پر بازدید ترین مطالب

ابداع دکمه «برگشت به خانه» براي نجات فضانوردان در زمان پياده روي هاي فضايي


ابداع دکمه «برگشت به خانه» براي نجات فضانوردان در زمان پياده روي هاي فضايي

خبرگزاري آريا – انجام پياده روي در فضا کاري بس خطرناک است که نيازمند تجهيزات کامل و مهارت و شجاعت است. اما اگر به هر دليلي فضانورد دچار حادثه شود چه؟ اينجاست که ابداع جديد ناسا يعني «دکمه بازگشت به خانه» به کار ساکنان پايگاه فضايي خواهد آمد.
البته ما با يک دکمه معمولي سرو و کار نداريم، بلکه اين نام يک سامانه بسيار پيچيده و پيشرفته شامل سخت افزار و نرم افزار است که درون لباس فضانوردان تعبيه شده و مي تواند در موارد ضروري به طور خودکار او را به محل پايگاه بازگرداند.
ايده اوليه چنين سيستمي را يک کمپاني خصوصي توليد تجهيزات پيشرفته با نامه Draper مطرح نموده و همين کمپاني نيز در حال توسعه آن با همراهي متخصصان ناسا است.

در حال حاضر فضانوردان ساکن ايستگاه فضايي در هنگام پياده روي هاي خود مجموعه متنوعي از ابزارها و سامانه هاي ايمني را با خود به همراه مي برند. ساده ترين اين موارد طنابي است که به لباس مخصوص متصل شده و همواره آنها را به ايستگاه متصل نگه مي دارد. علاوه بر آن يک جت پک بسيار پيشرفته موسوم به «SAFER» هم به پشت افراد نصب مي شود تا بتوانند در برخي مواقع خود را از نقطه اي به نقطه ديگر برسانند.
اين ابزارها کاملاً کارآمد به نظر مي رسند، اما در شرايطي که فرد آسيب ديده باشد يا مهارت کافي را دارا نباشد، تمام ارزش خود را از دست خواهند داد. دکمه بازگشت به خانه مي تواند کنترل تمام تجهيزات را به دست بگيرد و بدون نياز به هدايت انساني موقعيت دريچه ورودي و فضانورد را تشخيص و جت پک SAFER را در مسير درست هدايت نمايد.
بزرگترين چالش در اين مسير توسعه سيستم ناوبري اتوماتيک است. در فضا چيزي به نام سامانه GPS وجود ندارد و موقعيت يابي حتي از طريق قطب نما نيز ممکن نخواهد بود. راهکار Draper براي حل چنين مشکلي استفاده از دوربين هاي بسيار باکيفيت براي تصويربرداري از تمام محيط اطراف و شناسايي موقعيت از روي اين تصاوير است.

اين اطلاعات در کنار سابقه طي مسير قبل از رسيدن به موقعيت مذکور و موقعيت او نسبت به برخي ستاره هاي خاص همچون ستاره قطبي مي تواند موقعيت دقيق فضانورد را نسبت به پايگاه تعيين نمايد. ساير سنسورها نيز در حين بازگشت کمک مي کنند تا از برخورد با موانع اجتناب شود.
هنوز تاريخ دقيقي براي عملياتي شدن دکمه بازگشت به خانه اعلام نشده، اما به نظر مي رسد دست کم يکي دو سالي با آن تاريخ فاصله داشته باشيم.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب