پر بازدید ترین مطالب

اثرات تلفن‌هاي همراه بر روي سلامتي


اثرات تلفن‌هاي همراه بر روي سلامتي

خبرگزاري آريا – تنها چند دهه است که تلفن‌هاي همراه زندگي ما را فرا گرفته‌اند. حال سوال اين است، آيا تاثير تلفن‌هاي همراه به طور بالقوه بر سلامتي بدن موضوعي نگران کننده هستند؟
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از فراديد، تنها چند دهه است که تلفن‌هاي همراه زندگي ما را فرا گرفته اند. حال سوال اين است، آيا تاثير تلفن‌هاي همراه به طور بالقوه بر سلامتي بدن موضوعي نگران کننده هستند؟
آيا اين دستگاه‌ها کاملا ايمن هستند؟ ما از تلفن‌هاي همراه براي مدت زمان بسياري نيست که استفاده مي‌کنيم تا بتوانيم به طور دقيقي از عوارض آن‌ها در بلند مدت بگوييم. در صورتي که عوارض سيگار کشيدن پس از چندين دهه مصرف مشخص شده است، که امروزه همه افراد از ارتباط نزديک بين سرطان ريه و استعمال دخانيات به خوبي آگاه هستند.
در حال حاضر، يافته‌هاي زير مي‌تواند دليل‌هاي منطقي براي ايجاد اقدامات ايمني به منظور کاهش خطرات ناشي از تلفن‌هاي همراه باشند.
تاثيرات گوشي‌هاي همراه بر سلامت
سرطان مغز
تلفن‌هاي همراه امواج راديويي که داراي تشعشع‌هاي غير يونيزه هستند، با عنوان اشعه‌هاي الکترو مغناطيسي شناخته مي‌شوند. بافت‌هاي بدني انسان که نزديک به اين امواج هستند، جذب اين انرژي‌ها مي‌شوند.
در حالي که مطالعات مربوط به استفاده از تلفن همراه و ارتباط آن با سرطان مغز، نتايج مختلفي را نشان مي‌دادند. نظر يکي از اعضاي ارشد انجمن سرطان امريکا، در يک پروژه تحقيقاتي جالب بود. در سال 2016، تحقيقاتي در ايالات متحده بيان مي‌کرد استفاده از تلفن همراه خطر ابتلا به گليوما در مغز را افزايش مي‌دهد. با افزايش دوز تابش‌ها، خطر ابتلا به سرطان‌ها نيز بالا مي‌رود.
سازمان بهداشت جهاني در سال 2011 اعلام کرد، امواج تلفن‌هاي همراه در ليستي که با عنوان امواج سرطان زا شناخته مي‌شوند، معرفي شده است. اين بدين معني است، که اين امواج احتمالا مي‌توانند “سرطان زا ” باشند.
برخي مطالعات نشان مي‌دهند که استفاده از تلفن همراه در سنين نوجواني موجب افزايش چهار تا پنج برابري خطر ابتلا به سرطان مغز است.
مشکل تيروئيد
محققان از يک مطالعه اوليه‌اي که در مجله پزشکي عمان منتشر شده بود، از دانش‌آموزاني مي‌گفتند که به طور مداوم از تلفن‌هاي همراه براي صحبت کردن استفاده مي‌کردند که در نهايت تغييرات قابل توجهي در سطح هورمون‌هاي تحريک کننده تيروئيد آن‌ها مشاهده کردند. ممکن است در ابتدا اين تغييرات مهم به نظر نيايند، در صورتي که همين تغييرات کم در سطح هورمون‌هاي تيروئيد مي‌توانند در عملکرد مغز تاثير بگذارند. محققان اين تحقيق مي‌گويند: بر اساس اين نتايج مي‌توان بيان داشت که ميدان‌هاي مغناطيسي منتشر شده توسط تلفن‌هاي همراه ممکن است اثرات زيان آوري بر تيروئيد داشته باشند.
امواج تلفن همراه ممکن است منجر به اثرات منفي بر هيپوتالاموس شوند و در نتيجه، در سطح طبيعي هورمون‌هاي تيروئيد اختلالاتي را به وجود آورند. اگر چه مطالعه‌اي که در سال 2016 منتشر شده بود بيان مي‌کرد که هيچ ارتباطي بين امواج الکترو مغناطيسي تلفن همراه و سرطان تيروئيد تا به حال يافت نشده است.
آسيب به اسپرم
آقايان، لطفا تنها دوبار به عواقب نگهداري تلفن همراه خود در جيب‌هاي شلوارتان فکر کنيد. اسپرم مرداني که در معرض امواج تلفن همراه قرار دارند، در حقيقت سه برابر سريعتر از حالت نرمال از بين مي‌روند. اين خبري خوبي براي سلامت باروري مردان نيست.
تلفن‌هاي همراه و چگونگي محافظت از خود
زماني که صحبت از امواج گوشي‌هاي همراه مي‌شود، بهتر است که بيشتر مراقب باشيد تا اينکه تاسف بخوريد. شما مي‌توانيد با استفاده از روش‌هاي زير، ميزان قابل توجهي از امواج را کاهش دهيد. چند راهنمايي وجود دارد که عبارتند از:
• هنگام صحبت کردن، از حالت بلندگو گوشي خود استفاده کنيد.
• هنگام صحبت کردن با گوشي همراه، بهتر است آن را چند اينچ دورتر از گوش خود بگيريد.
• سعي کنيد از گوشي همراه تنها براي تماس‌هاي کوتاه و ضروري استفاده کنيد.
• از حمل کردن گوشي در جيب لباس‌هاي خود اجتناب کنيد.
• در هنگام رانندگي از گوشي همراه براي تماس تلفني و حتي پيام دادن استفاده نکنيد.
• اگر قصد داريد از گوشي همراه خود براي تماشاي فيلمي استفاده کنيد، بهتر است در ابتدا آن را دانلود کنيد و سپس در حالي که بر روي حالت هواپيما قرار داده ايد، فيلم را تماشا کنيد.
• در زمان هايي که سيگنال (آنتن) ضعيفي داريد، از بر قراري تماس تلفني اجتناب کنيد. در مواقعي که آنتن ضعيف است امواج بيشتر هستند.
• از برقراري تماس در زمان‌هاي که در اتومبيل، قطار، اتوبوس و آسانسور هستيد، اجتناب کنيد. در حقيقت به دليل وجود فلزات در اين مکان‌ها، امواج آن‌ها افزايش مي‌يابد.
• تلفن‌هاي همراه از کودکان دور نگه داريد.
نکاتي در مورد تهديدات سلامتي تلفن‌هاي همراه
• ما از دهه 1990 از تلفن‌هاي همراه تا به حال استفاده کرده ايم. اين مدت زمان، براي به دست آوردن يک دامنه وسيع از اثرات بالقوه آن در دراز مدت بر سلامت انسان، بازه زماني مناسبي نيست. به ياد داشته باشيد، ده‌ها سال طول کشيد تا يک ارتباط منطقي بين سرطان ريه و سيگار کشيدن، يافت شد.
• مطالعاتي که بر روي اثرات تلفن همراه بر روي سلول‌هاي مغز انجام شده است، نتايج گوناگوني داشته اند. اما، چندين مطالعه اخير نشان مي‌دهند که استفاده از تلفن همراه مي‌تواند کمي خطر ابتلا به برخي از گونه‌هاي سرطان مغز را افزايش دهند.
• امواج الکترو مغناطيسي ناشي از تلفن‌هاي همراه مي‌توانند بر سلامت هورمون‌ها، الگو‌هاي خواب، سلامت روان و مواردي ديگر تاثيري منفي بگذارد.
• شما مي‌توانيد به وسيله پيام دادن و اجتناب از برقراري تماس‌هاي تلفني، اثرات منفي اين امواج را کاهش دهيد؛ و با قرار دادن گوشي همراه در حالت هواپيما در هنگام خواب مي‌توانيد از ميزان آسيب‌هاي آن بکاهيد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب