احتمال بروز سنکوپ، ترومبوز، سکته مغزي و نابينايي در بيماران ديابتي که روزه مي‌گيرند



مفیدستان:

احتمال بروز سنکوپ، ترومبوز، سکته مغزي و نابينايي در بيماران ديابتي که روزه مي‌گيرند


خبرگزاري آريا-دکتر رضا کريمي گفت: در بسياري از مطالعات نشان داده شده،‌ احتمال افت قند خون هنگام روزه‌داري در بيماران ديابتي بخصوص آنان که از داروهاي مترشحه انسولين مثل گلي بنکلاميد استفاده مي‌‌کنند و نيز افرادي که تحت درمان انسولين هستند، چند برابر مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا،اين مشکل درباره بيماراني که روزهاي قبل از ماه رمضان براي کنترل بهتر، دوز دارو يا انسولينشان بيشتر شده است، بسيار بيشتر است. جالب اين که در برخي بيماران قند خون زياد مي‌شود. اين به دليل کم کردن دارو براي جلوگيري از افت قند است. کم شدن دوز داروهاي کاهنده قند خون براي اجتناب از هيپوگلايسمي در اکثر بيماران ديابتي اجتناب‌ناپذير است و اين کار در بسياري مواقع، منجر به ايجاد هايپرگلايسمي و به هم خوردن کنترل قند خون مي‌ شود.
عارضه اصلي تشنگي طولاني غليظ شدن خون و استعداد ايجاد لخته‌هاي خوني و بسته شدن رگ‌هاي مغزي و قلبي است. در بيماراني که قند خونشان بالاتر از ۱۸۰ است، ادرار زياد و نبود امکان نوشيدن آب موجب بروز کم آبي پيش رونده مي‌شود. اين بيماران اگر در ماه‌هاي گرم،‌ مبادرت به روزه‌داري کنند،‌ بخصوص اگر مجبور به فعاليت در ساعات روز باشند، در معرض ايجاد دهيدراتاسيون يا همان کم‌آبي هستند. بي‌آبي در بدن مي‌تواند چند خطر عمده ايجاد کند:

اول: ايجاد سنکوپ به دليل اين که بيماران ديابتي همزمان دچار مشکلات اعصاب داخلي قلب و عروق هستند.

دوم: افزايش احتمال لخته شدن خون به خاطر زياد شدن غلظت خون و عوارض بعدي آن شامل سکته‌هاي مغزي.

سوم: افزايش احتمال لخته شدن خون در رگ‌هاي چشم و به دنبال آن نابينايي.

با وجود خطرات بالا بايد چند نکته را به خاطر سپرد:
بسته به شدت ديابت، داروهاي مصرفي، سن بيمار، بيماري‌هاي همزمان و شدت فعاليت بيمار در طول روز ميزان خطر از کم تا بسيار زياد متفاوت است. ما به عنوان پزشک وظيفه داريم، ميزان خطر را بيان کنيم و اين بيمار است که تصميم مي‌گيرد، براساس اعتقادات خود چگونه عمل کند.

در پايان بحث،‌ افرادي را که با وجود ديابت، گروه کم‌خطر براي روزه‌داري تلقي مي‌شوند، معرفي مي‌کنيم:
افراد کم‌خطر: بيماران ديابتي تيپ دو که با شيوه زندگي مناسب (تغديه و ورزش) و داروهاي کم‌عارضه مثل متفورمين و آکاربوزکنترل مي‌شوند،‌ به شرط اين که اولا قند خون متوسط آنها کمتر از ۱۵۰ باشد و در طول روز قند خونشان بالاتر از ۱۸۰ نباشد و ثانيا بيماري همزمان ديگري (بيماري قلبي، چشمي و کليوي) نداشته باشند.

سلامت نيوز: احتمال بروز سنکوپ، ترومبوز، سکته مغزي و نابينايي در بيماران ديابتي که روزه مي‌گيرند



لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

برچسب ها

اندکی تفکر …

شغلی که عشق داری بهش انتخاب کن ، که در طول عمر زندگیت یک روز هم کار نکنی.
کنفوسیوس