اعتياد به شبکه‌هاي اجتماعي را چگونه ترک کنيممفیدستان:

اعتياد به شبکه‌هاي اجتماعي را چگونه ترک کنيم


خبرگزاري آريا- امروزه نيمي از جمعيت جهان آنلاين هستند و عصر، عصر ديجيتال است؛ اما اين واقعيت که کاربران هر روز وقت بيشتري در فضاي مجازي مي‌گذرانند، تاثيرات منفي اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي بر زندگي روزمره را بيشتر آشکار مي کند.
به گزارش خبرگزاري آريا،شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توانند ابزار تحول باشند، به نشر ايده‌هاي سازنده کمک کنند و انسان‌ها را به هم وصل کنند؛ اما از نگراني در مورد حريم خصوصي گرفته تا مزاحمت هاي آنلاين، معضلات هر روز کاربران شبکه‌هاي اجتماعي هستند.
علاوه بر اين، پژوهش‌هاي تازه نشان داده‌اند که وابستگي کاربران به اينترنت و شبکه‌هاي اجتماعي اثر منفي روي سلامت جسمي و رواني آنها دارد.
تازه‌ترين پژوهش در انگليس نشان داده است که اينستاگرام تاثير منفي بر سلامت جوانان دارد. اسنپ‌چت در اين مطالعه به عنوان دومين شبکه اجتماعي مضر براي سلامت رواني ذکر شده است.
به دنبال بيشتر شدن تاثيرات منفي شبکه‌هاي اجتماعي، کاربران بيشتري به تعديل و تنظيم رابطه خود با دنياي آنلاين علاقمند شده‌اند.
با اين همه، درست مانند هر اعتياد ديگر، افراد حتي در مواقعي که از شبکه‌هاي اجتماعي متنفر هستند، نمي‌توانند آن را ترک کنند.
دکتر ريچارد گراهام، يکي از مشاوران مرکز ترک اعتياد اينترنت در لندن، درباره تاثير شبکه‌هاي اجتماعي بر مغز و حالت‌هاي رواني کاربران گفت: گرچه مطالعات نشان داده است که شبکه‌هاي اجتماعي مي‌توانند حافظه کاربران را تقويت کنند، اما استفاده بيش از اندازه ممکن است به عکس، باعث ضعيف شدن حافظه و کاهش تمرکز شود.
شبکه‌هاي اجتماعي همچنين مي توانند به اعتماد به نفس جواناني که مدام به دنبال مقايسه خود با ديگر کاربران هستند، آسيب بزنند.
دکتر گراهام توصيه‌هايي کاربردي براي کاربران دارد تا رابطه‌اي سالم با شبکه‌هاي اجتماعي داشته باشند:
– مراقب خواب خود باشيد. نور صفحه‌ موبايل يا تبلت باعث کاهش فعاليت هورمون خواب و موجب مي‌شود که مغز سيگنال بيدار شدن دريافت کند. از حدود يک ساعت مانده به زمان خواب، شبکه‌هاي اجتماعي را کنار بگذاريد.
– اساسا استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي را به زمان مشخصي محدود کنيد، مثلا روزي چهار بار و هر بار فقط يک ربع به فيسبوک‌ سربزنيد و سعي کنيد اين ميزان را به مرور کاهش دهيد.
– دامنه مکان استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي را محدود کنيد. مثلا خودتان را مقيد کنيد که هيچ وقت در اتاق خواب سراغ اينستاگرام نرويد.
– ابزارهاي ديجيتال مانند موبايل و تبلت را در ساعات مشخصي از روز از خود دور نگه داريد تا سراغ شبکه‌هاي اجتماعي نرويد.
-چالش کنترل استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي را به عنوان يک فعاليت مثبت براي خود و اطرافيان‌تان جا بيندازيد تا انگيزه کافي براي پايبند ماندن به آن داشته باشيد،مثلا بگوييد که مي‌خواهيد تمرکزتان را بالا ببريد.
مشاوران علاوه بر توصيه‌ به کاهش استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي، توصيه‌هايي هم دارند که کاربران چگونه از شبکه‌هاي اجتماعي استفاده کنند:
– قبل از تايپ کردن فکر کنيد. يک قاعده ساده آن است که چيزي را که در گفت‌وگوي رو در رو به ديگران نمي‌گوييد، در شبکه‌هاي اجتماعي هم ننويسيد.
– عملکرد خود در شبکه‌هاي اجتماعي را حسابرسي کنيد. هر از گاهي پروفايل‌هاي خود در شبکه‌هاي اجتماعي را بررسي کنيد و از خود بپرسيد آيا از پيام‌ها، عکس‌ها و مطالبي که به طور عمومي منتشر مي‌کنيد راضي هستيد؟ آيا چهره‌اي که براي خود ساخته‌ايد با واقعيت زندگي شما منطبق است؟
– خانه‌تکاني ديجيتال را فراموش نکنيد. لازم نيست که در همه شبکه‌هاي اجتماعي پروفايل داشته باشيد. اگر يکي از حساب‌هاي شما مدتي است که بي‌استفاده مانده است، آن را پاک کنيد.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

اندکی تفکر …

افکار هر انسان میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها میگذراند.
خود را در محاصره افراد موفق قرار دهیم...