احساس خوشبختي در زندگي خانوادگي


احساس خوشبختي در زندگي خانوادگي


خبرگزاري آريا – خوشبختي,احساس خوشبختي
ثروت‌هاي واقعي در زندگي چيزي جز دوستان خوب و خانواده خوب نيست
احساس خوشبختي در زندگي خانوادگي
سال گذشته، من به همراه خانواده‌ام براي تعطيلات سال نو به يکي از شهرهاي تفريحي سفر کرديم. در هتل محل اقامتمان، با خانواده‌اي شاد و سرزنده آشنا شديم که همه اعضاي آن تقريبا در هر حالي لبخند به لب داشتند. تصميم گرفتم با آنها بيشتر آشنا شوم. پس از کمي صحبت با مادر خانواده، متوجه شدم که خانه آنها دو شب پيش در يک آتش‌سوزي به طور کامل سوخته است و آنها مجبورند تا مدتي در هتل اقامت داشته باشند. مادر خانواده از اينکه همه اعضاي خانواده او سالم هستند و تنها خانه آنها تخريب شده است بسيار خوشحال بود و ابراز رضايت مي‌کرد. صحبت‌هاي اين خانم و نگاه مثبت او به زندگي ناخودآگاه لبخندي به لب من آورد. با ديدن اين خانواده، به اين نتيجه رسيدم که همه ما تنها زماني مي‌توانيم احساس خوشبختي واقعي را به دست آوريم که ياد بگيريم به خاطر اموري که در اختيار ما نيستند ناراحت نشويم و به زندگي خود ادامه دهيم. همچنين اگر زندگي دليلي براي منفي نگري براي ما ايجاد کرد، ما به دنبال دليلي براي مثبت‌انديشي باشيم. هميشه و در زندگي همه ما دليلي براي لبخند زدن وجود دارد. واقعيت اين است که علت ناراحتي و احساس بدبختي بسياري از افراد اين است که آنها در جايي که نبايد به دنبال خوشخبتي هستند. قطعا احساس خوب احساس خوشبختي را نمي‌توان در اين موارد پيدا کرد:

يک زندگي راحت و بدون دغدغه
زندگي سخت است. اما شما سخت‌ترهستيد. مواجهه با ترس‌ها و واهمه‌ها در زندگي شما را شجاع‌تر مي‌کند. اشتباهات و شکسته شدن هرازگاهي دل شما، شما را خردمندترمي‌کند. گاهي اوقات امور بايد اشتباه پيش بروند تا نهايتا مسير صحيح را پيدا کنند. گاه شما بايد از بدترين‌ها عبور کنيد تا به بهترين‌ها دست پيدا کنيد.
سفر زندگي قرار نيست ساده باشد. بايد ارزشمند باشد. اگر به دنبال فرار از دشواري‌ها هستيد، بدانيد که هيچگاه رشد نخواهيد کرد. اينکه در گذشته چه شکست‌هايي خورده‌ايد مهم نيست. مهم اين است که از حال به بعد مسير را درست انتخاب کرده و طي کنيد. براي رسيدن به موفقيت و احساس خوشبختي، بايد از سختي‌ها عبورکنيد. شرايط سخت را بپذيريد، از آنها درس بگيريد و به راه خود ادامه دهيد. گاهي نيز بايد امري را فراموش کنيد. اگر فراموش کردن لازمه حرکت شما رو به جلو است، اينکار را بکنيد.

گذشته‌اي که ديگر وجود ندارد
شما در حال تغيير هستيد. دنياي اطراف شما نيز در حال تغيير است. اگر امري در گذشته براي شما خوب و مثبت تلقي مي‌شده است، اين به اين معنا نيست که الان نيز همينطور است. اين امر مي‌تواند يک عادت، يک شغل، يک رابطه و خيلي چيزهاي ديگر باشد. رها کردن گذشته هميشه به معناي ضعف شما نيست. اتفاقا برعکس در برخي موارد اين رها کردن به معناي قدرت شما براي تغيير و تکامل است. همچنين به جاي آنکه شکست‌هاي گذشته عنصري براي تخريب اميد و انگيزه شما شوند، از آنها درس بگيريد و براي ساختن آينده اي بهتر از آنها استفاده کنيد. به درهاي بسته پشت سرتان خيره نشويد. در عوض به درهاي پيش رويتان توجه کنيد و رو به جلو حرکت کنيد.

در آينده‌اي که هنوز به وجود نيامده است
بسياري از ما بخش عمده اي از وقت خود را صرف خيال پردازي در رابطه با آينده مي‌کنيم. در ذهن خود از آينده يک حالت خاص و ويژه مي‌سازيم که مي‌توانيم در آن به موفقيت‌هاي عظيم دست پيدا کنيم. اما نبايد فراموش کرد که لازمه موفقيت و احساس خوشبختي در آينده، تلاش در زمان حاضر است. نشستن و خيال پردازي در رابطه با آينده نه تنها ما را به احساس خوشبختي نزديک نمي کند، بلکه فرصت‌هاي آينده را نيز از ما مي‌گيرد. زماني فرا مي‌رسد که هر يک از ما به پايان زندگي خود رسيده‌ام، به گذشته نگاه مي‌کنيم و مي‌بينيم تمام وقت خود را صرف خيال‌پردازي در رابطه با آينده کرده‌ايم بدون اينکه واقعا زندگي کرده باشيد. گاندي مي‌گويد : «آينده بستگي به آنچه که امروز انجام مي‌دهيم دارد». اين جمله عين واقعيت است. نه گذشته قابل بازگشت است و نه تضميني براي آينده وجود دارد. پس بايد در حال زندگي کرد. دقيقه‌ها و ساعت‌ها در حال گذشتن هستند. گذشته در حال افزايش و آينده رو به کاهش است. فرصت‌ها کمتر و افسوس‌ها بيشتر مي‌شوند. پس بيشتر از اين تامل نکنيد و در حال زندگي کنيد.

زياده‌روي در خواستن چيزهاي خوب
همه ما مي‌دانيم افراط در هر کاري مضر است. اين قاعده در مورد امور مثبت نيز صادق است. خوردن بيش از حد شما را چاق مي‌کند. خرج کردن بيش از حد شما را ورشکسته مي‌کند. کار کردن بيش از حد شما را از خانواده دور مي‌کند. تفريح بيش از حد شما را از کارهاي مهم باز مي‌دارد… هميشه تعادل داشته باشيد. احساس خوشبختي زماني ايجاد مي‌شود که بتوانيد به همه نيازهاي زندگي به شکلي متعادل و متوازن پاسخ دهيد. يک قاعده کلي را همواره به خاطر داشته باشيد: احساس خوشبختي در دراز مدت هيچگاه در يک بعد از زندگي يافت نمي‌شود بلکه ترکيبي از ابعاد مختلف زندگي است که احساس خوشبختي را مي‌سازد.

تلاش کنيد
بهترين کاري که مي‌توانيد براي احساس خوشبختي خود انجام دهيد، اين است که جمله «اي کاش مي‌شد…» را از ذهن خود بيرون کرده و جمله «من مي‌توانم» را جايگزين آن کنيد. زندگي خود را بر شما غلبه نخواهد کرد مگر اينکه شما به آن اجازه اينکار را دهيد. هميشه در طول زندگي احساس خوشبختي زماني ايجاد مي‌شود که آمادگي شما و فرصت‌ها با يکديگر تلاقي پيدا مي‌کنند. پس خودتان را براي مواجهه با فرصت‌ها آماده کنيد!
خواستن کافي نيست! بايد تلاش کرد. حتي اگر در حال حاضر شرايط شما به گونه‌اي‌ است که نمي‌توانيد زمان زيادي صرف کنيد، اشکالي ندارد. همين زمان کم را نيز دريغ نکنيد. تلاش کردن، حتي کم، بهتر از تلاش نکردن است.

خوشبختي در ماديات نيست
شما هر چقدر هم که پول داشته باشيد و هر چقدر هم خريد کنيد، باز هم براي احساس خوشبختي کافي نخواهد بود! ماديات هيچگاه براي خوشبخت کردن هيچ کس کافي نيستند. درست است که پول جز ضروريات زندگي است، اما واقعيت اين است که بسياري از امور موثر در خوشبختي با پول قابل به دست آوردن نيستند! ثروتمندان واقعي کساني نيستند که حساب‌هاي بانکي‌شان پر از پول است. ثروت‌هاي واقعي در زندگي چيزي جز دوستان خوب و خانواده خوب نيست. در اغلب موارد، چيزهاي کوچک در زندگي هستند که ما را خوشحال مي‌کنند و احساس خوشبخت بودن را براي ما به ارمغان مي‌آورند. ذهن خود را از تمناي ماديات خالي کنيد تا به زودي احساس سبکي و آرامش به سراغ شما بيايد. بسياري از چيزهاي که از نظر خودتان به آن احتياج داريد، اصلا براي شما ضروري نيستند. بلکه صرفا خواسته شما هستند و نبود آنها خللي براي شما ايجاد نمي کند. هرچه خواسته‌ها و تمنيات مادي شما کاهش يابد، آزادي و نشاط شما نيز افزايش مي‌يابد.

تلاش براي جلب رضايت کساني‌که مهم نيستند
کرامت ذاتي خود را حفظ کنيد و هميشه با خودتان روراست باشيد. به ديگران اجازه ندهيد شخصيت و آينده شما را تعيين کنند. شما بايد خودتان براي خودتان تصميم بگيريد. هميشه در زندگي ما افرادي هستند که برخي کارهاي ما را تاييد نمي‌کنند. ظاهر شما، نحوه برخوردتان، سبک زندگي‌تان، رشته تحصيلي‌تان… همه اين امور ممکن است در نظر برخي خوب و در نظر برخي ديگر بد جلوه کند. اما واقعيت اين است که اکثر اين نظرها هيچ اهميتي ندارد. اغلب نظر اين افراد در زندگي شما تاثيري ندارد مگر اينکه خودتان بخواهيد به آنها توجه کنيد. همه چيز بستگي به خودتان دارد. شما بايد آنچه را که از نظر خودتان درست است انجام دهيد. اما توجه داشته باشيد که همه افرادي که در زندگي ما دخالت مي‌کنند گزينه‌هاي مناسبي براي مشورت کردن نيستند. شما نمي‌توانيد هميشه همه را راضي نگه داريد. پس بايد به نظرات اطرافيان اولويت دهيد و آنها را به نسبت اهميت‌شان بررسي کنيد.

تلاش براي مقصر دانستن ديگران
زيگموند فرويد مي‌گويد: «اکثر انسان‌ها به دنبال آزادي نيستند، چرا که آزادي مسئوليت آور است و اکثر انسان‌ها از مسئوليت مي‌هراسند». شما سعي کنيد اينگونه نباشيد. وقتي شما براي اشتباهات خود به دنبال مقصري غير از خودتان هستيد، در واقع در حال نفي مسئوليت خود در قبال امور هستيد. در زندگي واقعي، راه رسيدن به خوشبختي و موفقيت قبول مسئوليت است. اکثر ما عادت کرده‌ايم براي ناکامي‌هاي زندگي خانواده، معلم، دوستان، دولت و بسياري عوامل ديگر را مقصر بدانيم. اما هيچگاه به عملکرد خود توجه نمي‌کنيم. گويي ما هيچگاه هيچ تقصيري نداريم! اين تصور غلط است. چرا که ما در جامعه خود افراد بسياري را مي‌بينيم که شرايط زندگي‌شان از ما بسيار نامناسب‌تر بوده است، اما به موفقيت‌هاي چشم‌گيري دست پيدا کرده‌اند. چرا؟ زيرا اينطور اراده کرده‌اند و مسئوليت اعمالشان را پذيرفته‌اند.
منبع:زيبـاشـو دات کام





لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

نگاهى به عوامل موفقيت در زندگى معرفت ـ اصغر كيهان‏نيا، راز موفقيت در زندگى، ص ـ مرتضى مطهّرى، تعليم و تربيت در نقش التزام به آموزه‌های دينی در تربيت واستحكام …نقش التزام به آموزه‌های دينی در تربيت واستحكام خانوادهعوامل تحكيم خانواده از ديدگاه حضرت فاطمه زهراسعوامل تحكيم خانواده از ديدگاه حضرت فاطمه زهراس خبرگزاري فارس نوشتار حاضر، در حقوقچكيده طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم سایت فروش عطر و عطر فروشی یار ،مطالب جالب و عکس …عطر فروشی ، پخش و فروش عطر در ایران ، سایت فروش عطر ، آدرس عطر یار ، آدرس نمایندگی عطر مرداني كه به زندگي خود خيانت مي‌كنندواژه خيانت واژه اي‌كاملا آشناست و آن را بارها شنيده‌ايد، بارها شنيده‌ايد كه مردي به متولدین سال خــــوک خوب است هر دو روشنفكر و در زندگي بي باك هستند اين دو در كنار هم خوشبخت خواهند چگونه بايد در برابر نفس چگونه بايد در برابر نفس اماره مقاومت كرد؟ در پاسخ به سوال شما ابتدا لازم است توجه شود اخلاق در قران کریم ج فصل دوم نقش اخلاق در زندگى و تمدن انسانها بعضى از ناآگاهان، مسائل اخلاقى را، به عنوان خاطرات ارتشبد سابق حسين‌فردوستبخش پاياني …سقوط سلطنت بعدازظهر بهمن طبق روال هميشگي در دفتر ويژه اطلاعات بودم كه محمدعلي نگاهى به عوامل موفقيت در زندگى معرفت ـ اصغر كيهان‏نيا، راز موفقيت در زندگى، ص ـ مرتضى مطهّرى، تعليم و تربيت در اسلام عوامل تحكيم خانواده از ديدگاه حضرت فاطمه زهراس عوامل تحكيم خانواده از ديدگاه حضرت فاطمه زهراس خبرگزاري فارس نوشتار حاضر، در راستاي حقوق چكيده طلاق در لغت به معنی گشودن گره و رها کردن است و در زندگی زناشویی طلاق یعنی از هم پاشیده سایت فروش عطر و عطر فروشی یار ،مطالب جالب و عکس عطر فروشی عطر فروشی ، پخش و فروش عطر در ایران ، سایت فروش عطر ، آدرس عطر یار ، آدرس نمایندگی عطر ایبرشم نقش التزام به آموزه‌های دينی در تربيت واستحكام خانواده نقش التزام به آموزه‌های دينی در تربيت واستحكام خانواده اخلاق در قران کریم ج فصل دوم نقش اخلاق در زندگى و تمدن انسانها بعضى از ناآگاهان، مسائل اخلاقى را، به عنوان يك امر اشعاری از ته دل یک شب دلی به مسلخ خونم کشید و رفت دیوانه ای به دام جنونم کشید و رفت پس کوچه های قلب مرا جستجو آذر راه زندگی ترس از خدا عامل خودباوری و اعتماد به نفس امام علی علیه السلام در حکمت ترس از خدا را یکی از اشتباهات من را تکرار نکنید تقلبی برای تازه عروس ها احتیاط در عشق پیش از اینها حال دیگر داشتی ، پیش از اینها فقط مال مرداني كه به زندگي خود خيانت مي‌كنند واژه خيانت واژه اي‌كاملا آشناست و آن را بارها شنيده‌ايد، بارها شنيده‌ايد كه مردي به زنش راههاي خوشبختي در زندگي

برچسب ها

اندکی تفکر …

شکست بیش از موفقیت آموزنده است؛ کسی که هیچ گاه اشتباه نمی کند، هرگز به جایی نمی رسد.
راکفلر

پر بازدیدترین مطالب