پر بازدید ترین مطالب

احتمال ارتباط بین داروی آرتروز و سرطان پوست


محققان پی بردند؛


احتمال ارتباط بین داروی آرتروز و سرطان پوست


دانش > پزشکی – همشهری آنلاین:
محققان دریافتند داروی مورد استفاده در درمان بیماری روده التهابی، آرتروز و واسکولیت می‌تواند در ابتلا به بیماری سرطان پوست نقش داشته باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محققان دانشگاه داندی و دانشگاه کوئین مری لندن دریافتند مصرف داروهایي که به طورگسترده برای درمان بیماری روده التهابی، آرتروز و واسکولیت (التهاب عروق خونی) استفاده می‌شود در ابتلا به سرطان پوست نقش دارند.

به گفته محققان، رابطه قوی‌ای بین داروی آزاتیوپرین و یک نوع سرطان پوست که در «کارسینوم سلول سنگفرشی پوستی» (cSCC) یافت می‌شود، وجود دارد.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند استفاده از آزاتیوپرین منجر به افزایش حساسیت به نور UVA می‌شود و شاید یکی از علل ابتلا به سرطان‌های پوست باشد.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از آزاتیوپرین منجر به توسعه اثر مولکولی در سرطان‌های پوست می‌شود و از این رو در تشکیل cSCC نقش دارد.

«شارلوت پرابی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «به تمام پزشکان توصیه می‌کنیم در مورد بیمارانی که دارو آزاتیوپرین مصرف می‌کنند، دستورالعمل‌هایي را در مورد محافظت از خودشان در مقابل نورخورشید تجویز نمایند.»

در این مطالعه، محققان امضاء ژنتیکی تومورهای cSCC مربوط به ۳۷ بیمار را که آزاتیوپرین مصرف می‌کردند، بررسی کردند. محققان دریافتند امضاء ژنتیکی جدید موسوم به امضاء ۳۲، در بیمارانی که آزاتیوپرین مصرف می کردند، وجود داشت.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب