‌شوند


ال جي، سامسونگ يا هواوي؛ برند بعدي مشمول طرح رجيستري؛ گوشي‌هاي دست دوم هم ثبت مي‌شوند

خبرگزاري آريا – مدير کل فناوري اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که يکي از سه برند سامسونگ، ال‌جي يا هواوي، مشمول بعدي طرح رجيستري خواهد بود.
به گزارش جام‌جم آنلاين به نقل از فارس، حميدرضا دهقاني‌نيا، مدير کل فناوري اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، امروز طي يک نشست خبري اعلام کرد که درخواست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اعضاي صنف فروشندگان تلفن همراه اين است که از اين پس از خريد تلفن همراهي که قادر به احراز اصالت آن نيستند، پرهيز کنند و پيش از خريداري تلفن همراه، از قاچاق نبودن آن اطمينان حاصل کنند. دهقاني خاطرنشان کرد که فروشندگان بايد اين موضوع را در مورد گوشي‌هايي که در حال حاضر شامل طرح رجيستري نيستند نيز در نظر داشته باشند.
دهقاني خاطرنشان کرد که احراز اصالت گوشي تلفن همراه از روي کد IMEI آن قابل انجام است. به اعتقاد وي، طرح ثبت گوشي در شبکه يا رجيستري، مصداق نزديک همکاري دولت و بخش خصوصي است. دهقاني چنين همکاري‌‌هايي را لازمه‌ي رساندن طرح‌هاي ملي اين‌چنيني با ضريب نفوذ بالا به نتيجه‌ي مطلوب مي‌داند.
مدير کل فناوري اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بيان اينکه فرآيند‌هاي ديگري نيز مشمول طرح رجيستري شده‌اند، افزود:
در گذشته، احراز اصالت کالا از طريق کد دستوري #7777* انجام مي‌شد؛ اما اکنون بايد علاوه‌ بر مورد ذکرشده، پس از استعلام فرآيند اصالت خريداران فعال‌سازي گوشي را انجام دهند. براي اين کار، خريدار بايد از طريق کد دستوري #7777* اقدام کند که در اين سامانه‌، گزينه‌ي دوم مربوط به فعال‌سازي گوشي است.
دهقاني‌نيا در ادامه از اجراي فاز سوم طرح رجيستري گوشي تلفن همراه از هفته‌ي آينده خبر داد و گفت:
گام انتقال مالکيت مربوط به افرادي است که مي‌خواهند گوشي خود را بفروشند يا گوشي دست دوم خريداري کنند که بر اين اساس بايد تمامي مراحل اصالت کالا و فعال‌سازي آن انجام شود. براساس آمار گمرک جمهوري اسلامي ايران، طرح رجيستري با موفقيت در حال انجام است.
طبق گفته‌ي دهقاني نيا، در 9 ماه اول سال 1395، ارزش واردات رسمي گوشي موبايل، 147 ميليون دلار بوده که در 9 ماه اول سال 96 اين رقم به 278 ميليون دلار رسيده است. همچنين در پاييز سال 95، ارزش وارداتي تلفن همراه 56 ميليون دلار بوده که اين رقم در پاييز امسال به 144 ميليون دلار رسيده است؛ بنابراين، واردات رسمي تلفن همراه رشدي 160 درصدي داشته است.
دهقاني نيا در خصوص فاز سوم طرح رجيستري گفت:
مرحله‌ي سوم در زمان خريد و فروش‌ گوشي‌هاي دست دوم کارايي دارد و اين امکان را براي مالک فراهم مي‌کند که اگر گوشي تلفن همراهش سرقت شد، بدون نياز به مراجعه به جايگاه خاصي، گوشي را از حيز انتفاع خارج کند و حتي اين امکان را به دارنده‌ي ‌گوشي مي‌دهد که بتواند وضعيت گوشي سرقت‌شده‌‌ي خود را تشخيص دهد.
حميدرضا دهقاني‌ نيا در ادامه بيان داشت که مطابق اعلام وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، تمام گوشي‌هاي تلفن همراهي که تا ساعت 23 و 59 دقيقه‌ي روز 14 آذر 1396 روشن شده و سرويس دريافت کرده‌اند، گوشي مجاز تلقي مي‌شوند و سرويس مربوطه را دريافت خواهند کرد؛ اما اين تاريخ ديگر قابل تمديد نيست.
وي در ادامه گفت:
روزانه تعدادي گوشي از شبکه‌ي تلفن همراه خارج مي‌شود و بيش از 70 درصد گوشي‌هايي که وارد شبکه مي‌شوند، فعال هستند و شناسه‌ي آن‌ها پس از استعلام پاسخ مثبت مي‌گيرد. بر اساس برنامه تلاش مي‌کنيم قبل از بيست و دوم بهمن‌ماه، يکي از سه برند سامسونگ، ال‌جي يا هواوي، مشمول طرح رجيستري شود.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب