پر بازدید ترین مطالب

استخراج بيت کوين انرژي مي بلعد و اثرات گلخانه اي آن در حال افزايش است


استخراج بيت کوين انرژي مي بلعد و اثرات گلخانه اي آن در حال افزايش است

خبرگزاري آريا – احتمالا شما هم سال ها است که پديده اي به نام بيت کوين را چون پيچيده و بعيد به نظر مي رسد ناديده گرفته ايد. اما اگر به آينده اي که دنيا فراتر از سوخت هاي فسيلي مي رود علاقه مند هستيد، همگي بايد دقت بيشتري به خرج دهيم.
هفته پيش، بهاي يک بيت کوين از مرز 10 هزار دلار براي اولين بار گذشت. طي چند روز بعدي قيمت به 12 هزار دلار رسيد و حالا مرز 15 هزار دلار را هم رد کرده است. اما اوايل امسال، هر بيت کوين کمتر از 1000 دلار قيمت داشت.
اگر يک بيت کوين 100 دلاري در سال 2011 خريداري کرده بوديد، ثروت شما امروز 4 ميليون دلار بود. در خبرها و اينترنت خوانده ايد که مردم در آن سال هاي با بيت کوين خريدهايشان را انجام مي دادند يا براي دوستانشان شام مي خريدند. حالا تصور کنيد همان فرد اگر پولي که بابت شام يک شب پرداخته را نگه مي داشت، احتمالا حالا مي توانست يک خانه بزرگ خريداري کند.

چنين افزايش قيمتي ناگهاني بسيار حيرت انگيز است، اما بيت کوين ساخته نشده تا وسيله اي براي سرمايه گذاري باشد. خالقانش تصور مي کردند که بيت کوين قرار است جايگزين پول واقعي شود و تراکنش هاي کاملا امن و ناشناس از طريق آن انجام پذيرد.
اما آنچه که آن ها متوجه نشدند اين بود که کامپيوترهاي شبکه پشت بيت کوين يک روز چقدر مي توانند انرژي مصرف کنند. به بيان ساده تر، بيت کوين از هدف اصلي اش يعني تراکنش هاي سريع به دور از سوخت هاي فسيلي فاصله گرفته و اين تازه شروع راه است. با در نظر گرفتن اثر گلخانه اي که ايجاد مي کند، بيت کوين يک اتفاق ناخوشايند است و هر روز هم بدتر مي شود.
ارزهاي رمزنگاري شده مثل بيت کوين يک سرويس منحصر به فرد ارائه مي دهند: تراکنش هاي مالي که هيچ نيازي به دولت ها، ادارات و بانک ها ندارد. دِرِک تامسون از آتلانتيک، بيت کوين را يک «تکنولوژي هوشمندانه و به طور بالقوه انقلابي» مي خواند که کل اقتصاد مي تواند روي آن سوار شود. در واقع يک چيزي معادل اينترنت در دنياي اقتصاد. حتي برخي مي گويند که بيت کوين يک روزي دلار آمريکا را نيز منسوخ مي کند.

اما خيزش بيت کوين در دوره خاصي از تاريخ بشر رخ مي دهد. بشر دهه ها از مقابله و مبارزه با تغييرات اقليمي عقب افتاده و هر اقدامي بايد سنجيده صورت پذيرد ولي در مورد بيت کوين، چنين ملاحظاتي انجام نمي گيرد.
تراکنش هاي مالي ديجيتال در دنياي واقعي هم بهايي دارند. رشد غير قابل تصور ارزهاي رمزنگاري شده نياز مبرمي به کامپيوترها نيز ايجاد کرده است. با رشد بيت کوين، مسئله هاي رياضي که يک کامپيوتر بايد براي استخراج حل کند سخت و سخت تر مي شود.
امروز، هر تراکنش نيازمند انرژي مورد نياز 9 خانه در ايالات متحده براي يک روز است و استخراج کنندگان روز به روز کامپيوترهاي بيشتري را به کار مي گيرند. در حال حاضر، جمع کل مصرف شبکه استخراج بيت کوين 100 هزار برابر بيشتر از انرژي مورد نياز 500 ابر کامپيوتر سريع در جهان است.

کل انرژي مصرف شده اين شبکه از سخت افزار عظيم است: تقريبا 31 تراوات ساعت در هر سال. بيش از 150 کشور در دنيا هستند که سالانه کمتر از اين مقدار انرژي مصرف مي کنند. و اين شبکه سيري ناپذير در حال افزايش مصرف انرژي اش با سرعت 450 گيگاوات بر ساعت است.
اين مصرف هولناک، انرژي را از سراسر جهان به داخل مي کشد در حالي که مي توانست صرف شارژ خودروها و برق رساني به خانه ها شود ولي همگي به مزارع استخراج بيت کوين رفته. در ونزوئلا، حالا که استخراج بيت کوين سرعت گرفته، بسيار از مناطق با کمبود برق و قطعي هاي پي در پي مواجه هستند.
بزرگترين معدن بيت کوين اما در چين است، جايي که يکي از ارزان ترين منابع انرژي بدون کربن مورد استفاده قرار مي گيرد. حتي يکي از دارندگان خودرو تسلا تلاش کرد تا سيستمي در داخل ماشين خود داشته باشد تا از برق مجاني جايگاه هاي شارژ عمومي نيز بتواند استفاده کند.

تا چند ماه ديگر، انرژي مورد مصرف توسط شبکه هاي گسترده استخراج بيت کوين با قدرت بيشتري انرژي مي بلعد و با توجه به محدوديت منابع توليد انرژي تجديد پذير، فشار بيشتري به منابع طبيعي و سوخت فسيلي مي آيد و اثر گلخانه اي بيشتري را شاهد هستيم. طبق آمار، تا جولاي 2019 شبکه بيت کوين انرژي مورد نيازش از انرژي مورد نياز کل ايالات متحده بيشتر خواهد شد و تا فوريه 2020، ميزان انرژي مورد نياز معادن بيت کوين برابر با انرژي مورد نياز کل دنيا خواهد شد.
همين حالا چندين اصلاحات متنوع در حال ايجاد است تا تراکنش ها نياز به قدرت پردازشي کمتري داشته باشد. با اين حال، کاهش هزينه استخراج بيت کوين سبب جذب افراد بيشتري خواهد شد و هزاران نفر ديگر نيز به اين شبکه مي پيوندند.
اين يک مسير کاملا ناپايدار است و بايد توقفي براي آن در نظر گرفت.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب