از هشت ماهگي به کودک ميوه بدهيدمفیدستان:

از هشت ماهگي به کودک ميوه بدهيد


خبرگزاري آريا-معمولا از سن هشت ماهگي به بعد توصيه مي‌شود که ميوه‌ها در تغذيه تکميلي کودک گنجانده شود و سيب‌ و گلابي رنده شده يا موز له شده به شيرخوار بدهيد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر رامين مظفري‌کرماني، متخصص نوزادان و کودکان و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با پايگاه خبري «سلامانه» به سوال يکي از کاربران پاسخ داد.
شيرخوار ٥ ماهه‌اي دارم که وزنش ۶ کيلو و ۹۰۰ گرم و دور سرش ۵/۴۳ و قدش ٦٣ سانتي‌متر است. دچار ريفلاكس است. به گفته پزشك ٤ قاشق سيب پخته و رقيق شده با آب و در روز ديگر هويج به همين صورت به او دادم ولي علايم ريفلاكس بيشتر شده. مدام انگشت اشاره در دهانش است بي‌قراري و گريه مي‌کند. وقتي به مركز بهداشت بردم، سرلاك برنج رو توصيه كرد ولي پزشک با فرني و سرلاك به علت ريفلاكس موافق نيست. راهنمايي‌ام کنيد. بهتر است تغذيه تكميلي با چه غذايي شروع شود
معمولا از سن هشت ماهگي به بعد توصيه مي‌شود که ميوه‌ها در تغذيه تکميلي کودک گنجانده شود و سيب‌ و گلابي رنده شده يا موز له شده به شيرخوار بدهيد. سن ۵ ماهگي براي دادن ميوه مناسب نيست. درضمن شدت ريفلاکس شيرخوارتان شديد نبوده و و جاي نگراني نيست چون وزن‌گيري فرزندتان خوب است. اين احتمال وجود دارد که ريفلاکس شيرخوارتان به خاطر زياد شيردادن باشد. به هر حال بايد ديد که آيا علت ريفلاکس کودکتان خوردن زياد شير است يا نه.
شروع تغذيه تکميلي از ۶ ماهگي است. پيشنهاد مي‌شود تغذيه فرزندتان را با فرني که از مخلوط «آب و نشاسته» يا «آب و لعاب برنج» درست شده، شروع کنيد. دادن فرني ريفلاکس شيرخوار را تشديد نمي‌کند. از هفته سوم شش ماهگي نيز سوپ را به رژيم غذايي شيرخوارتان اضافه کنيد. در تهيه سوپ بايد از ترکيب گوشت گوسفند يا مرغ پخته، سيب‌زميني، هويج، سبزي، ماکاروني، برنج و کره استفاده کنيد. از افزودن هر نوع ادويه‌اي به سوپ حتي نمک و رب گوجه‌فرنگي اجتناب کنيد.
دادن سرلاک هم توصيه نمي‌شود چراکه اگر ذائقه شيرخوارتان به اين خوراکي‌ها عادت کند، ديگر به خوبي غذايي که شما درست کرده باشيد را نمي‌خورد. ضمن اينکه سرلاک به اندازه سوپي که تهيه شده از ترکيبات گوشت، مرغ و سبزيجات تازه است، حاوي موادمغذي نيست.
سلامت نيوز: از هشت ماهگي به کودک ميوه بدهيدلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

وضعیت کنونی شما،
سرنوشت نهایی شما نیست.
روزهای خوب هم خواهند آمد...