پر بازدید ترین مطالب

اعمال دهه اول ماه محرم ، ماه حُزن اهل بیت علیهم السلام


ماه محرم ماه عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و اهل بیت پاک و مطهرشان است. در این ماه مردم برای عزاداری به هیئت ها و حسینیه ها می روند. امروز در نیک صالحی می خواهیم برخی اعمال ماه محرم در روز هفتم و نهم این ماه را بیان کنیم.

اعمال ماه محرم در دهه اول

بدانکه این ماه ، ماه حُزن اهل بیت علیهم السلام و شیعیان ایشان است و از حضرت امام رضاعلیهالسلام روایت است که چون ماه محرّم داخل مى شد پدرم را کسى خندان نمى دید و اندوه و حُزن پیوستهبر او غالب مى شد تا روز دهم چون روز عاشورا مى شد آن روز، روز مصیبت و حزن وگریه او بود و مى فرمود امروز روزى است که حسین علیه السلام شهید شده است

اعمال ماه محرم

مهمترین اعمال ماه محرم

روز نهم روز تاسوعا است از حضرت صادق علیه السلام روایت است که فرمود تاسوعا روزى بود که جنابامام حسین علیه السلام و اصحابش را در کربلا محاصره کردند و سپاه شام بر قتال آن حضرت اجتماع کردندو ابن مرجانه و عُمر سعد خوشحال شدند به سبب کثرت سپاه و بسیارى لشکر که براى آنها جمع شدهبود و جناب امام حسین علیه السلام و اصحابش را ضعیف شمردند و یقین کردند که یاورى از براى آنحضرت نخواهد آمد و اهل عراق او را مَدَد نخواهند نمود پس فرمود پدرم فداى آن ضعیف غریب .

هر انچه باید راجع به وقایع روز هفتم محرم بدانید

اعمال ماه محرم

اصلی ترین اعمال ماه محرم

۱- حضرت موسى به نبوت مبعوث شد.

موسى بن عمران بن یصر بن قاهث بن لاوى بن یعقوبعلیه‌السلام با اهل و عیال و اموال خود از مدین خارج و رهسپار مصر مى گردید شبى در بیابان سینا پیاده شدند و هوا سرد بود به فکر آتش افتاد موسى از دور نورى مشاهده کرد به خیال اینکه آتش است عصا را به دست گرفته به طرف (طور) نور آمد شاید آتش تهیه کند.

خطاب رسید انّى انا ربّک فاخلع نعلیک انّک بالوادالمقدس طوى وانا اخترتک فاستمع لما یوحى (طه ۹ – الى آخر ۳۶).

موسى، من پروردگار تو هستم کفشت را از پاى بیرون آر زیرا در مکان مقدسى قرار گرفتىمن ترا به پیغمبرى برگزیدم پس بشنو آنچه وحى مى شود البته نیست غیر از من معبودبه حقّ پس مرا عبادت کن و نماز برپادار (و دو معجزه به موسى عنایت شد).

۱- موسى در دستت چیست؟ عرض کرد آن عصاى منست، خطاب رسید بزمین انداز،موسى به زمین انداخت به صورت مار درآمد و مى خزید فرمود بگیر آنرا و نترس همان عصا خواهد بود.

۲- دستت را از گریبان بیرون آر نور سفید و صاف خارج مى شود، با این دو نشانه پروردگاربه مصر پیش فرعون برو که او اطمینان کرده عرض کرد پروردگارا شرح صدر و قلب نیرومندبه من عنایت فرما و کار را آسان کن و گره از زبانم بردار تا قول من نافذ باشد با برادرمهرون پشتم را محکم کن و او را به من برسان خطاب رسید قد اوتیتُ سؤ لک یا موسىدعایت مستجاب و آنچه خواستى داده شد.

وقایع روز هفتم محرم

۲- آب را به روى اهلبیت عصمت(ع) بستند ۶۱ ق

امروز از ابن زیاد ملعون به عمر بن سعد نامه رسید به این مضمون: یابن سعد میان حسینو آب فرات حائل شو و کار را برایشان تنگ بگیر و نگذار یک قطره آب بنوشند چنانکه به عثمان کردند،ابن سعد همان وقت عمر و بن حجاج را با پانصد سوار بر شریعه موکّل گرداند.

عطش بر امام و اصحاب کرام غالب شد برادرش عباس را خواند و با سى نفر فارسو بیست پیاده شبانه با بیست مشک به طلب آب فرستاد عمروبن حجاج سر کرده موکلینآب صیحه زد شما کیستید نافع جواب داد منم پسر عموى تو آمدم بیاشامم گفت بخور گوارا باد.

نافع گفت واى بر تو مى گوئى من آب بخورم حسین و اهلبیتش تشنه بمیرند عمرو گفتراست گفتى اما به ما دستور داده اند مانع شویم نافع باصحاب صیحه زد داخل فرات شویدو عمرو هم صیحه زد مانع شوید و بجنگید عده اى از اصحاب جنگ مى کردند و عده اى مشکهارا پر مى نمودند و کسى از اصحاب امام کشته نشد و آب را به خیام رساندند و اهل  بیت  آب خوردند.

شیعه نیوز و اهل بیتلینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب