پر بازدید ترین مطالب

آردوینو نانو (Arduino NANO) را بهتر بشناسید !


آردوینو نانو (Arduino Nano) همانطور که از نامش بر می آید، یک برد میکروکنترلر جمع و جور، کامل و نانو است. برد های نانو وزنی حدود ۷ گرم با ابعاد ۴٫۵ سانتی متر تا ۱٫۸ سانتی متر (L تا B) دارد. این مقاله در مورد مشخصات فنی ،مهمترین ویژگی ها و عملکرد هر پین در بورد آردوینو نانو است.

آردوینو نانو را می توانید هم اکنون از فروشگاه ساختنی خریداری کنید!

چگونه آردوینو نانو متفاوت است؟

محصولات خانواده آردوینو ویژگی های مشابه اما پکیج های متفاوتی دارند. نانو با میکروکنترلر ATmega328P، همانند Arduino UNO ، ساخته شده است. تفاوت اصلی آنها این است که برد UNO در فرم PDIP (پکیج Dual-In-line پلاستیکی) با ۳۰ پین ارائه شده است و Nano در TQFP (پکیج چهار تایی پلاستیکی) با ۳۲ پین موجود است. ۲ پین اضافی از Arduino Nano برای عملکرد ADC استفاده می شود، در حالی که UNO دارای ۶ پورت ADC است، اما Nano دارای ۸ پورت ADC است. برد Nano دارای جک DC برق است و مانند دیگر برد های Arduino نیست، بلکه دارای یک پورت مینی USB است. این پورت برای هر دو عمل برنامه ریزی و نظارت بر سریال استفاده می شود. ویژگی جذاب در نانو این است که قوی ترین منبع تغذیه را بوسیله اختلاف پتانسیل خود انتخاب می کند و انتخاب منبع تغذیه با جامپر نامعتبر است.

آردوینو نانو – مشخصات

توضیحات پایه های خروجی آردوینو نانو

شکل زیر مرجع شناسایی پین های آردوینو نانو است، و تمام ویژگی های هر پین را مورد بحث قرار می گیرد.

شما می توانید از تصویری آردوینو نانو متوجه شوید که در مجموع ۳۶ پین دارد. شما تمام بخش های پین ها و همچنین جزئیات آن ها را در آخر خواهید دید.

آردوینو نانو – توضیحات پین ها

پین های ۱ تا ۳۰

شماره پین نام پین نوع پین قابلیت
۱ D1/TX I/O Digital I/O Pin
Serial TX Pin
۲ D0/RX I/O Digital I/O Pin
Serial RX Pin
۳ RESET Input Reset ( Active Low)
۴ GND Power Supply Ground
۵ D2 I/O Digital I/O Pin
۶ D3 I/O Digital I/O Pin
۷ D4 I/O Digital I/O Pin
۸ D5 I/O Digital I/O Pin
۹ D6 I/O Digital I/O Pin
۱۰ D7 I/O Digital I/O Pin
۱۱ D8 I/O Digital I/O Pin
۱۲ D9 I/O Digital I/O Pin
۱۳ D10 I/O Digital I/O Pin
۱۴ D11 I/O Digital I/O Pin
۱۵ D12 I/O Digital I/O Pin
۱۶ D13 I/O Digital I/O Pin
۱۷ ۳V3 Output +۳٫۳V Output (from FTDI)
۱۸ AREF Input ADC reference
۱۹ A0 Input Analog Input Channel 0
۲۰ A1 Input Analog Input Channel 1
۲۱ A2 Input Analog Input Channel 2
۲۲ A3 Input Analog Input Channel 3
۲۳ A4 Input Analog Input Channel 4
۲۴ A5 Input Analog Input Channel 5
۲۵ A6 Input Analog Input Channel 6
۲۶ A7 Input Analog Input Channel 7
۲۷ +۵V Output or Input +۵V Output (From On-board Regulator) or
+۵V (Input from External Power Supply
۲۸ RESET Input Reset ( Active Low)
۲۹ GND Power Supply Ground
۳۰ VIN Power Supply voltage

در ساختنی بخوانید :  مقایسه زیگ بی با بلوتوث ، تکنولوژی های ارتباط بیسیم

پین ICSP

پین های دیجیتال آردوینو نانو

همانطور که قبلا ذکر شد، آردوینو نانو دارای ۱۴ پین دیجیتال ورودی / خروجی است که می تواند به عنوان ورودی یا خروجی دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد. پین ها با حداکثر ولتاژ ۵ ولت کار می کنند، بدین معنی که سطح منطقی یک ۵ ولت و سطح منطقی صفر ۰ صفر ولت است. هر پین می تواند جریان ۲۰mA را فراهم یا دریافت کند، و دارای مقاومت pull-up حدود ۲۰-۵۰k اهم است. هر یک از ۱۴ پین دیجیتال در Nano pinout می تواند به عنوان ورودی یا خروجی مورد استفاده قرار گیرد، با استفاده از functions pinMode ()، digitalWrite () و digitalRead ().

به غیر از عملکرد ورودی و خروجی دیجیتال، پین های دیجیتال دارای برخی از قابلیت های اضافی نیز هستند.

پین های ارتباطی سریال

این دو پین RX- دریافت و TX-انتقال، برای ارتباط داده های سریال TTL استفاده می شود. پین های RX و TX به پین مربوطه در تراشه سریال USB-to-TTL متصل می شوند.

در ساختنی بخوانید :  پروژه آردوینو : دستگاه سی ان سی (CNC) بسازید [Arduino]

پین PWM

هر یک از این پین های دیجیتال یک سیگنال مدولاسیون پهنای پالس را با وضوح ۸ بیتی ارائه می دهد. سیگنال PWM را می توان با استفاده از تابع analogWrite () تولید کرد.

وقفه های خارجی

وقتی ما نیاز به یک وقفه خارجی به پردازنده یا کنترلر دیگر می دهیم می توانیم از این پین ها استفاده کنیم. این پین ها می توانند برای فعال کردن وقفه های INT0 و INT1 با استفاده از تابع attachInterrupt () مورد استفاده قرار گیرند. این پین ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند تا سه نوع وقفه مانند وقفه در یک مقدار کم، وقفه در لبه بالارونده یا لبه پایین رونده و  وقفه در هنگام تغییر مقدار ایجاد شود.

پین SPI

هنگامی که شما نمی خواهید داده ها به صورت یکنواخت منتقل شوند، می توانید از این پین های رابط سریالی استفاده کنید. این پین ها ارتباط سنکرون را با SCK، به عنوان کلاک سنکرون پشتیبانی می کنند. حتی اگر این سخت افزار دارای این ویژگی باشد، نرم افزار Arduino این پیش فرض را ندارد. بنابراین شما باید یک کتابخانه به نام SPI Library برای استفاده از این ویژگی داشته باشید.

ال ای دی

اگر اولین کد آردوینو خود را به یاد داشته باشید، (چشمک زدن LED)، پس مطمئنا این پین ۱۶ را خواهید یافت. پین ۱۶ با چراغ چشمک زن روی برد ارتباط دارد.

پین آنالوگ آردوینو نانو

همانطور که قبلا اشاره شد، UNO دارای ۶ پین ورودی آنالوگ است اما Arduino Nano دارای ۸ ورودی آنالوگ (۱۹ تا ۲۶)، که با A0 تا A7 را نشان داده شده اند می باشد. این به این معنی است که شما می توانید ورودی سنسور آنالوگ ۸ کاناله را برای پردازش متصل کنید. هر یک از این پین های آنالوگ دارای ADC داخلی از وضوح ۱۰۲۴ بیت است (بابراین ۱۰۲۴ مقدار را می دهد). به طور پیش فرض، پین ها از زمین تا ۵V اندازه گیری می شوند. اگر می خواهید ولتاژ مرجع ۰ تا ۳٫۳ ولت باشد، می توانید با استفاده از تابع analogReference ()  مقدار ۳٫۳V را به پین AREF (پین ۱۸) بدهید.

در ساختنی بخوانید :  با آردوینو ایرهاکی خانگی کوچک اما سرگرم کننده بسازید

شبیه به پین های دیجیتال در Nano، پین های آنالوگ نیز برخی از عملکرد های دیگر را نیز دارا می باشند.

I2C

از آنجا که ارتباط SPI نیز دارای معایبی مانند ۴ پین ضروری و محدود در یک دستگاه است. برای ارتباطات از راه دور از پروتکل I2C استفاده می شود. I2C از چند master و چند slave با دو سیم پشتیبانی می کند. یکی برای ساعت (SCL) و دیگری برای داده (SDA). برای استفاده از این ویژگی I2C باید یک کتابخانه به نام Wire library بسازید.

AREF

همانطور که قبلا اشاره شد، پین AREF- Analog Reference به عنوان یک ولتاژ مرجع برای ورودی آنالوگ برای تبدیل ADC استفاده می شود.

بازنشانی (reset)

پین های ریست در Arduino پین های active low هستند که بدین معنی است که اگر مقدار پین صفر شود یعنی صفر ولت، کنترل کننده را ریست می کند. معمولا برای ارتباط با سوئیچ ها به عنوان دکمه تنظیم مجدد استفاده می شود.

ICSP

ICSP پایه برنامه نویسی سریال است، که نشان دهنده یکی از چند روش در دسترس برای برنامه نویسی برد های آردوینو است. به طور معمول، یک برنامه بوت لودر Arduino برای برنامه یک برد Arduino استفاده می شود، اما اگر بوت لودر از بین رفته یا آسیب دیده باشد، ICSP می تواند جایگزین آن شود. ICSP می تواند برای بازگرداندن بوت لودر از بین رفته یا آسیب دیده استفاده شود. هر پین ICSP معمولا متصل به پین آردوینو دیگری با همان نام یا عملکرد است. به عنوان مثال، MISO در هدر ICSP Nano به پین ۱۲ MISO / دیجیتال متصل است (پین ۱۵)؛ MOSI در هدر ISCP به پین ۱۱ MOSI / دیجیتال متصل است (پین ۱۶)؛ و غیره

توجه داشته باشید، پین های MISO، MOSI و SCK با یکدیگر ترکیب می شوند. شما می توانید از یک Arduino را برای برنامه نویسی آردوینو دیگری با استفاده از این ICSP استفاده کنید.

RESET

Power

 

آردوینو نانو را می توانید هم اکنون از فروشگاه ساختنی خریداری کنید!

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

آخرین مطالب