پر بازدید ترین مطالب

آيا رمز عبور شما امن است؟


آيا رمز عبور شما امن است؟

خبرگزاري آريا – به‌تازگي يک ابزار يکپارچه طراحي شده است که موجب مي‌شود تا بتوانيد با واردسازي رمز عبور خودتان ببينيد که آيا اين رمز در ميان فهرست رمزهاي افشا شده قرار دارد يا خير.
به گزارش خبرگزاري آريا از سيناپرس، چند روز پيش در يک رخداد سايبري ديگر، ميليون‌ها رمز عبور به سطح رسانه‌اي راه يافت.
اين امر موجب شد تا بسياري از ما حس عدم امنيت در محيط مجازي را بار ديگر حس کنيم. با اين حال از کجا مي‌توان فهميد که رمز عبور ما نيز در ميان اين گروه قرار دارد؟ يا اينکه رمزهاي مشابه با آن وجود داشته و به سرقت رفته‌اند.
براي اين کار به‌تازگي ابزاري به نام «1Password» ارائه شده است که نشان مي‌دهد آيا رمز عبور شما هم در ميان 500 ميليون رمز افشا شده قرار دارد يا خير. براي اين کار، بايد رمز خود را در اين ابزار وارد کنيد که ممکن است اين امر هم براي شما ناامن به نظر برسد.
با اين وجود اين ابزار به نحوي طراحي شده است که ابتدا رمز شما را با استفاده از ابزارهاي امنيتي خاصي رمزگذاري کرده و پس از تبديل کردن آن به يک رشته کد رمزي به سراغ ارسال آن به مرکز مقايسه مي‌رود. البته اين تنها راهکار امنيتي براي حفاظت از شما نيست بلکه اين ابزار تنها 5 حرف اول از رمز عبور شما را برداشت کرده و به مقايسه آن مي‌پردازد.
در اين حالت اگر رمز عبور ديگري باشد که 5 حرف اول آن با رمز شما يکي باشد، آنگاه هشداري را دريافت خواهيد کرد.
ممکن است ساير بخش‌هاي رمز شما متفاوت بوده و عملا در ليست موارد افشا شده نباشيد ولي همين‌که رمز عبور شما با يک رمز افشا شده، بخش‌هايي را به اشتراک دارد مي‌تواند انگيزه بزرگي براي تغيير رمز توسط شما باشد.لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب