پر بازدید ترین مطالب

ارتباط بيماري لثه و ريسک بالاي ابتلا به سرطان مري


ارتباط بيماري لثه و ريسک بالاي ابتلا به سرطان مري

خبرگزاري آريا – يافته هاي جديد نشان مي دهد باکتري هاي مرتبط با بيماري لثه با احتمال بالا ابتلا به سرطان مري ارتباط دارند.
به گزارش خبرگزاري آريا از مهر، محققان دانشگاه نيويورک در اين مطالعه سلامت دهان 122 هزار آمريکايي را به مدت 10 سال تحت نظر داشتند. آنها متوجه شدند وجود دو نوع باکتري مرتبط با بيماري لثه ممکن است ريسک سرطان را افزايش دهد.
جينيوآنگ آن، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «وجود يک باکتري دهان موسوم به Tannerella forsythia با افزايش 21 درصدي احتمال ابتلا به تومورهاي مري مرتبط است.»
در بسياري از مطالعات قبلي مشخص شده که بيماري لثه با افزايش ريسک بيماري قلبي مرتبط است.
به گفته محققان، سرطان مري هشتمين سرطان شايع و ششمين سرطان کُشنده دنيا است. از آنجائيکه اين بيماري معمولا در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي شود نرخ بقاء 5 ساله آن بين 15 تا 25 درصد است.
دکتر «آن» در ادامه مي افزايد: «سرطان مري يک سرطان بي نهايت مرگبار است و ضرورت فوري براي شناسايي راه هاي جديد پيشگيري و تشخيص فوري اين بيماري نياز است.»
محققان همچنين دريافته اند که برخي انواع باکتري هاي دهان هم با ريسک پايين تر سرطان مري مرتبط هستند.
به گفته دکتر آن، «آگاهي بيشتر از جامعه باکتري هاي موجود در دهان ممکن است به طور بالقوه منتهي به شيوه هاي پيشگيري از سرطان مري يا حداقل تشخيص زودهنگام تر آن شود.»
وي در ادامه مي افزايد: «حفظ بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک زدن و مراجعه مرتب به دندانپزشکي مي تواند به پيشگيري از بيماري لثه و مشکلات سلامت مرتبط با آن کمک کند.»لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب