پر بازدید ترین مطالب

افکار منفي ممکن است واگيردار باشد


افکار منفي ممکن است واگيردار باشد

خبرگزاري آريا –
افکار منفي, واکنش مثبت,مشاوره خانواده
يک بررسي جديد نشان مي‌دهد شيوه واکنش مثبت يا منفي اطرافيان ما به حوادث استرس‌زا در هنگامي که ما در ميانه يک مرحله انتقالي عمده زندگي هستيم، ممکن است به ما هم سرايت کند.
مهمتر اينکه اين بررسي نشان داد که به نظر مي‌رسد که افزايش خطر افسردگي که با تفکر منفي همراهي دارد، در طول همين دوران بروز کند.
پژوهشگران در اين بررسي “آسيب‌پذيري شناختي”- گرايش به اين فکر که وقايع منفي بازتاب نقصان‌هاي خود شخص است يا اين نقصان‌ها به وقايع منفي بيشتري منجر خواهد شد- در 103 زوج از دانشجويان سال اول کالج را که هم‌اتاقي بودند، ارزيابي کردند.
بررسي‌هاي پيشين نشان داده‌اند که افرادي که داراي آسيب‌پذيري شناختي بالايي هستند، در معرض خطر بيشتر افسردگي هستند.
اين پژوهشگران مي‌گويند: “يافته‌هاي ما نشان داد که ميزان آسيب‌پذيري شناختي افراد مورد بررسي به طور قابل‌ملاحظه‌اي تحت تاثير ميزان آسيب‌پذيري شناختي هم‌اتاقي‌هاي‌شان است و برعکس.”
همه هم‌اتاقي‌ها در اين بررسي به طور اتفاقي انتخاب شده بودند؛ دانشجويان هم‌اتاق‌هاي‌‌شان را انتخاب نمي‌کنند. تنها سه ماه زندگي با يکديگر براي سرايت اين ويژگي کفايت مي‌کرد.
اين پژوهشگران همچنين دريافتند که در افرادي که در حين سه ماه اول وارد شدن به کالج افزايش آسيب‌پذيري شناختي را تجربه مي‌کنند، در مقايسه به آنهايي که چنين افزايشي را تجربه نمي‌کنند، ميزان علائم افسردگي تقريبا دو برابر مي‌شود.
اين تاثير به خصوص هنگامي قوي بود که افراد مورد بررسي تحت شرايط استرس شديد قرار داشتند.
به گفته اين پژوهشگران پيش از اين بررسي تصور مي‌شد که آسيب‌پذيري شناختي هنگامي که شخص از مراحل اوليه نوجواني گذشته باشد، تغيير چنداني نمي‌کند. اما اين يافته‌هاي جديد بيانگر آن است که در حين مراحل انتقالي عمده زندگي- هنگامي که شخص به طور مداوم در معرض يک شرايط اجتماعي جديد قرار مي‌گيرد- آسيب‌پذيري شناختي ممکن است تغيير کند.
اين پژوهشگران مي‌گويند عوامل ژنتيکي، زيست‌شناختي و محيطي همگي نقشي در ميزان آسيب‌پذيري شناختي يک فرد ايفا مي‌کنند.
به گفته آنها با توجه به منحصر به فرد بودن محيط اجتماعي که دانشجويان سال اول کالج در آن به سر مي‌برند، پژوهش‌هاي بيشتري لازم است که تعيين کند آيا آسيب‌پذيري شناختي در همه افراد در طول زمان تغيير مي‌کند يا نه.
اين پژوهشگران مي‌نويسند: “يافته‌هاي ما با شمار فزاينده‌اي از بررسي‌ها هماهنگي دارد که نشان داده‌اند بسياري از خصوصيات روانشناختي و زيست‌شناختي که پيش از اين تصور مي شد در دوران بزرگسالي تثبيت شده‌اند، همچنان قابل تغيير دادن و انعطاف هستند.”
منبع: سلامت نيوز
لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب