پر بازدید ترین مطالب

اقدامات اوليه در مواجهه با ريزگردها


اقدامات اوليه در مواجهه با ريزگردها

خبرگزاري آريا – اغلب زائراني که به کشورهاي با اقليم خشک و بياباني همچون عربستان و عراق و سوريه سفر کرده‌اند در معرض ريزگردها بوده و تقريبا با اين پديده آشنايي دارند.
متاسفانه چند سالي است پديده ريزگردها به سطح وسيعي از ايران نيز گسترش يافته است. ريزگردها از ترکيب ذرات ريز گرد و غبار با آلاينده‌هاي شهري به وجود مي‌آيند که از نظر اندازه متفاوت و داراي ذرات درشت غيرقابل تنفس و ذرات ريز قابل تنفس هستند.
ذرات درشت گرد و غبار حداکثر مي‌توانند به داخل بيني، دهان و حلق راه پيدا کنند، اما ذرات ريز مي‌توانند به اعماق بيشتر و نواحي حساس مجراي تنفسي و ريه نفوذ کنند.
ذرات موجود در پديده گرد و غبار اغلب از نوع درشت و غيرقابل تنفس هستند و سلامت را به طور جدي تهديد نمي‌کنند، اما مي‌توانند در افرادي که سابقه بيماري‌هاي تنفسي مانند آسم و آمفيزم دارند، مشکلاتي ايجاد کنند.
از نشانه‌هاي واضح مواجهه با گرد و غبار، تحريک چشم‌ها و راه‌هاي هوايي فوقاني است. از آثار سريع و کوتاه‌مدت ريزگردها، اختلال در ضربان قلب و حملات قلبي و تنفسي در افراد مستعد و از آثار درازمدت آن، ورود ذرات چند ميکروني گرد و غبار به دستگاه تنفسي و خون و ايجاد رسوب و التهاب است که سبب بروز تنگي و تصلب عروق مي‌شود.
چه بايد کرد؟
تا حد امکان در روزهاي آلوده به سفرهاي غيرضروري نرويد و از منزل خارج نشويد و درها و پنجره‌ها را ببنديد.
در فضاهاي آلوده به مدت کوتاه‌تري تردد کنيد و نفس عميق نکشيد و ورزش و نرمش و پياده‌روي نکنيد. فعاليت بدني باعث افزايش ضربان قلب و فعاليت دستگاه تنفسي و در نتيجه افزايش ورود هواي آلوده به ريه‌ها مي‌شود.
به طور مداوم مجراي بيني را به کمک سرم‌ شست‌وشو بشوييد.
در صورت خروج از منزل از ماسک‌هاي استاندارد و مخصوص گرد و غبار استفاده کنيد. اين ماسک‌ها انواع مختلفي دارند و بايد از داروخانه و مراکز مجاز تهيه شوند.
ماسک‌هاي معمولي و دستمال کاغذي چون منافذ باز و بزرگي دارند، آلاينده‌ها را از خود عبور مي‌دهند و قادر به جلوگيري از ورود ريزگردها به مجراي تنفسي نيستند و بدتر اين که فرد با اين تصور که اين پوشش‌ها جلوي ورود ريزگردها را مي‌گيرند، نفس‌هاي عميق‌تري مي‌کشند.
ماسک‌هاي معمولي براي جلوگيري از ورود گرد و غبار هنگام گردگيري خانه مناسب است.
ماسک بايد به طور کامل،‌ جلوي دهان و بيني را بپوشاند و هر دو ساعت عوض شود، زيرا در صورت عدم تعويض خود منبع آلودگي مي‌شود.
ماسک‌هاي مخصوص گرد و غبار،‌ اغلب جلوي ورود آلاينده‌هاي گازي هوا مانند منواکسيدکربن را نمي‌گيرند.
چون استفاده از ماسک باعث گرم‌شدن سيستم تنفسي و ناراحتي فرد در تنفس مطلوب مي‌شود، استفاده از آن براي اغلب بيماران آسمي و تنفسي و بيماران قلبي سخت است. پس اين بيماران بهتر است تا زمان رفع کامل آلودگي از خانه يا از محيط‌هاي با تهويه مطبوع خارج نشوند.
مصرف ميوه‌هاي رنگي و شير و ساير لبنيات را در اولويت مصرف قرار دهيد.
هنگام رانندگي در گرد و غبار پنجره‌ها را ببنديد و تهويه مطبوع خودرو را روشن کنيد و در حالتي قرار دهيد که هواي بيرون وارد نشود.
دريچه‌هاي کولر، يکي از راه‌هاي ورود ريزگردها به خانه است. پس دريچه‌ها را ببنديد و روي آنها يک کاغذ يا مقوا بچسبانيد تا مانع ورود گرد و خاک به خانه شود.
فاخره بهبهاني – جام‌جملینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب