پر بازدید ترین مطالب

از کوآنزيم Q10 چه مي‌دانيد؟


                 از کوآنزيم Q10 چه مي‌دانيد؟

خبرگزاري آريا – ماهنامه دنياي زنان: کوآنزيم Q10 يکي از آنتي اکسيدان هاي مورد علاقه پژوهشگران و دانشمندان است. اين ويتامين بطور طبيعي در سلول هاي بدن يافت مي شود. بدن آن را توليد و از آن براي ساخت آدنوزين تري فسفات استفاده مي نمايد. محققان مدت زيادي را صرف تحقيق درباره اين ماده غذايي جذاب نموده اند. برخي از مطالعات حتي حدس مي زنند که افزايش سطح اين آنتي اکسيدان مي تواند حدود نه سال به طول زندگي فرد اضافه نمايد.
درباره Q10 بيشتر بدانيم
کوآنزيم Q10 مي تواند در بدن شما به دو فرم مشاهده شود
اوبي کينول
فرم اکسيد شده کوآنزيم است که در بدن متابوليزه مي شود و دوباره به شکل آنتي اکسيداني کوآنزيم Q10 در مي آيد که اوبي کينول ناميده مي شود. اوبي کينول، فرم آنتي اکسيداني کوآنزيم است که قادر به از بين بردن راديکال هاي آزاد و حفاظت از DNA پروتئين ها و ليپوپروتئين هاي با چگالي پايين (مانند LDL) در برابر آسيب هاي اکسيداتيو است.
کوآنزيم Q10 به منظور تبديل غذا به انرژي براي بدن لازم است. قدرت آنتي اکسيداني بالاي اين کوآنزيم مي تواند از سلول ها و DNA در برابر اکسيداسيون راديکال هاي آزاد محافظت نمايد. رفع اثرات ناشي از کهولت سن و کاهش خطر مشکلات جدي سلامت مانند بيماري هاي قلبي و سرطان از ديگر اثرات آن است. خوب است بدانيد قدرت کوآنزيم هاي Q10 به دليل توانايي آنها در توليد انرژي در سلول، فعاليت به عنوان آنتي اکسيدان هاي با نقش محافظتي و پيشگيري از تشکيل لخته هاي خوني است.
کوآنزيم Q10 به مقدار زياد در اندام هايي مانند قلب، کبد، پانکراس و کليه ها يافت مي شود. همه اين اندام ها نياز به انرژي بالايي دارند و براي عملکرد بهينه خود به حضور فعال اين آنتي اکسيدان و نقش حمايتي آن تکيه مي کنند. کوآنزيم Q10 نه تنها چرخه سلامت را حمايت مي کند بلکه وجود آن براي عملکرد بهينه عضلات قلب نيز امري حياتي و کاملا ضروري است.
کوآنزيم Q10 و مشکلات قلبي
پژوهشگران به مشاهده جالبي در مورد ارتباط کوآنزيم Q10 با قلب رسيدند. سطح کوآنزيم Q10 در ماهيچه قلب بيماراني که مشکل قلبي دارند بطور طبيعي پايين تر است.
اين کاهش سطح با افزايش مشکلات قلبي، بيشتر خود را نشان مي دهد. بارها از استاتين ها (داروي خاص پايين آورنده LDL) براي معالجه بيماران با مشکلات قلبي استفاده شده است چرا که آنها قادر به بلاک کردن سنتز کلسترول هستند اما از سويي ديگر سنتز کوآنزيم Q10 را هم مانع مي شوند.
درباره Q10 بيشتر بدانيم
در مطالعه ديگري که بر روي بيماران قلبي انجام گرديد محققان دريافتند که کوآنزيم محافظ قلب، مرگ و مير ناشي از مشکلات قلبي را به نصف کاهش داده است.
کوآنزيم Q10 آنتي اکسيداني است که از همه سلول هاي بدن شما محافظت مي نمايد. مي تواند مانع اکسيداسيون راديکال هاي آزاد و التهابات ناشي از آن و باعث شناسايي علل تعدادي از مشکلات عصبي مانند پارکينسون و آلزايمر شود. در بيماران ديابتي مصرف مکمل کوآنزيم Q10 ممکن است علاوه بر بهبود سلامت قلب در آنها به رفع مشکل فشار خون بالا و قند خون در اين رابطه کمک کند.
افزايش طول عمر
فراموش نشود کوآنزيم Q10 خصوصيات قدرتمند ضد پيري دارد و حتي ممکن است باعث طول عمر بشود. اين مسئله به فوائد و نقش ضروري آن در سلامت قلب که باعث زندگي سالم تر و طولاني تر مي شود و توانايي آن در کمک به ميتوکندري ها در مصرف موثرتر انرژي سلولي مربوط مي شود.
دانشمندان مي گويند که آسيب هاي وارده ناشي از راديکال هاي آزاد بر ميتوکندري هاي سلول ها، ريشه اصلي سالخوردگي است. بنابراين نقش حفاظتي، حياتي کوآنزيم Q10 از ميتوکندري هاي سلول ها ممکن است راهي به سوي عمري طولاني تر باشد. از آنجا که کوآنزيم Q10 به ميتوکندري ها در مصرف بهتر انرژي کمک مي کند، آسيب ها و اثرات ناشي از بيماري هاي مربوط به مراحل سالخوردگي را با اين کار خود تقريبا متوقف مي نمايد.
به گفته محققان زماني که ميزان دريافت کوآنزيم به 25 درصد کاهش مي يابد، عملکرد آن دچار آسيب مي شود و اگر اين کاهش به هفتاد و پنج درصد برسد مي تواند باعث آسيب هاي جبران ناپذيري به بافت يا حتي مرگ آن شود.
مشکل بزرگ کوآنزيم Q10
بدن شما هر روز نيازمند مقادير فراواني کوآنزيم Q10 به منظور سلامت سلول ها و محافظت در برابر آسيب هاي احتمالي است. همچنين به منظور ضربان هاي بهتر قلب و کاهش اثرات مراحل سالخوردگي و پيري به اين آنتي اکسيدان حياتي وابسته است. سطوح کوآنزيم Q10 در بدن بطور طبيعي با افزايش سن کم و کمتر مي شود. وقتي جوان هستيد بدن شما مقادير لازم آن را توليد مي کند اما پس از گذشت سال ها و ورود به سالخوردگي در اثر استرس و افزايش سن، سطوح کوآنزيم به شدت رو به افول مي نهد.
در بيست سالگي (سني که هيچ کس در آن زمان به فکر مصرف مکمل آن نيست) قلب بيشترين مقدار کوآنزيم Q10 را نسبت به ديگر اندام هاي بدن دارد. در هشتاد سالگي، سطوح کوآنزيم Q10 در قلب به نصف تقليل مي يابد و باعث بروز عوارضي در سلامت سلول ها مي گردد. همزمان با کاهش ميزان کوآنزيم Q10 و افزايش سن، بدن شما قادر به توليد انرژي لازم براي عملکرد بهينه خود نمي باشد. به تدريج سلول ها در برابر راديکال هاي آزاد آسيب پذير شده، بيماري ها بروز پيدا مي کنند. اينجاست که بدن شما نيازمند کوآنزيم بيشتر و مقادير فراوان تري از آن است، که با مصرف مکمل مي توان به آن کمک کرد.
اما يکي از بزرگ ترين معايب در دريافت مکمل کوآنزيم اين است که جذب آن براي بدن بسيار سخت است. کوآنزيم Q10 قادر به حل شدن کامل در دستگاه گوارش نيست، بنابراين اگر بدن شما قادر به جذب آن نباشد، پس دريافت آن هم فايده اي ندارد. همانگونه که گفتيم اوبي کينول شکل آنتي اکسيداني اين کوآنزيم در بدن است که در مقايسه با کوآنزيم Q10 معمولي 8 برابر بهتر جذب بدن مي شود و اين مشکل را تا حدودي مرتفع مي نمايد.
کوآنزيم Q10 به دليل فوائد غيرقابل انکارش در سلامت يکي از مکمل هاي محبوب در دسترس امروزي است. در نظر داشته باشيد در صورت مشورت با پزشک خود، بهترين فرم آن را هميشه تهيه نماييد. اوبي کينول در دسترس ترين شکل کوآنزيم براي استفاده بدن شماست. اگر عمر طولاني مي خواهيد و تمايل داريد از سلامت خود لذت ببريد، بخصوص اگر در معرض مشکلات قلبي هستيد، مصرف اوبي کينول روزانه چيزي است که سلول هاي بدن شما نياز دارد.
منابع غذايي غني اين ويتامين عبارتند از: ماهي هاي چرب، گوشت قرمز، دل و جگر و قلوه
ساير منابع آن شامل: غذات سبوس دار، آجيل، جوانه گندم، تخم مرغ، اسفناج و براکلي است.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب